EDC nôž

EDC nôž

Poslaťod Blade » 27 Okt 2011 14:25

Začnem túto tému, ktorá by sa tu aj tak skôr či neskôr objavila. Najlepšie bude ak každý napíše nielen aký nôž práve nosí, ale aj aké už nosil predtým a prečo si vybral iný.

Ja nosím momentálne S&W SWAT http://www.outdoorpros.com/Prod/Smith-W ... AID=128469
- dlho som ho mal v šuplíku, lebo som nosil iné nože, tie som ale nedávno predal a teraz čakám na objednaný ZT350 takže S&W nosím len dočasne. Je to pomerne lacný nôž, má dobrý tvar čepele, ale váži až cca 170 gramov čo teraz v zime vadiť nebude, ale v lete je to veľa. Černenie na čepeli sa šúpe veľmi rýchlo a takisto aj na hliníkovej rukoväti už vidieť známky používania. Je to nôž na tvrdšiu prácu, dokonca som ho raz musel použiť ako kladivo a obstál celkom dobre. Otváranie ide trochu ztuha aj po dlhšej dobe, chce to trochu cviku, prípadne premazať a uvoľniť pivot skrutku (hlavnú skrutku po osi ktorej sa nôž otvára/zatvára).

Nosil som:
SOG Aegis - veľmi ľahký nôž, váži len 86 gramov, má asistované otváranie SAT čo fungovalo tiež skvele, z vrecka trčí len klip a celý nôž je schovaný. Mne vadila ceková subtílnosť noža kvôli absencii kovových príložiek, veľmi som neveril ani poistke Arc-actuator lock kvôli jej konštrukcii, prípadne že bude fungovať aj keď bude nôž znečistený. Bolo treba aj uťahovať pivot skrutku, aby nemala vôľu do strán, ale pri prílišnom utiahnutí to spomaľovalo asistované otváranie. Dobrý nôž ale nie na ťažšiu prácu.
http://www.noze-nuz.com/sog/SOG99136.php

Gerber Applegate-Fairbairn Covert - výborná obranná dýka. Zubaté ostrie však zaberá príliš veľkú časť čepele a jej tvar je vhodný na bodanie, ale nie na tlakové rezanie. Poistka je liner lock s dodatočnou poistkou čo zabezpečovalo jej absolútnu spoľahlivosť. Nôž sa dal po troche cviku otvárať veľmi rýchlo a mal veľmi hladký chod. Váži len 113 gramov a vďaka tvaru sa nosí veľmi dobre. Ak by ho vyrábali s hladkou čepeľou asi by som si ho nechal, ale zuby na čepeli pre mňa znížili použiteľnosť tohoto noža ako EDC.
http://www.noze-nuz.com/gerber/G5785.php
Blade

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: EDC nôž

Poslaťod venco » 27 Okt 2011 14:59

Vystriedal som na nosenie x onehandov od pavúkov/police, delica, tenacious/, SW, CS Pro lite, RAT 1, BM 710, CRKT M 21-04. Posledné dva u mňa ostali a číslo jedna je M21. BM nosím skôr do mesta a M21-tku na ostatné.

U pevných nožov preferujem nože od nožiarov, aspoň v posledných rokoch. Pár vlastním od Dohnalovcov, TLIMA, Ondreja Kašubu, Viléma Pokludu a Paľa Jarabicu. Terazky sa obzerám furt po jednej Blackovej kudle no ešte uvidím. :ugeek:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco

Poslaťod Jaren » 27 Okt 2011 18:10

Slovu EDC rozumiem, ale u mňa to nie je jednoduchá odpoveď. Každý deň mám pri sebe minimálne dva zatváracie nože
1. Spyderco Endura celozubatú vždy
2. k tomu striedam Ka-Bar 4062, Ontario RAT1

Obrázok

Obrázok

3. Wenger RangerGrip 79.821 temer vždy

Obrázok

4. Opinel No. 10 uhlík vždy
a pár pevných nožov (SYKCO 511, Sissipuukko, AHTI Small Leuku striedam a k tomu od Slavika nôž BNPS, takže tiež dva)

4 venco: prečo si si vybral CRKT M 21-04, to je otázka, nie provokácia, čo Ti na nej vyhovuje?
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod lacike » 27 Okt 2011 18:21

Ja ako EDC používam denne v robote už asi dva roky RAT-1, je to na ňom už aj dosť vidno a doma ho vystrieda Cold Steel Pocket Bushman.....mimochodom veľmi vydarený nôž !!
Obrázok užívateľa
lacike

Poslaťod venco » 27 Okt 2011 18:46

Kedysi som na turistiky, čundre a pod. nenosil moc pevné nože. No a crkt-čko u mňa vyhralo robustosťou a cenou. Už som s ním robil dosť prasácke veci a všetko vydržal. Podobne robustný bol aj CS Pro lite, ale na ňom sa časom vyhol liner a čepeľ sa dosť kývala. Trochu ma to znervózňovalo a tak som ho podaroval kamošovi. Aj AUS 8-čka je na 21-tke celkom dobre spracovaná. Proste som si ho zamiloval. Viem, že sú aj robustnejšie onehandy ale nechce sa mi vrážať hŕbu prachov do ZT-čiek, či Rukusa alebo skirmisha od BM. To si radšek kúpim pevnú kudlu od nožiara...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco

Poslaťod Jaren » 27 Okt 2011 19:48

venco píše:Kedysi som na turistiky, čundre a pod. nenosil moc pevné nože. No a crkt-čko u mňa vyhralo robustosťou a cenou. Už som s ním robil dosť prasácke veci a všetko vydržal. Podobne robustný bol aj CS Pro lite, ale na ňom sa časom vyhol liner a čepeľ sa dosť kývala. Trochu ma to znervózňovalo a tak som ho podaroval kamošovi. Aj AUS 8-čka je na 21-tke celkom dobre spracovaná. Proste som si ho zamiloval. Viem, že sú aj robustnejšie onehandy ale nechce sa mi vrážať hŕbu prachov do ZT-čiek, či Rukusa alebo skirmisha od BM. To si radšek kúpim pevnú kudlu od nožiara...

Ja neviem, ale v poslednej dobe som ho videl predávať len s AUS 6
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 27 Okt 2011 19:50

lacike píše:Ja ako EDC používam denne v robote už asi dva roky RAT-1, je to na ňom už aj dosť vidno a doma ho vystrieda Cold Steel Pocket Bushman.....mimochodom veľmi vydarený nôž !!

Cold Steel Pocket Bushman som mal, pokým ho nezbadal kolega v práci a bol fuč. Vrátim sa k nemu, ale nechám si urobiť čepel z RWL-ky, alebo N690.
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Blade » 28 Okt 2011 07:13

Jaren prečo práve celozubatá Endura?
Ja popri hlavnom noži nosím ešte aj viacnáraďový nôž. Nosil som Leatherman Charge AL, ale teraz nosím Victorinox Swisschamp. Síce je to široký a ťažký nôž, ale oproti Leathermanu je ľahší o cca 60 gramov a má oveľa viac možností uplatnenia.
Blade

Poslaťod Jaren » 28 Okt 2011 09:22

Blade píše:Jaren prečo práve celozubatá Endura?
Ja popri hlavnom noži nosím ešte aj viacnáraďový nôž. Nosil som Leatherman Charge AL, ale teraz nosím Victorinox Swisschamp. Síce je to široký a ťažký nôž, ale oproti Leathermanu je ľahší o cca 60 gramov a má oveľa viac možností uplatnenia.

Odpoveď je smiešne jednoduchá. Môžem nosiť pri sebe naraz viac nožov a chcel som aj jeden celozubatý. Ja som taký živočíšny druh, že si chcem všetko vyskúšať. Voľba padla na Enduru. A multitool sa ešte len chytám kúpiť. (Hanba, že ho ešte nemám :oops: ) Potom pribudne aj ten. Váham medzi Leatherman SuperTool 300 a SOG Power Assist. Ak by som mohol pri sebe nosiť len jeden nôž, asi by to bol pevný nôž so 4 až 5 " čepeľou. Aj teraz mám pri sebe Enduru, Ka-Bar 4062, Opinel No. 10, Wenger RangerGrip, nôž BNPS od Slávika a SYKCO 511. Ako je v reklame na nemenovanú poisťovňu "Keby niečo"
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod 224477 » 28 Okt 2011 09:49

Jaren, ako si spokojny celkovo s urovnou spyderca endura ? Na ceskom fore vladla doslova antipatia voci hocicomu od tejto znacky. Ako si spokojny s poistkou, prip. jej volou, celkovym spracovanim noza?
Obrázok užívateľa
224477

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia o nožoch

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť