Recenzia Black Cat "Eagle" - Passaround

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Recenzia Black Cat "Eagle" - Passaround

Poslaťod Slavik » 03 Nov 2015 22:57

Keďže nôž dorazil ešte vo štvrtok minulého týždňa a doteraz som nemal možnosť ho odovzdať prvému testerovi dovolím si pár prvých dojmov.
Nôž som objednával zo stránky www.blackcatknives.eu. Doručený bol kurierom a kvalitne zabalený.
V kartónovej krabici bola darčeková kazeta tak ako je možno vidieť na fotkách. Prvý dojem-paráda a ďalej sa rozpíšem.
Nôž je vyrobený z ocele N-695 a na rúčku je použité orechové drevo. Celková dĺžka je 24,4 cm z toho čepeľ má 12,6 cm a hrubá je 3,6-3,8 mm nemám momentálne po ruke šubleru na presné zmeranie.
Výbrus je plochý,vysoký takmer ako celá čepeľ so stredovým hrotom. Čepeľ je vyleštená do vysokého lesku a všetko značenie je vypálené laserom. Na bežné "vonzdverové" aktivity myslím si ideálne rozmery. thumb up
Teraz prichádza ale sklamanie aj napriek vysokému výbrusu a lesku bol nož po vybalení a odskúšaní tupý.Fazeta nerovnomerne nabrúsená.Čepeľ zhruba do prvej polovice dĺžky ako tak holí a papier tiež reže ale potom to už ide prudko dolu kopcom. Respektíve to rovno spadne a čepel sa zastaví v polovici. Myslím,že toto by sa stávať pri fungl novom noži nemalo a bolo by lepšie postrážiť výstupnú kontrolu. Určité výhrady mám aj k rúčke kde mi nesedí použitie šróbu a zároveň aj nitov. Kde je tým pádom absolútne znemožnené odmontovanie príložiek a vyčistenie. Nity sú trochu nahrubo zbrúsené ale to je dané zrejme finálnym opracovaním rukoväte. Určite by sa na tom dalo ale zapracovať. Čo sa úchopu týka nemám výhrady je výborný a aj keď som zvyknutý na iné typy nožov tento mi celkom sadol. Možno by som ešte doplnil jemné zdrsnenie v oblasti palca a ukazováka,tým by sa zvyšila istota aj pri bodaní napríklad. A pomohla by aj diera na šnúru na rúčke.
Púždro je kožené, kvalitne ušité a nôž aj keď ide relatívne ľahko vytiahnuť nemá tendenciu vypadnúť alebo v púzdre poskakovať.Hrúbka kože použitej na púzdro je 3 mm,to je si myslím dostačujúce aj keď ja dávam prednosť hrubším. Čo by som ale uvítal by bolo širšie pútko na opasok 4 cm mi prídu málo. Tiež by som videl pútko radšej poistené dvomi eventuálne tromi nitmi. Predsa len ide o "bushcraft" nôž a teda človek sa može dostať do akejkolvek situacie,predierať sa krovinami a inými ťažšie priestupnými miestami a odtrhnúť dva alebo tri nity je ťažšie ako len jeden.Toto je samozrejme len môj názor ....

Ako som spomínal vyššie s nožom som nerezal okrem papiera nič iné, k ďaľším vlastnostiam sa vyjadrovať preto nemôžem.
Vyššie uvedené sú moje názory postrehy na celkové zhodnotenie noža bez jeho dlhšieho použitia si netrúfam a ani by nebolo objektívne. Nôž posúvam prvému testerovi-Kilošunky. Na jeho názor som zvedavý nakolko sa venuje skôr používanie zatváracích nožov. :wave:

Slavik
Prílohy
20151103_132620.jpg
20151103_132637.jpg
20151103_132728.jpg
20151103_132750.jpg
20151103_132804.jpg
20151103_132842.jpg
20151103_132848.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Recenzia Black Cat "Eagle" - Passaround

Poslaťod spartan » 04 Nov 2015 13:36

Leskne sa ako psovi g...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod kilosunky » 04 Nov 2015 20:30

Takze aktualne info: kudla je u mna.. S tym nabrusenim som uz nieco spachal - ma novu fazetu od Lanskyho.. Matros je tvrdy ako svina - hodinu som to smydlikal najhrubsim diamantom.. Po nabruseni si v kuchyni na slaninke pocinal dobre, len je citit, ze ma dost materialu nad fazetou.. Najblizsie hodim nejake porovnavacie foto s Lamom..
In vino veritas, in pivo TAKY...
Menej je niekedy viac, ale viac je VŽDY viac!!!
Obrázok
Obrázok užívateľa
kilosunky

Poslaťod Slavik » 20 Nov 2015 10:10

Chlapi zabudol som sem vložiť poradie jak mi došli platby a jak by sa mal nôž posúvať ďalej.
1. Kilošunky
2.Hidalgo
3.Kotúč 20
4.Spartan
5.Hennesy
6. Chamo
7. JA

Navrhoval by som vybaviť najskôr členov, ktorý si môžu osobne odovzdať a prebrať ale je to na vás. Ja si ho zoberiem až ako posledný a zbúcham záver. Ale ak by chcel aukciu a finále poriešiť niekto iný nemám s tým problém.

A jak som spomínal už skôr mohli by sme začať rozmýšlať nad nejakým ďalším....
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Poslaťod kilosunky » 20 Nov 2015 12:23

Takze je tu niekto z BA, kto by sa chcel predbehnut (Spartan, Chamo), alebo ho posielam druhemu v poradi - Hidalgovi??
Obrázok
Obrázok užívateľa
kilosunky

Poslaťod hidalgo » 20 Nov 2015 14:57

Ja s tým problém nemám,ak sa viete dohodnúť... ;-)
Šťastena praje pripraveným!
Obrázok užívateľa
hidalgo

Poslaťod spartan » 20 Nov 2015 19:24

Ja pokojne pockam, najblizsi tyzden nebudem mat vela casu na testovanie..
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod kilosunky » 24 Nov 2015 10:14

OK, tak ak to nebude problem, ze sa Chamo predbehne, tak mu vo stvrtok/piatok odovzdam kudlicku..
Obrázok
Obrázok užívateľa
kilosunky

Poslaťod Chamo » 24 Nov 2015 21:56

Díky. Cez víkend vybehnem von na menší test.
Chamo

Poslaťod Chamo » 09 Dec 2015 23:19

Nôž mám doma tri týždne, posledný týždeň som dával dokopy poznámky a foto. Za tú dobu som s ním podnikol nejaké domáce vrenie a dva výlety do lesa. Nôž mi posunul kilosunky, ktorý nôž aj nabrúsil. Za čo som mu vďačný. Skúsenosti z brúsenia najlepšie zhodnotí sám, ja som nôž na konci testovania prebehol zelenou pastou aby sa vrátil k pôvodnej ostrosti.
Obrázok
Najprv som bol skeptický ku kombinácii dreva a lešteného kovu, na živo je ale nôž podarený. Diera v čepeli nemá praktický význam, ale k nožu sa hodí. Tvar čepele skôr bushcrafťácky ako takticky, na všetky bežné činnosti ale funguje optimálne.
Obrázok

Remeselné spracovanie je na dobrej úrovni, výbrus je po obidvoch stranách symetrický. Drevko pekne lícuje. Jediné čo působí trochu rušivo je kombinácia imbusového čapu a nitov. Prečo nie tri nity? Alebo tri imbusové čapy?

Obrázok

Obrázok

Pevé nože nosím väčšinou v rupsaku a po ruke mám vždy skladací. Vyťahujem ich až večer keď je treba pripraviť jedlo a drevo na podpal. Puzdro splnilo moje funkčné a estetické očakávania. Svojim klasickým štýlom a farbou sa výborne hodí ku konceptu noža. Nemá žiadne pútko na zaistenie noža čo mne osobne nevadí pretože je ušité a tvarované presne na tento nôž a ten v ňom dostatočne drží. Tak akurát aby sa dal nôž pohodlne vytiahnuť jednou rukou ale aby hneď nevypadol. V rupsaku sa nôž ani raz nedostal mimo puzdra, takže pútko nepotrebujem.
Myslím si, že za vynechaním pútka je zámer výrobcu. Na noži ani puzdre nie je nič navyše, žiadne cingrlátka. Nôž aj puzdro sú vytvorené maximálne funkcionalisticky, zároveň tento celok pôsobí veľmi zaujímavo a originálne. Netvrdím, že pútko je raketová veda ale puzdro bez tejto časti navyše vyzerá lepšie.
Ide o krátky nôž preto ho človek na opasku prestane po chvíli vnímať. Skúsil som aj krátky beh, nôž aj puzdro to zvládli ale dlhodobým používaním a nosením nôž určite získa vôľu a mohol by vypadnúť.

Obrázok

Ako materiál výrobca vybral nerezovú oceľ N695, z toho čo som si prečítal na internete ide nejakú variantu ocele 440C. No zbohom, 440C! Oceľ z minulého storočia čo po rozbití pár krabíc a rezania dreva zostáva len vlažne ostrá a vhodná na rezanie syra. Po kurati a niekoľkých krabiciach som zistil, že toto je úplne iná liga. Nôž okrem malej časti pri špičke udržal ostrosť po celé dva týždne. Na začiatku testu mal úplne agresívnu rezivosť. Na konci bol nôž ešte stále ostrý tak, že trochu holil.
Zásluhu má na tom aj fazeta, ktorú dorobil kilosunky a geometria noža. Tá z rezania napr. kartónov robí pohodu, presekanie sa mladším porastom tiež nie je problém. Kvôli hrubšej čepeli sú pevnejšie potraviny ako cibuľa alebo jablko skôr rozštiepené ako rozrezané, chlieb a mäso mu ale nerobia žiadny problém. Hrubšia čepeľ je mimo domu skôr výhoda, tento nôž má dostatočnú výkonovú rezervu aj na nešetrné zaobchádzanie. Tomu zodpovedá aj dostatočne dimenzovaná špička, ktorá zvládne opakované otváranie konzerv na viacdennom treku (netestoval som lebo nebolo treba). Batoning by tiež nebol problém (neskúšal som, nebolo treba).
Rukoväť je valcovitá, oblúk na chrbte sadne presne do dlane. Vyhovuje mi, že je rukoväť bez nejakého profilovania pre jednotlivé prsty.

Obrázok

Na konci sa rozširuje, tak pri sekaní hneď nehrozí že sa nôž hneď vyšmykne z ruky. Nie je to ale na nejaké dlhé sekanie, bez opory na konci rukoväte má nôž pri dlhšom sekaní tendenciu vykĺznuť z unavenej ruky. Povrch dreva je frézovaný na CNC stroji a poskytuje strednú trakciu.

Obrázok

Obrázok

Ako materiál je zvolený orech, ktorý je ošetrený lakom. Výrobca asi zvolil variantu vhodnú na styk s potravinami resp. nejaký nealergénny akrylový lak. Po tom ako som umyl čepeľ a nechal nôž vyschnúť lak na niektorých miestach doslova zmizol:

Obrázok

Obrázok

Poškodenie laku bolo ostro lokalizované len na pár drobných plôch pritom celý povrch rúčky bol mokrý. Možno boli na dreve před lakovaním mastné miesta a lak sa nespojil s drevom. S trochou oleja bola rukoväť zase relatívne ok.

Obrázok

Obrázok

Skúsenosti by som zhnul jedným slovom – pohoda. Na čas kedy viem, že ma čaká pohodové poobedie niekde na opekačke. Na prácu si vezmem nejaký iný, ale na zbytok dňa tento. Neofenzívny a originálny form faktor, lesklá čepeľ a drevená rukoväť je magnetom pre oči. Skôr ako pracovný alebo taktický, je to nôž na finálne porciovanie pečeného prasaťa. Nejaké body nôž stráca v spracovaní rukoväte a počiatočnej ostrosti. Napriek týmto chybičkám je nôž ako celok dobrý, po dizajnovej stránke je zaujímavý a jeho dizajn určite neomrzí ani po rokoch. Nič nepôsobí rušivo ani nie je potreba niečo ešte dorábať alebo upravovať (okrem laku rukoväte).
Určite by nebolo od veci keby výrobca prišiel aj "taktickou" verziou s fosfátovanou čepeľou, rúčkou zo zelenej mikarty a kydexovým púzdrom.

Obrázok

Obrázok

Komu môžem nôž dorućiť jako ďalšiemu?

(Tá príhoda s lakom ma mrzí, ak sa nôž po passarounde nevydraží odkúpim ho za jeho kúpnu cenu.)
Chamo

Ďalší

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť