Boker M1915

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Boker M1915

Poslaťod chymus » 04 Júl 2017 07:55

Dnes sa spolu pozrieme do histórie, skúsime sa na pár minút ponoriť do mysle nemeckého vojaka prvej svetovej vojny a predstavíme si súčasť jeho výstroje, bojový nôž Boker M1915.

Prvé nože boli vyrobené už pred viac ako 100 rokmi a keďže militárie a história sú moje silné inšpirácie, vlastniť jeden z nich mi robí obrovskú radosť. Počas obdobia bojov v rokoch 1914-1918 sa vyrobilo aj viacero modifikácií.
Podobný dizajn sa našiel aj u Rakúskou-horskej armády v ktorej slúžilo aj desattisíce slovenských vojakov.

Boker M1915 je reprodukciou originálneho noža a tak isto ako aj v roku 1915 aj teraz sa o výrobu postarala firma Heinrich Boker & Co. Solingen a výroba sa sústredila na potreby nemeckého vojska, ktoré sa, rovnako ako aj iné mocnosti, trápilo zákopovými bojmi, tak známym z obdobia prvej svetovej vojny.
Výrobný proces zostal zachovaný, čepeľ je z vysoko uhlíkovej ucele, ktorého podieľ tvorí 0.75 percent.
Rukoväť, ktorá je vyrobená z dubového dreva od čelele oddeluje oceľová záštita. Pri záštite nájdeme vyryté meno výrobcu a z druhej strany jedinečné sériové číslo, ide predsa o zberateľský kus.

Bojové nože, a zvlášť tie vyrobené na začiatku 20. storočia, majú svoj špecifický dizajn a prispôsobená je aj kvalita spracovania.
Štíhly tvar, jednoduchosť, ľahkosť, veď pozrite na fotografie, účel pre ktorý bol nôž vyrobený je evidentný.
Rukoväť umožňuje pohodlné a hlavne pevné uchopenie čím vojakovi poskytoval výborné bodacie a rezné vlastnosti. Práve tie boli vyžadované, často sa stávalo, že sa vojaci ocitli v boji muž proti mužovi. Prvá svetová vojna sa nechválne preslávila zákopovým stýlom boja, denný režim spočíval v čakaní v niekoľko metrov hlbokých a úzkych šachtách, ktoré obmedzovali manévrovateľnosť. Známou zbranou sa stala poľná lopatka, ktorú mal na výstroji každý vojak a bola hneď k dispozícií. S tou ste však strácali na obratnosti, nôž ako Boker M1915 bol preto nevyhnutnosťou.

Svoje korene má v Nemecku, rovnako ako jeho o 100 rokov starší brat, originál z roku 1915.

Nôž dostanete v krásnom obale z ktorého dýcha zberateľský pociť. Snáď každý nadšenec histórie a zbraní musí pri prvom kontakte zaplesať radosťou.
Okrem noža samotného sa v krabičke nachádza aj originálne kožené púzdro v ktorom sa Váš nôž bude cítiť výborne. Nôž v ňom sedí pevne, uchytený je v hornej časti.

Čepel meria 143mm pri celkovej dĺžke noža 254mm, jej hrúbka je 3.5mm, váha je 167 gramov.

Rukoväť je hranatá a slúžila k lepšej obratnosti pri boji, kde pri bodaní a krútení nôž zostal pevne v rukách aj pri zlých poveternostných podmienkach.
Úchop je príjemný, nôž je ľahký a okamžite cítite jeho obratnosť. Rukoväť je vyhladená k dokonalosti, nič Vám nebude zavadzať ani spôsobovať nekomfort a ani prudký dážď Vám ho z ruky nevymyje.

Vyváženie je smerom k rukoväti resp. ukazováku, krásne sadne do rúk a jemne sa Vám oprie o prst. Čepeľ je ostrá už od výroby, pripravená na rezanie, jej opačná strana ostrená nieje.

Záštita je dômyselne vytvarovaná do písmena S a tak chráni prsty a rovnako sa používala na odvraténie útoku.

Z môjho krátkeho opisu je jasný povodný účel a tak súčasné použitie závisí od kupcu.
Pre mňa je to hlavne zberateľský kúsok, ale viem určite, že nezostane iba doma v poličke. Mám totiž rád keď moje nože dostanú patinu použitia a tak určite nájde účel počas víkendovej stanovačky a nestratí sa ani pri kuchárskych prácach niekde vonku v prírode.
Pri tom všetkom netreba zabúdať na aký účel bol pôvodne vyrobený a preto jeho kritika neúčelnosti v súčasnosti je na zvážení.

Náš spoločný výlet do minulosti uzavriem slovami, že ide o fantastický kúsok histórie v skutočne nádhernom majstrovskom prevedení. Poteší každého zberateľa a to špeciálne milovníkov oboch svetových vojen.

Nôž Boker M1915 bol kúpený v obchode Lovec, Aupark, jediný obchod, ktorý ho mal k dispozícií a navyše za výbornú cenu.

Pre viac foto: https://imgur.com/a/eN6MG

FullSizeRender 8.jpg

ww1_2.jpg

ww1_1.jpg
ww1_1.jpg (112.95 KiB) Zobrazené 525 krát
Take it or leave it.
Obrázok užívateľa
chymus
Site Admin

Obrázky: 1

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Boker M1915

Poslaťod Slavik » 04 Júl 2017 18:15

Dobre, dobre. Dík za príjemné čítanie Chymus.
Už sa teším na ďalšie postrehy. Mimochodom moje dojmy z toho noža boli podobné.

Slavik
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť