Damascenská ocel

Damascenská ocel

Poslaťod bemetal » 13 Apr 2016 07:57

Zdravím. jsem tu čerstvý člen a přečítám si různá témata a myslím si že zde chybí pojednání o damašku. Je to také produkt který se používá na výrobu nožů a myslím si že by se zde mohla rozjet diskuze.
Pokud už toto téma existuje, prosím o smazání ale zatím jsem na nej nenarazil.

Marcel
bemetal

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Damascenská ocel

Poslaťod TRU » 13 Apr 2016 08:54

bemetal píše:Zdravím. jsem tu čerstvý člen a přečítám si různá témata a myslím si že zde chybí pojednání o damašku. Je to také produkt který se používá na výrobu nožů a myslím si že by se zde mohla rozjet diskuze.

Marcel

Zdravim ta.
Dobry napad a myslim ze vsetci by boli radi keby si sa konkretne ty podelil o skusenosti,kedze tvoje damasky urcite patria medzi spicku. thumb up
TRU

Poslaťod bemetal » 15 Apr 2016 07:29

TRU píše:
bemetal píše:Zdravím. jsem tu čerstvý člen a přečítám si různá témata a myslím si že zde chybí pojednání o damašku. Je to také produkt který se používá na výrobu nožů a myslím si že by se zde mohla rozjet diskuze.

Marcel

Zdravim ta.
Dobry napad a myslim ze vsetci by boli radi keby si sa konkretne ty podelil o skusenosti,kedze tvoje damasky urcite patria medzi spicku. thumb up

No ohledně výroby je to všem asi jasné asi nemá smysl se rozepisovat jak se to dělá (nebo to někoho zajímá?), dostupnost použitých materiálů je také veřejné takž max. mohu vypsat jaké se používají bežně dostupné materiály. Ale co třeba vzory jaké preferujete vzorky damašků, máte raději malý počet vrstev nebo více vrstev?
Co třeba mozaikové damašky, je to vhodné použití na funkční nůž nebo je to spíše už jen estetika? Občas když vidím ty složené kostky svařené za sebou tak si myslím že takový nůž musí rupnout mnohem dříve.
.......
bemetal

Poslaťod TRU » 16 Apr 2016 23:46

osobne sa mi pacia jednoduche vzory, s mensim ooctom vrstiev. co sa tyka tych mozaikovych, tak moj nazor-nemyslim ze to moze mat taku pevnost ako obycajna ocel, neodporucal by som zakaznikovy na tvrdsie pouzivanie. ale mozno sa mylim a niekto ma iny nazor.
TRU

Poslaťod Delewar » 17 Apr 2016 12:53

Ja ako užívateľ a zberateľ nožov damašky nemusím. Mal som niekoľko, aj od nožiara a vylomil sa mi na čepeli zub po zaseknutí do konáríka liesky, o priemere 1 cm. Takže odvtedy nie, aj keď sú niektoré vzory veľmi pekné. Ak už, tak zberateľsky, ale užívateľsky nie som ich fanúšik. thumb down
Obrázok užívateľa
Delewar

Poslaťod sheriff » 17 Apr 2016 19:00

TRU píše:osobne sa mi pacia jednoduche vzory, s mensim ooctom vrstiev. co sa tyka tych mozaikovych, tak moj nazor-nemyslim ze to moze mat taku pevnost ako obycajna ocel, neodporucal by som zakaznikovy na tvrdsie pouzivanie. ale mozno sa mylim a niekto ma iny nazor.

Damaškové placky bývajú aj "zatočené" tak si myslím že polovica noža by ti nemala len tak uletieť. Ale je to tiež len môj názor. Skôr tam ide o to vylamovanie, ako písal Delewar.

Osobne damašok nemusím, je to pekné na pozeranie, je v tom kusisko námahy ale čo ja viem...
The 80's called, they want their fade back.
Instagram profil
sheriff

Poslaťod bemetal » 17 Apr 2016 22:33

pokud se toto stalo na noži je to spíše chybou v tepelném zpracování nebo přímo ve výrobci damašku zda tam nebyla nějaká kazová chyba při svařování, přehřátý materiál apod. Jinak by se toto nemělo stávat. Také je spousta dalších možností na co byl nuž údajně konstruován, jaké byly uhly výbrusu, fazetka a typ výbrusu včetne tvrdosti materiálu. To pak určuje také použitelnost nože a uživatel by to měl brát v potaz. Stejné chyby mohou nastat i při kování bežných uhlíkovek či nerezovek, stačí mikrotrhlina a už se bude vše štípat. Proto kování kdo ho neumí dodržet v rozmezí teplot pro danou ocel a nemá zkušenosti tak může pokazit. Určite bych neházel flintu do žita jen proto, že se zrovna damaškový nůž vylomil. :-)
bemetal

Späť na Materiály na výrobu nožov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia