Kalenie v obyčajnej dielni

Re: Kalenie v obyčajnej dielni

Poslaťod sheriff » 18 Sep 2016 10:43

To máš pravdu, kvôli jednoduchej vyhni robím radšej tenké (alebo skôr nízke) čepieľky. Pri kalení ich strčím tak do polovice do oleja, pohybujem nimi dopredu-dozadu (nie z boka na bok, viac sa ohýbajú) a chrbát vychladne na vzduchu... Je z toho síce len taký kratší a rovný hamon, ale aj ten poteší :) Inak ten návod s vápnom mám myslím od Maroša, on to ale skúšal na pilníku, nie na pérovine a dostal asi 62 HRC. To je pekný výsledok
The 80's called, they want their fade back.
Instagram profil
sheriff

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod Vasko » 18 Sep 2016 10:56

Staršie pilníky, ak a nemýlim tak trieda ocele 19 255, kalenie priamo do vody, tam sa nemusíš párať s vápnom, ja ponáram celú čepeľ, až po stopku, ale snažím sa parcialne ohriať.
Prílohy
19 255pilník.pdf
(29.13 KiB) 55 krát
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Poslaťod sheriff » 18 Sep 2016 18:09

No, do vody... Ja som kalil 2 pilníky a pravdepodobne som to úplne poplietol :) Starší som dal do oleja a ostal ako blato, novší do vody a praskol... Bolo to úplne na začiatku a nemal som materiál ako testovať, inak by mi neostalo ani na nôž.
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Maroš » 19 Sep 2016 18:29

Ahojte ked robím hamon obalím čepel kachliarskym tmelom,koncom roka budem tak robit na čepeli z pružinovky,potom dám foto.
Maroš

Obrázky: 15

Poslaťod Vasko » 20 Sep 2016 17:53

Sheriff:....No, do vody... Ja som kalil 2 pilníky a pravdepodobne som to úplne poplietol :) Starší som dal do oleja a ostal ako blato,

Ak je všetko tak ako má byť, tak ho zakališ aj v oleji................... ;-)
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Poslaťod sheriff » 07 Mar 2017 12:42

Ahojte,
chystám sa objednať K720, DarkEdge sem napísal krásny návod na kalenie (ďakujem :) ), no chcem sa ubezpečiť. Je na K720 potrebná nejaká výdrž na kaliacej teplote ? V mať. liste je 15-30 minút, no tam sa do úvahy berie predmet o hrúbke až 22 mm. Dá sa čepeľ o hrúbke cca. 3 mm zakaliť bez výdrže ? Vďaka :wave:
Instagram profil
sheriff

Poslaťod sheriff » 14 Nov 2017 14:01

Ahojte, keďže nemám znalosti z metalurgie, tak by som sa chcel opýtať niekoho kto vie :grin: Prepáčte ak je to hlúpa otázka, obyčajne si veci viem dohľadať na nete, ale teraz som sa akosi stratil.
Takže, ak je uvedená kaliaca teplota ocele napr. 870 stupňov Celzia - kalenie na nižšej teplote buď
- vôbec neprebehne, keďže kaliaca teplota nebola dosiahnutá
- alebo prebehne, ale s výsledkom napr. nie 62 HRC ale povedzme len 53 HRC (len ilustračné čísla)
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Bronson » 14 Nov 2017 19:45

serva serif :)
raz sa mi stalo ze som mal plnu pec a tie kusy co boli pri dverach neboli dobre prehriate , videl som na prvy pohlad ze to je na pi... ako povedal som si mam **** :) cela sadzka 62 hrc okrem kusov co boli pri dverach tie mali 30, tak ze tak
hardcore never dies ! www.bdknives.sk
bd_knives@instagram, el_hronsecino@facebook, Bronson@knifecz
Obrázok užívateľa
Bronson

Obrázky: 0

Poslaťod sheriff » 14 Nov 2017 22:07

Dík Bronso, to mi dosť pomohlo thumb up Nevedel som či je to tak či tak, teraz už mám jasnejšie... Radšej mať poloprázdnu pec, ako ju dvakrát zapínať :)
Instagram profil
sheriff

Predchádzajúci

Späť na Kalenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť