material pre začiatočnikov

material pre začiatočnikov

Poslaťod rasto » 06 Nov 2011 09:50

myslim si že je tu vela fandov ktori by si chceli spravit daky nozik ale sa im nechce vrazat peniaze do ocele,tak par rad z akej ocele -lacnej-sa daju spravit kvalitne noze aj v domacich podmienkach

na uvod ocel pružinova-da sa zohnat na roznych vrakovistiach proste automobilove pera,oznacenie 14260
dalej ocel z lozisk-znovu vrakoviska,oznacenie 14100,14109,14209
pilnik,tu treba davat pozor ,hlavne treba brat stare,co najstarsie napr.od firmy ajax,oznacenie 19255
z tychto materialov sa da spravit nozik aj v domacich podmienkach,kalit sa da na magnet a popustat napr.zahradny gril alebo el .truba :D
prajem hodne uspechov a nezabudnite sa pochvalit svojimi nozikmi
rasto

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: material pre začiatočnikov

Poslaťod 3500korun » 06 Nov 2011 12:00

Počkaj počkaj, ako je to s tým kalením? Lebo aj keď by som už vymyslel, ako to zohriať na dostatočnú teplotu, aby som z toho kladivom niečo "vykoval" tak toto kalenie ma odradilo. Každý kto by mal šancu mi to zakaliť povedal, že keď mu nepoviem presne z akej ocele to je tak to ani nebude skúšať lebo sa to nemusí podariť..no výborný prístup. Takže ak by sa niekomu ochotnému chcelo spraviť "podrobný" popis a postup ako sa od starého pilníku, resp pružiny dostať k čepeli, tak myslím, že veľa ľudí by tu bolo vďačných :) Za chvíľu tu máme dlhé zimné večery...

A aby som aj aj pridal niečo k téme - videl som na výstave v BA krásne nože spravené z oceľového lana alebo reťaze z motorovej píli. Ale v mojich domácich podmienkach to nešlo :-D
3500korun

Poslaťod Gofi » 06 Nov 2011 12:36

Dá sa kaliť na farbu a potom popustiť v tej trúbe. Sú machri čo to zvládajú s prehľadom. Mne sa podarilo zlomiť nôž kovaný z pera. Asi málo popustený. No a ďalší som kalil i popustil OK. V pohode sekal do vinkla bez známok poškodenia. Je to treba dostať do oka či do rúk. 8-)
Obrázok užívateľa
Gofi

Poslaťod rasto » 06 Nov 2011 17:13

http://kovarna.webzdarma.cz/stranky/zak ... teplot.htm skus sa pozret sem snad ti to pomoze,mne teraz tiez prskla cepel pri kaleni resp,pri cisteni po kaleni som objavil prasklinku ,ale utesujem sa ze to bola vada materialu ;) aj ked mi to nepomoze ale kvoli svedomiu :D bola to perovina experiment kalenia do vody a nie do oleja
rasto

Poslaťod 3500korun » 07 Nov 2011 10:00

Mhmmm....Rasťo...a chcel som sa učiť na štátnice a nemôžem :D :twisted: Vďaka za link, vyzerá to dobre, budem sem potom smerovať doplňujúce otázky ;)
3500korun

Poslaťod rasto » 07 Nov 2011 15:49

A este k tomu kaleniu na magnet-pri zahrievani cepele straca tato schopnost prilepit sa na magnet a pri dosiahnuti kaliacej teploty sa nelepi vobec-takze to mozes kontrolovat na magnete aj podla farby,ale pozor toto neplati na nerezove ocele,
rasto

Poslaťod macakv » 18 Nov 2011 16:05

No ja si myslím,že vykovať čepel nieje zrovna pre zaciatočnikov a kalenie od oka je tiež asi nie jedna pokazena čepel..Chce to prax a samozrejme výbavu.No ale kto chce robiť kované nože,samozrejme musí nejak začať.Nezostáva mi nič iné iba vám držať palce :mrgreen:
Nič nieje nemožné.
macakv

Poslaťod Vasko » 19 Nov 2011 07:10

macakv píše:No ja si myslím,že vykovať čepel nieje zrovna pre zaciatočnikov a kalenie od oka je tiež asi nie jedna pokazena čepel..Chce to prax a samozrejme výbavu.No ale kto chce robiť kované nože,samozrejme musí nejak začať. Nezostáva mi nič iné iba vám držať palce :mrgreen:

Ja som začal od konca, od kovania, najprv som koval a kalil kadejake somariny. Nástrojové kovanie a hlavne čepele nožov, bol pre mňa Mont Everest,
Po rokoch som sa rozhodol aj pre nože, vykovala svoj prvý damask z pilových reťazí. Aj totuto cestou cestou ďakujem Pike-ovi za návod.-
Najväčsí rešpekt mám z výbrusu. Ako brúsiš ty?, Ja som skúšal testovaciu prvotinu len na kameňoch, ak sa naučím doložím foto.....
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Poslaťod rasto » 20 Nov 2011 10:31

ahoj nemusime hned kovat cepel nahotovo staci na zaciatok vyrovnat lozisko na pasovinu popustit a zacat brusit,potom kalit a popustit,kovanie na hotovo je predsa len trochu narocnejsie :lol: na prax a takto postupne je mozne ju ziskat caw
rasto

Poslaťod Vasko » 20 Nov 2011 11:28

Len si zakuj keď už vyrovnané, veď to najväčšia radosť, nie na hotovo, ale polotovar pripravený na výbrus..... :D
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Ďalší

Späť na Materiály na výrobu nožov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť