Brúsenie

Brúsenie

Poslaťod Jaren » 23 Nov 2011 17:46

Brúsenie a udržiavanie ostria.

O brúsení nožov sa popísalo a ešte zrejme popíše veľa. Takmer každý má už nejaké skúsenosti s obnovou ostria na noži, sekerke či nožničkách. Napriek tomu sa pokúsim o akýsi prehľadový seriál o brúsení a obnovení ostria.
Tak ak o pri skoro každej ľudskej činnosti, aj naostriť nôž sa dá rôznymi spôsobmi. Pretože je moderná doba, dá sa dokonca použiť aj nástroj poháňaný elektrickou energiou. Dúfam však, že nielen ja, ale aj vy sa takouto možnosťou nebudete zaoberať. Nožomilovi by malo byť jasné prečo.
Prvá vec, ktorú by sme si mali pri brúsení uvedomiť je „Nenechajte nôž úplne otupiť“. Obnova ostria u stupeného noža trvá podstatne dlhšie, ako jeho udržiavanie. Treba sa držať osvedčených postupov kuchárov a mäsiarov, ktorí po skončení prac a pred začatím ďalšej prebehnú ostrím po ocieľke.

1 časť - Prehľad brúsnych materiálov.

Jednou z možností je použitie brúsnych kameňov. Brúsne kamene sú samozrejme rôzne.

Japonské prírodné kamene.

Prírodné kamene z Japonska boli obľúbené už v historických dobách. Táto obľúbenosť klesla po objavení sa syntetických kameňov, ale trvá dodnes. Lubrikujú sa vodou. Ara-to je na opravy a hrubé brúsenie, Naka-to je stredný na nabrúsenie ostria a Shiage-to slúži na dokončenie, vyleštenie ostria.

Obrázok

Honyama prírodný kameň najvyššej kvality Grade A

Prírodné kamene z iných častí sveta.

Arkansas, belgický kameň, bridlica, Rozsutec – to sú niektoré z nich. Lubrikujú sa vodou, niektore však aj olejom.

Obrázok

Arkansas

Obrázok

Belgický kameň

Obrázok

Rozsutec má namodralý nádych.

Obrázok

Logo Rozsutec

Japonské syntetické kamene.

Dnes asi najrozšírenejšie kamene. Lubrikujú sa vodou. Abrazívum sú karbidy.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Kamene od firmy Matsunaga značka King 800, 1 200 a 6 000 grit. Sú mäkšie a preto z nich rýchlejšie ubúda pri používaní. Musia sa tak kupovať častejšie, ale radia sa medzi lacnejšie.

Obrázok

Kitayama 8 000 grit (obal v strede, kameň vpravo)

Obrázok

Jinzo 2 000 grit

Obrázok

Takenoko 8 000 grit

Okolo tohto kameňa vznikla polemika, akú zrnitosť vlastne má. Na servri knifeforums sa rozprúdila o tom debata.

http://www.knifeforums.com/forums/showtopic.php?tid/850519/

Je pravdepodobné, že sa jedná o Arashiyama 7 000 grit (niekde sa uvádza len 6 000 grit). Asi sa robia podvody už aj okolo japonských vodných brúsnych kameňov.

Obrázok

Arashiyama 7 000 grit a Takenoko 8 000 grit. Jedná sa zrejme o jeden a ten istý kameň.

Obrázok

Sada kameňov Imanishi Bester. Sú na báze keramiky, na ktorej je naparená (alebo inak nanesená brúsna vrstva z karbidov). Podobne vyrábajú kamene aj firmy Naniwa, Suehiro (značka Cerax), Shapton.

Obrázok

Naniva Super Stone 10 000 grit

Obrázok

Suehiro Cerax 8000 grit.

Syntetické kamene Norton.

Kamene americkej firmy Norton sa používajú podobne ako japonské, lubrikantom je však olej.

Obrázok

Norton 250 grit

Keramické brúsne kamene a ocielky od Jan03 z knife.cz

Ja osobne ich nevlastním, ale sú kladne hodnotené a cenovo výhodné ako alternatíva k japonským syntetickým kameňom na báze keramiky.

Diamantové brúsne kamene.

Diamantové kamene sa lubrikujú prevažne vodou, len niektoré olejom, na čo však výrobca zvykne upozorniť. Stretol som sa aj s takými, kde sa lubrikant nepoužíva vôbec. Dobrá finta je v takom prípade guma na gumovanie, ktorou sa dá odstrániť kov, ktorý ostane po brúsení.

Obrázok

DMT DiaSharp 120 micron

Brúsny papier.

Celkom iný spôsob brúsenia je pomocou brúsneho papiera. Najčastejšie je to takzvaný vodný papier.

Obrázok

Brúsne papiere

Brúsne filmy.

Brúsne filmy sú vlastne alternatívou brúsneho papiera. Zrnitosť sa udáva v µm. Bývajú v rozsahu od 50 µm do 0,5 µm.

Obrázok

3M Film Abrasives

Brúsne pasty.

Brúsne pasty sa samozrejme používajú pri výrobe na leštenie. Okrem toho sú vhodné aj na brúsenie. Používajú sa hlavne vo finálnej časti brúsenia na doleštenie ostria. Špeciálne na brúsenie ponúka Bark River svoje pasty, čierna je cca 3 000 grit, zelená cca 6 000 grit a biela cca 12 000 grit. Samozrejme aj iní výrobcovia ponúkajú svoje určite kvalitné brúsne pasty.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Brúsne pasty, výrobcom je Bark River.

Núdzové prostriedky.

Ako núdzové prostriedky sa používajú rôzne kamene nájdené v prírode, mramor (kus mramoru mi poslúžil veľmi dobre na doleštenie ostria)

Materiály a nástroje na dokončenie.

Kožený remeň.

Môže sa použiť naraz spolu s brúsnou pastou.

Keramika a porcelán.

Dobré je použiť dno tanierika (časť bez glazúry), vynikajúci materiál ponúkajú elektrikárske poistky. Do prírody si nosím keramické odporové teliesko veľkosti 8 x 8 x 50 mm a po každom použití noža ho prebehnem po keramike.

Obrázok

Poistka

Sklo.

Ray Mears v jednom svojom videu použije známy trik s otvoreným oknom auta, o ktorý sa dá dohladiť ostrie.

Brúsne prípravky.

V českom jazyku majú krásny výraz pre tieto prípravky „honítka“, asi od slova honovať.

Spyderco

Spyderco Triangle Sharpener je pomerne známy prípravok na brúsenie nožov. Je to vlastne držiak na keramické brúsne tyčinky, ktoré sa do prípravku vkladajú pod presným uhlom a nožom sa snažíme ťahať od rukoväte ku špičke a zároveň nadol. Snažíme sa držať čepeľ zvislo.

Obrázok

Spyderco Triangle Sharpener

Lansky

Na prípravku Lansky Sharpener si vyberiete uhol výbrusu a brúsny kameň. Z fotografie by to malo byť jasné. Nie vždy ale uhly odpovedajú skutočnosti. To závisí od upevnenia konkrétneho noža do prípravku. To isté platí aj o DMT Sharpeneri.

Obrázok

Lansky Knife Sharpener

DMT Sharpener

Na prípravok od firmy Lansky sa snaží podobať DMT Sharpener. Obecne sa traduje, že Lansky Sharpener má lepší držiak na nože, DMT pre zmenu lepšie diamantové brúsne kamene. Neviem posúdiť, prípravky takéhoto typu zásadne nepoužívam.

Obrázok

DMT Sharpener

Edge Pro

Obrázok

Edge Pro Sharpener

Na úvod sme si urobili prehľad o brúsnych materiáloch a prípravkoch.

Pokračovanie..

© 2011-2014 Jaroslav Politzer (Jaren); knife-life.sk, all rights reserved, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie nie je možné bez súhlasu autora.
Obrázok užívateľa
Jaren

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Brúsenie nožov

Poslaťod Jaren » 01 Dec 2011 13:27

2. časť - Typy výbrusov.

Uhol výbrusu.

Obrázok

Odteraz mám na mysli len uhol α. Tento uhol sa nastavuje v prípravkoch na brúsenie a ostrie má samozrejme 2-násobný uhol ( α + β ).

Double–V (neviem slovenský ekvivalent, viac to bude zrejmé z obrázku. Doslova dvojité skosenie)

Obrázok

Double–V

Obrázok

Ontario RAT-1 má double-V

V (V-čko, alebo skandi, škandinávsky)

Obrázok

V-čko

Obrázok

Fínske nože majú väčšinou skandi výbrus

Convex (konvexný (šošovkový)

Obrázok

konvex

Obrázok

Scrap Yard SYKCO 511 má podľa výrobcu jemný konvex.

Concave (konkávny, dutý)

Obrázok

dutý výbrus

Obrázok

Ka-Bar 4062 s dutým výbrusom

U obrázkov k výbrusom je použité schématické zobrazenie, preto nesedia proporcie.

Typy výbrusov bývajú často lokálne rozšírené. Skandi výbrus je typický pre severské krajiny v Európe a majú ho aj nože pre bushcraft vyvinuté vo Veľkej Británii. V USA používajú najčastejšie „Double-V“, ale často aj convex a dutý výbrus. Najväčšou rezivosťou vyniká samozrejme dutý výbrus, najodolnejší je konvexný výbrus.

Pretože sa zaujímam o brúsenie, tak som si našiel na internete zopár stránok o brúsení a všimol som si, že rôzni nožomili a brusiči si obľúbia niektoré typy výbrusov natoľko, že si továrenské nože upravia podľa svojich predstáv o výbruse a niektoré vôbec nepoužívajú. Časom si nájdete pravdepodobne medzi nimi svoje vzory aj vy.

Existujú aj kombinácie výbrusov, napr. dutý výbrus na čepeli a „V“ na reznej hrane, alebo kombinácie, že na reznej hrane je konvex . Na Youtube prezentuje svoje nože a brúsenie aj Virtuovice, jeho kanál je zaujímavý, má tam podnetné videá, ale aj také, s ktorými nesúhlasím, napr.

pretože takto asi pokazí výbrus. Často používa na skandi, alebo V výbrus pre reznú časť konvex. Rezná hrana ostria je proste bez ohľadu na výbrus konvexná. Konvex s „V“ fazetou je iná možnosť kombinácie výbrusov. Najčastejšie sa však kombinuje dutý výbrus s V alebo konvexom.

Problémy pri niektorých výbrusoch.

Typický problém V výbrusu je zobrazený na obrázku.

Obrázok

Problem V

Tento problém vzniká dobrusovaním ocielkou, alebo jemným kameňom (a inými brúsnymi materiálmi). Uhol zostáva rovnaký, ale časom je ostrie hrubšie. Rieši sa to jednoducho komplexným prebrúsením od začiatku, t.j. nastaví sa výbrus ako u nového noža. Časom pri opakovanom dlhoročnom brúsení dôjde k zúženiu čepele, ale my sme zberatelia a už dávno máme iných miláčikov, preto nám to nevadí.

Problémy s dutým výbrusom.

Typickými predstaviteľmi nožov s dutým výbrusom sú Ka-Bar rada 406x a 407x. Tieto nože ma presvedčili, že sa dutého výbrusu nemusím báť. Jediný „problém“ je, že ho neviem doma vytvoriť nanovo, ale len udržiavať.

Meranie ostrosti.

Jedna z metodík merania ostrosti je meranie tlaku na váhe na ktorej je položený rezaný materiál. Tento návod je z knife.cz . Iný spôsob používa Mike Casey. Na ostrie sa preloží štandardná bavlnená niť na šitie a postupne sa zaťažuje, pokým sa niť neprereže. Je dobré mať zásoby rovnakej nite, aby sme mohli po čase dostať pri rovnakých podmienkach rovnaké výsledky. Ako záťaž je najlepšie použiť nádobu s vodou, pretože sa dá dobre dávkovať. Ako niť sa dá použiť čokoľvek, len pri rybárskom vlasci je riziko prestarnutého vlasca preležaním v obchode, čo môže skreslovať výsledok. (Dodnes banujem za jedným kaprom práve pre taký vlasec.)

Obrázok

Schematický obrázok testu.

Na aký výbrus akým spôsobom.

Podľa tvaru ostria volím nástroje, ktorými budem brúsiť. Na konvexný výbrus volím brúsny papier na mäkšej podložke, na skandi výbrus používaný na fínkach, alebo na kuchynské nože (samozrejme ak nemajú konvexný výbrus) používam japonské vodné kamene. Je možné robiť konvexný výbrus aj na japonských vodných kameňoch, ale potom je problém udržať takýto kameň rovný s minimálnymi nákladmi. Ak raz na kameni urobím oblúk, chce to na vyrovnanie ubrať z kameňa na zarovnanie viac materiálu a kameň sa skôr znehodnotí. Takto som si zničil pri učení lacný obojstranný brúsny kameň.

Obrázok

Môj zničený kameň. Nie je to celkom dobre vidieť, ale je zaoblený. Tie svetlé okraje sú pokus o zarovnanie na hrubom brúsnom papieri, stav po odobratí asi 1,5 mm a ja tak je na ňom oblúk. Ak by som ho chcel zarovnať, ostala by z neho teraz už len štvrtina hrúbky.

Ako začať.

Lacné nože, lacné brúsne kamene, odvahu a veľa cviku. Už Lenin, ako keby vedel, že sa budeme snažiť naučiť brúsiť, povedal „učiť sa, učiť sa, učiť sa“. Vrelo odporúčam skúšať si brúsenie na lacných nožoch, napríklad kuchynských, a to aj takých, ktoré skoro vôbec nedržia ostrie. Naopak, čím častejšie brúsime, tým sa skôr naučíme brúsiť. Netreba sa báť ani rôznych experimentov. Keď sa nedarí, treba sa ukľudniť a vydýchať, porozmýšľať, kde robím chybu, nikto to predsa nevedel okamžite. Nemali by sme na brúsny nástroj veľmi tlačiť. Koľkokrát je menej rozhodne viac. Obzvlášť u diamantových kameňov to platí. Vyzerá to tak, ak by ani nebrali a potom je to zrazu veľa.

Ďalší dobrý trik je urobiť si na predpokladanom mieste brúsenia čiary liehovou fixkou po celej šírke predpokladaného brúsenia, čím prekryjeme fazetku. Potom priamo vidíme, kde brúsime a kde nie.

Až budete mať dostatok skúseností, pustíte sa aj do svojich drahších nožov zo zbierky. Komu nestačí popis, na internete je veľa postupov vo forme videa, aj keď na niektoré mám svoj názor, ale to vám dá postupne cit, čo je správne a čo nie. Chystáme sa pridať aj vlastné videá, len to chce trochu čas. V ďalšom pokračovaní už začneme brúsiť.

© 2011-2014 Jaroslav Politzer (Jaren); knife-life.sk, all rights reserved, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie nie je možné bez súhlasu autora.
Obrázok užívateľa
Jaren

Re: Brúsenie

Poslaťod Jaren » 11 Dec 2011 19:07

3. časť - Brúsenie pomocou japonských vodných kameňov

Brúsenie pomocou japonských vodných kameňov je, súdiac podľa množstva videí na Youtube, jednou z najatraktívnejších činností okolo nožov.
Výber kameňov na brúsenie je alchýmia. Každý výrobca vyrába minimálne jednu sadu, ktorá má mierne odlišné vlastnosti. Nemám na mysli, či má stojan, alebo nie, ale materiál, ktorý drží brúsne zrno. Používa sa matrica z ílu, alebo keramiky. Kamene na ílovej matrici sú mäkšie a rýchlejšie z nich ubúda, brusivo je zapečené na ílovej matrici. Kamene na báze keramiky sú tvrdšie a vydržia dlhšie, ale sú aj priemerne o niečo drahšie, brusivo je zapečené na keramickej matrici. Tvrdé kamene však nedokážu vytvoriť zrkadlový povrch tak dobre, ako kamene tradičné na báze ílu. Kameňom z ílu dávajú prednosť brusiči, ktorí volia kamene mäkšie. Veľmi dôležité je aj pozorne si prečítať návod, pretože niektoré kamene potrebujú málo vody alebo len opláchnuť, iné nesmú vyschnúť aby nepopraskali.

Čiastočný prehľad firiem a ich kameňov v jednotkách grit.

Tento prehľad si nekladie za cieľ komplexnosť, len stručný zoznam. Zrejme tu nie sú všetky firmy a ich značky, pretože najmä u japonských firiem nájsť súvislosti medzi firmami a značkami je veľmi ťažké.

Matsunaga

vyrába kamene značiek King a Sun Tiger. Vyrábajú sa na ílovej matrici. Patria k lacnejším a majú kratšiu životnosť. Často sa musia zarovnávať. V Európe najznámejšia firma.
King - 800, 1000, 1200, 4000, 6000 a 8000.
King Ice Bear - 4 000, 6 000, 8 000.
Matsunaga Sun Tiger - 220, 240.

Shapton

Vyrába sadu Glass a sadu Professional, Ceramic Kuromaku. Sada Professional a Ceramic je na keramike a Glass na skle. Kamene Shapton sú veľmi tvrdé. Asi najtvrdšie zo všetkých.
Shapton Professional - 120, 220, 320, 1 000, 1 500, 2 000, 5 000, 8 000, 12 000, 30 000.
Shapton Glass - 120, 220, 320, 500, 1 000, 2 000, 3 000, 4 000, 6 000, 8 000, 10 000, 16 000, 30 000.

Naniwa

Vyrába sady Super Stone, Chosera, Golden Lobster a iné. Sú na keramickej matrici, Golden Lobster, Aoto, Omura a Jumpaku na ílovej matrici. Asi najväčší sortiment kameňov.
Naniwa Chosera - 400, 600, 800, 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 10 000.
Naniwa Super Stone – 400, 600, 800, 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 8 000, 10 000, 12 000.
Naniwa Aoto – 2 000. Jeden z najlepších pre finálne nabrúsenie po výrobe nožov, samozrejme nie na leštenie.
Naniwa Omura – 150. Pri výrobe nožov na vytvorenie základného ostria, alebo pri oprave vyštrbenej čepele.
Naniwa Jyunpaku (Snow White) – 8000. Keď si vytvárate vlastnú sadu.

Suehiro

Vyrobené na keramickej matrici.
Suehiro Cerax -700, 1 000, 3 000, 6 000, 8 000. Pomerne známa v Európe.

Imanishi

Bester – 400, 700, 1 000, 1 200, 2 000, 4 000, 8 000. Veľmi uznávané kamene.

Sigma

Sigma Select II – 240, 1 000, 3 000, 6 000, 10 000, 13 000. Nenašiel som o nich zmenku v diskusiách, ale podľa popisu kvalitné.

Ďalšie konkrétne kamene, na ktoré sú pozitívne ohlasy.

Takenoko -8000, inak vedené ako Arashiyama.
Kitayama – 8000. Jeden z naj kameňov, dokáže asi najjemnejší povrch. Brusivo je zapečené na ílovej matrici. Používa sa aj po iných kameňoch 8 000 a 10 000 grit.

Návrh vlastnej sady

Ak by som si skladal vlastnú sadu z japonských vodných kameňov, vybral by som podľa použitia nasledovné:
Na nabrúsenie noža na hrubšiu činnosť do prírody a podobne by som vybral Imanishi Bester 700, Imanishi Bester 1 200, Naniwa Aoto 2 000 (možno ešte Suehiro Rika 5000) a potom na leštiacu pastu. Napríklad uhlíková oceľ 1095 nepotrebuje tak jemné nabrúsenie, lepšie je dotiahnuť na brúsnej paste.
Ak by som brúsil prevažne nože do kuchyne, tak by som volil Imanishi Bester 700, Imanishi Bester 1 200, Naniwa Aoto 2 000, Suehiro Rika 5 000, Takenoko 8 000, Kitayama 8 000.
Na nabrúsenie noža z ušľachtilej nerezovej ocele s vyššou tvrdosťou by som vybral sadu z Naniwa SuperStone – 600, 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 10 000. Celá séria Naniwa SuperStone sú vynikajúce kamene. Iná možnosť je použiť kamene ako na kuchynské nože, prípadne na veľmi tvrdé sadu Shapton Glass.
Je jasné, že si nemôžem dovoliť všetky tu spomínané, alebo iné kamene kúpiť a preto nemám osobné skúsenosti s väčšinou z nich. Niekoľko rokov však sledujem rôzne fóra, blogy, e-shopy a stránky a s niektorými odborníkmi si píšem.
Na ekonomicky únosné brúsenie stačia kamene dva. Jeden so zrnitosťou 600 grit a druhý 1 000 grit, alebo 800 – 1 200 grit. Brúsne kamene sú drahé, preto sa kupujú len niektoré a zvyšok brúsenia sa rieši brúsnou pastou, alebo brúsnym papierom. Samozrejme existujú aj iné vhodné kombinácie. Dobrá pomôcka je aj držiak na kamene.

Obrázok

Držiak kameňov.

Ideme na to.

Ako pri každej ľudskej činnosti si treba vopred zvážiť, čo je náš cieľ a tomu treba podriadiť všetky okolnosti. Najlepšie bude, keď si opíšeme niektoré modelové situácie.
Pred každým brúsením treba kamene zarovnávať. Používajú sa na to špeciálne kamene, ale dobre poslúži aj mokrý brúsny papier.

Jednoduché nabrúsenie noža.

1. Scenár

Počiatočný stav. Nôž je očividne tupý, ale nemá vyštrbenú čepeľ. Netreba meniť, alebo
opravovať uhol výbrusu. Výbrus je „V“.
Vezmeme japonský vodný kameň zrnitosti 700 – 800 grit, v mojom prípade je to Matsunaga King 800. Necháme ho máčať vo vode asi 5 – 10 minút. Ak máme kameň so stojanom, alebo máme vlastný stojan, použijeme ten, ja používam uterák na platovej podložke, na ktorú položím kameň. Podľa toho, ako je nôž stupený, volím počet ťahov. Ak je viac stupený, robíme 15, 13, 11, 9, 7, 5, 4, 3, 2, 1, 1 striedavo na každej strane ostria. Ak je nôž menej stupený, robíme 11, 9, 7, 5, 4, 3, 2, 1, 1 striedavo na každej strane ostria. Zvlhčujeme podľa potreby.
Vymeníme kameň za jemnejší cca 1 000 – 1 200 grit, v mojom prípade Matsunaga King 1 200.
S cyklami postupujeme rovnako, ako pri 800-ke od 11-tich ťahov na každej strane.
Po skončení cyklu by mal byť nôž dostatočne ostrý na to, aby bol schopný prerezať papier A4 po dĺžke bez drhnutia. Veľmi dobré by bolo končiť kameňom Naniwa Aoto 2 000, lenže ten nevlastním.
Pri nožoch s dlhšou čepeľou robím pohyby radšej šikmo, aby som nemusel brúsiť vždy len časť čepele. Pohyb by mal byť plynulý s istou dávkou elegancie.
Môžeme prejsť na pastu a doleštenie, alebo pokračovať kameňom na veľmi jemné dobrúsenie. Ak pokračujeme, volíme kameň 4 000 – 6 000, ja vlastním kameň Matsunaga King 6 000. Pri tomto kameni sa uplatní tzv. Nagura, pomocou ktorého urobíme na povrchu brúsneho kameňa veľmi jemnú vrstvu (skoro ako jemné blato). Táto vrstva nám pomáha k čo najjemnejšiemu povrchu. S cyklami postupujeme rovnako, ako pri 800-ke od 11-tich ťahov na každej strane.

Obrázok

Typický kameň Nagura

Ak brúsime nôž do kuchyne, alebo nože zatváracie, teda nie určené na hrubú prácu, ďalej nože z ušľachtilých nerezových ocelí ako sú AUS 8, 440C, VG10, 154CM, RWL 34, CPM S30V a pod. volíme kamene od 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 8 000 a 10 000 grit. Ak je veľmi tupý, začneme od 400 grit (500, 600). Pri každom z nich pokračujeme celým cyklom 11, 9, 7, 5, 4, 3, 2, 1, 1 striedavo na každej strane ostria..
Kamene vždy po skončení práce umyjeme vodou a necháme v prirodzenom prostredí vysušiť. Nenechávame ich namočené pridlho a nesušíme ich teplom aby nepopraskali.
Nôž tiež opláchneme pod tečúcou vodou. Následne môžeme doleštiť brúsnou pastou, alebo len tak obtiahnuť na koženom remeni.

2. Scenár

Počiatočný stav. Nôž je poškodený, má vyštrbenú čepeľ, alebo meníme uhol výbrusu. Výbrus
je „V“.
V podstate postupujeme ako v prvom prípade, len začneme podľa stupňa poškodenia a opravy od hrubších kameňov napr. 180, alebo 240 grit, môžeme však ešte hrubšími, napr. 80 grit. Postupujeme postupne z 80 na 240 a na 600 – 800, alebo od 240 na 600 – 800 grit a ďalej už brúsime tak ako obyčajne.

Obrázok

Áno, bublinky mám rád.

Obrázok

Pacient

Obrázok

Už to ide

Obrázok

Zámena kameňa za jemnejší

Obrázok

Riadne zvlhčovať

Obrázok

Celú čepeľ

Obrázok

Jedným ťahom ako japonským mečom

Určenie uhla.

Metód určenia uhla je niekoľko. Na záver seriálu popíšem niektoré prípravky vyrobené svojpomocne.
Jedna z možností je, ak to súčasný výbrus dovolí, oprieme nôž čepeľou na plocho na kameň a zdvíhame chrbtovú časť čepele za súčasného tlačenia ostria na kameň prevalením cez hranu zlomu, kde čepeľ prechádza do výbrusu.
Iná možnosť je pomocou mincí položených na kameň zo strany chrbta čepele tak, aby sa ostrie pritlačilo o kameň.

Obrázok

Šablóna na kontrolu uhla výbrusu od Mr. Richarda Kella

Existujú prípravky na dodržanie uhla brúsenia, avšak modely pohybujúce sa po brúsnou kameni tento môžu zanášať, alebo dokonca poškodiť, preto je najlepšie, ak si viete poradiť a udržať uhol bez takýchto pomôcok.

Obrázok

Prípravok na dodržanie uhla výbrusu. Drevo je zrezané pod 15 stupňovým uhlom, systém je podobný ako u Spyderco Sharpmaker, len Sharpmaker je zvislý a tento prípravok je vodorovný. N povrchu je filc. Kameň sa zaprie o doraz. Princíp je jasný myslím z obrázku.

Chcel by som upozorniť na nutnosť čo najpresnejšieho dodržania uhla výbrusu, pretože môžeme ostrie poničiť namiesto nabrúsenia. Preto treba trénovať na starších nožoch. Pozor aj na jednu vlastnosť kameňov. Používajú sa za mokra. Budete mať aj Vy mokré, možno až rozmočené ruky. Takouto rukou som skúšal kedysi ostrie a veľmi škaredo som sa porezal. Lepšie je skúšať na papieri a často si utierať ruky. A taká maličkosť, je dobré mať kamene na boku označené liehovou fixkou aby sa nepoplietli. Niektoré sú veľmi podobné.

Brúsenie pre niektorých ľudí sa stalo drogou, prešiel som si niektoré fóra hlavne o britvách, kde sú borci, ktorí vrazili a vrážajú do týchto kameňov veľké peniaze. Nie sú zriedkavé prípady, ak si kúpa celú sadu Naniwa Chosera za cca 500 – 600 €, Shapton Professional za cca 700 € alebo Shapton Glass za cca 800 – 900 €. Iní k tomu na záver dokupujú prírodné kamene v cene rádovo 300 € za kus. Najhoršie je, že už aj u mňa prepukla táto choroba, našťastie v počiatočnom štádiu.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 04 Feb 2012 10:09

Brúsenie pomocou diamantových kameňov

Brúsenie pomocou diamantových kameňov sa, až na pár odlišností nijako nelíši od brúsenia vodnými kameňmi. Diamantové kamene uberajú z brúseného materiálu výrazne rýchlejšie, ako japonské vodné kamene, preto si musíme dávať pozor na to, aby sme neprebrúsili viac, než nám je milé.
Ďalšia skutočnosť je, že kamene s diamantovým abrazívom majú štruktúru zrna hranatú, čo spôsobuje drsnejšiu štruktúru povrchu brúseného materiálu, ako zrnitosťou odpovedajúci japonský vodný kameň. Je to zapríčinené mletím synteticky vyrobených diamantov na potrebnú zrnitosť. To je jeden z dôvodov odlišnej jednotky zrnitosti diamantových abrazív. Zrnitosť sa pri diamantových brusivách udáva v jednotkách MESH. Z diamantových zŕn sa vyrábajú brúsne kamene, brúsne papiere, ale aj brúsne pasty.
Veľmi dôležité použitie diamantových brúsnych kameňov väčších rozmerov je na zarovnávanie iných kameňov, napríklad japonských vodných kameňov, alebo prírodných brúsnych kameňov, kde sa bez zarovnania nedá efektívne brúsiť. Typický príklad je honovanie britiev, kde musí byť brúsny kameň, či už syntetický, alebo prírodný, absolútne rovný.
Výrobcov diamantových abrazív je veľmi veľa. Najznámejší u nás je Diamond Mashining Technology, (DMT). Vyrába brúsne kamene v dvoch sadách a samozrejme aj vo viacerých veľkostiach.

DMT.Whetstone.1.jpg
DMT.Whetstone.1.jpg (30.38 KiB) Zobrazené 25288 krát

Sada menších cestovných kameňov

DMT.Whetstone.2.jpg
DMT.Whetstone.2.jpg (30.86 KiB) Zobrazené 25288 krát

Dia Sharp sa vyrába vo veľkosti 6“, 8“, 10“. Extra Extra Coarse (písmená XX v názve), Extra Coarse (X), Coarse (C), Fine (F), Extra Fine (E) a Extra Extra Fine (EE).
Diamond Whetstones sa robia vo veľkostiach 6“ a 8“ a aj ako Pocket Bench Stones veľkosti 3“.

Atoma

Atoma.jpg

Atoma je iný výrobca u nás málo známy. Porovnanie s DMT je na linku
http://jendeindustries.wordpress.com/20 ... omparison/
Atoma vyrába aj brúsne kamene pre prípravok od firmy EdgePro, ako aj iní výrobcovia.

AtomaPreEdgePro.jpg
AtomaPreEdgePro.jpg (5.73 KiB) Zobrazené 25288 krát

EdgePro - prípravok na dodržanie zvoleného uhla výbrusu

Naniwa

NaniwaDiamond.jpg

Firma Naniva vyrába široký sortiment abrazív a samozrejme aj diamantové brúsne kamene.

http://www.edenwebshops.co.uk/en/ct/nan ... stones.htm

EdgePro
EdgePro.jpg

EdgePro aj s držiakom

Firma EdgePro je známa aj vďaka svojim brúsnym prípravkom EdgePro a Apex (neskôr v seriáli). Samozrejme k nemu vyrába aj brúsne kamene, ale vyrába aj sólo kamene.

3M

3M vyrába aj diamantové brúsne platne vo veľkosti 8x3“ štandardne a 6x2 s držiakom na montáž do EdgePro.

TriM.jpg
TriM.jpg (45.75 KiB) Zobrazené 25288 krát

Príklad 3M platne 8x3”

Dlho som brúsil všetko len pomocou DMT diamantových kameňov a bol som spokojný. Treba si dávať skutočne pozor, pretože diamantové brusivo veľmi agresívne uberá z brúseného materiálu. Pri najjemnejších zrnitostiach máte pocit, ako keby ste brúsený materiál len hladili. Nedajte sa tým pomýliť, jemné zrnitosti takto pracujú a nielen pri diamantových kameňoch. Pretože diamantové brusivo na kameňoch odoberá materiál veľmi rýchlo, často sa kombinujú s keramickými abrazívami. Typický príklad je DC3, alebo DC4 od Fällknivenu.

dc4.jpg

DC4 Horná strana je diamantové abrazívum cca 25 μm. Druhá jemnejšia strana je safírové abrazívum. Po mailovej komunikácii s Fällknivenom, kde som sa pýtal na zrnitosť, odpoveď je na úrovni Hard Arkansasu.

Pri brúsení sa snažím vždy počítať počet ťahov, koľko urobím vždy na každej strane, aby som uberal z oboch strán noža rovnako. S diamantovými kameňmi netreba tlačiť, to samozrejme platí aj o iných brúsnych materiáloch. Ich cena je samozrejme o niečo vyššia, ale dostaneme za to skutočne dobré brúsne výsledky, samozrejme ak sa prispôsobíme špecifikám vyplývajúcim z vlastností diamantového brusiva.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 04 Feb 2012 10:14

Brúsenie pomocou prírodných kameňov.

Brúsenie pomocou prírodných brúsnych kameňov je vlastne historicky najstarší spôsob brúsenia kovových predmetov ako zbrane, nože a podobne. Najznámejšími brusičmi sú japonskí brusiči hlavne vďaka propagácii v médiách. Samozrejme, že si to ja zaslúžia, pretože ho priviedli, ako koniec koncov skoro všetko k dokonalosti. Je veľa profesionálnych brusičov aj mimo Japonska, ktorí nedajú na prírodné kamene dopustiť.
V dnešnej dobe sa stáva takéto brúsenie pre niektorých drogou. Stačí prejsť si niektoré fóra o brúsení (hlavne fóra o britvách) a človek sa neubráni dojmu, že sleduje hľadanie svätého grálu.
Odlišnosti od brúsenia syntetickými kameňmi samozrejme existujú, ale súvisia s povahou brúsneho materiálu. Pri výbere (a samozrejme aj cene) rozhoduje štruktúra a homogenita. Ťažko bude mať vysokú kvalitu ten kameň, ktorý má rôzne trhliny, inú hrúbku zrna na rôznych miestach a pod.
Niektoré známe lomy, v ktorých sa takéto kamene ťažili sú už zatvorené a preto kamene z týchto lomov majú často veľmi vysokú cenu aj so zberateľského hľadiska.
Obrázky niektorých prírodných brúsnych kameňov.
Nie sú tu samozrejme zobrazené všetky druhy, len zopár. Ak bude záujem, skúsim pridať v diskusii. Vyberal som typické kamene ľahšie zohnateľné na Slovensku.

Amakusa.02.jpg
Amakusa.02.jpg (58.25 KiB) Zobrazené 26585 krát

Japonský kameň Amakusa cca 400 – 700 grit

Arkansas.Translucent.01.jpg
Arkansas.Translucent.01.jpg (15.02 KiB) Zobrazené 26585 krát

Arkansas Translucent. Najvyššia kvalita.

Coticule.Ardene.Belgie.02.jpg
Coticule.Ardene.Belgie.02.jpg (79.4 KiB) Zobrazené 26585 krát

Belgian Coticule. Pohľad na naskladaný kameň pred výberom..

Rozsutec.01.jpg
Rozsutec.01.jpg (49.1 KiB) Zobrazené 26585 krát

Rozsutec

Piskovec.01.jpg
Piskovec.01.jpg (64.22 KiB) Zobrazené 26585 krát

Pieskovec

Bridlice.01.jpg
Bridlice.01.jpg (78.16 KiB) Zobrazené 26585 krát

Bridlica

Mramor.01.jpg
Mramor.01.jpg (41.07 KiB) Zobrazené 26585 krát

Mramor

Zarovnávanie kameňov

Zarovnanie kameňa rozhoduje, hlavne v prípade následného brúsenia britiev, o kvalite naostrenia. Pri nesprávnom zarovnaní môžeme poškodiť ostrie britvy natoľko, že môže byť nenávratne poškodená, preto by sme mali k rovnaniu kameňa pristupovať zodpovedne a s dobrou prípravou. Zarovnávame obyčajne hrubším brúsnym kameňom, alebo brúsnym papierom a podobne ako u nožov, postupujeme od hrubších k jemnejším brusivám. Na niektoré kamene stačí jeden zarovnávací kameň, ale nie je výnimka použiť aj dva, tri kamene.
Zásadná vec u zarovnávania kameňov je dodržať rovinu zarovnávania. V prípade brúsneho papiera je nutnosť tvrdá rovná podložka, napríklad vyleštená mramorová doska, alebo tabuľa hrubšieho skla.

Brúsenie

Samotné brúsenie sa nelíši od brúsenia syntetickými kameňmi. Máčame kameň vo vode, ale tu sa situácia rôzni, podľa kameňa, ktorý používame. Často si musíme sami pohľadať a vyvinúť vlastný postup. Okrem toho, často sa správa kameň inak, ak na ňom urobíme brúsnu kašičku pomocou iného kameňa. Typicky Belgický Coticule je viac agresívny s kašou, ako len máčaný a oplachovaný vo vode.
Sám som sa stal vlastníkom kameňa Rozsutec a chystám sa zarovnať ho. Čítaním na rôznych fórach na internete som sa dozvedel o Rozsutci, že je veľmi odolný a húževnatý a že jeho zarovnávanie sú galeje, tak uvidím a nechám sa prekvapiť.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 04 Feb 2012 11:03

Brúsenie pomocou brúsneho papiera.

Na úvod vysvetlenie pojmov. Veľakrát som sa stretol na rôznych fórach s pomenovaním zrnitosti pojmom grid. Stáva sa, že dokonca jeden prispievajúci píše grit a druhý o riadok nižšie pre zmenu grid.
Grid je po anglicky mriežka, grit je po anglicky (a myslím si že aj po nemecky) štrk, zrno (nie obilné). Preto si myslím, že ako pojem pre zrnitosť by sa mal používať pojem GRIT aj preto, že sa tento výraz používa v normách FEPA, JIS a podobne. Odteraz už len grit...

Brúsny papier na rozdiel od japonských vodných kameňov sa vďaka možnosti ohybu perfektne hodia na konvexný výbrus. Samozrejme, že na všetky možné tvary výbrusov. Cenovo vychádzajú kusovo lacnejšie, otázka je, ako pri väčšom objeme brúsenia. Na domáce brúsenie je však zrejme dostačujúce.

Veľa brusičov používa vodný brúsny papier, ale nevidel som, že by ho máčali. Pritom pôvodné určenie je používať ho navlhčený. Netuším, či je to z pohodlnosti, alebo neznalosti. V mojom z pohodlnosti.
Brúsny papier sa vyrába v zrnitostiach 36, 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 220, 240, 280, 320, 360, 400, 500, 600, 800, 1 000, 1 200, 1 500, 2 000, 2 500, 3 000 a 5 000. Bližšie na Wikipedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Sandpaper#Grit_size_table

P600.jpg

Príklad 600 grit

P1200.jpg

Príklad 1 200 grit

Malá tabuľka – údaje sú veľmi orientačné. FEPA je EU norma, údaj v druhom riadku je priemerná zrnitosť. Podľa normy je dovolené malé množstvo zŕn odlišnej veľkosti.

Tab1.PNG
Tab1.PNG (6.45 KiB) Zobrazené 26583 krát

Začíname

Postupujeme od najhrubších brúsnych papierov k najjemnejším. Ja používam tzv. lenivý spôsob, viď obrázok. To znamená brúsny papier položený na rovnej, tvrdej ploche. Okrem toho som aj pohodlný, preto nie vždy používam vodu na zvlhčenie brúsneho papiera.

Smer.jpg

Snažíme sa dodržať uhol, aký bol zvolený výrobcom noža, len ak chceme zmeniť uhol výbrusu, prispôsobíme sa našim novým požiadavkám. Vždy robíme na oboch stranách rovnaký počet ťahov nožom po brúsnom papieri. Podľa toho, či chceme konvexné ostrie, alebo „V“ volíme podložku. Brúsime proti ostriu (v smere šípky na obrázku), počítame ťahy a striedame strany. Postupne odrátavame ťahy, až nakoniec urobíme 1 + 1 ťah. Ja osobne nepoužívam krúživé pohyby, aj keď netvrdím, že iba ten môj spôsob je správny. Pre mňa je lepšie počítať si pohyby, aby som vedel, koľko som ubral z brúseného materiálu na ktorej strane, čo je pri krúživých pohyboch ťažšie.

Brúsenie pomocou brúsnych filmov.

abfilms.jpg

Brúsne filmy sú špecifický druh brúsneho materiálu vyvinutého z brúsneho papiera.
Na nože potrebujeme jemnejšie zrnitosti, používajú sa abrazívne filmy, čo je istý druh brúsneho papiera. Jeden z naj výrobcov je 3M pod názvom 3M Lapping Film. Vyrábajú sa z karbidu kremíka (SiC), oxidu chrómu (CRO) a oxidu hlinitého (Al2O3). Zrnitosť sa uvádza priamo v μm a je výrazne presnejšia ako u papiera, čo znamená malé odchýlky od udávanej zrnitosti. Zrnitosti sú 30 μm, 12 μm, 9 μm, 5 μm, 3 μm, 2 μm , 1μm, 0,5 μm, 0,3μm a 0,05 μm.
Ten, kto si na brúsne filmy zvykol, nedá na ne dopustiť a brúsi len na nich. Nie je nutné lepiť ich na podložku, ktorá býva najčastejšie sklo, leštený mramor a pod. Všetko, čo potrebujete je pár kvapiek vody. Ak potrebujete konvexný výbrus, použijete klasiku – podložku pod myš. Nie je problém nabrúsiť nôž z akokoľvek tvrdej ocele aj 65 HRC.

Brent Beach má rozpracované brúsenie dlát a hoblíkových nožov pomocou abrazívnych filmov na svojich stránkach.
http://www3.telus.net/BrentBeach/Sharpen/sitemap.html

S jeho súhlasom skúsim zverejniť pár poznatkov a obrázkov. Zaujímavé je aj jeho video o kladení abrazívnych filmov na podložku zo skla.

Brent robil výber, čím brúsiť. Vyskúšal viacero abrazívnych materiálov, až dospel k názoru, že pre jeho použitie je ďaleko najlepšie abrazívum je 3M Microfinishing Film. Obrázky jednotlivých abrazív pod mikroskopom, zväčšenie 150x. Obrázok pod je zväčšený 450x. Je skutočne zaujímavé vidieť brúsne materiály pod mikroskopom.

Abr1.1.jpg
Abr1.1.jpg (53.99 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr1.2.jpg
Abr1.2.jpg (8.21 KiB) Zobrazené 26583 krát

Norton Coarse Silicon Carbide kameň

Abr2.1.jpg
Abr2.1.jpg (79.07 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr2.2.jpg
Abr2.2.jpg (6.45 KiB) Zobrazené 26583 krát

3M Microfinishing Film – 40 μm. Žltá farba je svetlo prechádzajúce cez polyesterový podklad pri nasvietení.

Abr3.1.jpg
Abr3.1.jpg (83.75 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr3.2.jpg
Abr3.2.jpg (9.15 KiB) Zobrazené 26583 krát

3M Microfinishing Film – 15 μm. Žltá farba je svetlo prechádzajúce cez polyesterový podklad pri nasvietení.

Abr4.1.jpg
Abr4.1.jpg (70.52 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr4.2.jpg
Abr4.2.jpg (6.66 KiB) Zobrazené 26583 krát

3M Microfinishing Film – 5 μm

Abr5.1.jpg
Abr5.1.jpg (68.98 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr5.2.jpg
Abr5.2.jpg (7.78 KiB) Zobrazené 26583 krát

3M Microfinishing Film – 0,5 μm

Abr6.1.jpg
Abr6.1.jpg (37.06 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr6.2.jpg
Abr6.2.jpg (5.92 KiB) Zobrazené 26583 krát

Norton 3X - 60 grit brúsny kotúč. Priemerná veľkosť zrna je 254 μm.

Abr7.1.jpg
Abr7.1.jpg (41.67 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr7.2.jpg
Abr7.2.jpg (5.86 KiB) Zobrazené 26583 krát

Norton 3X - 100 grit brúsny kotúč. Priemerná veľkosť zrna je 122 μm.

Abr8.1.jpg
Abr8.1.jpg (40.36 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr8.2.jpg
Abr8.2.jpg (5.96 KiB) Zobrazené 26583 krát

Norton 3X - 150 grit brúsny kotúč. Priemerná veľkosť zrna je 89 μm.

Abr9.1.jpg
Abr9.1.jpg (37.4 KiB) Zobrazené 26583 krát

Abr9.2.jpg
Abr9.2.jpg (5.43 KiB) Zobrazené 26583 krát

Norton 3X - 220 grit brúsny kotúč. Priemerná veľkosť zrna je 60 μm.

Brent si vytipoval postupne 3 zrnitosti. Používa 15 μm, 5 μm a 0,5 μm a zhrnul to do tabuľky.

BBGritTable.JPG
BBGritTable.JPG (19.87 KiB) Zobrazené 26583 krát

Z tabuľky je zrejmá zrnitosť.

Fotografie po jednotlivých krokoch brúsenia sú na následujúcom linku.
http://www3.telus.net/BrentBeach/Sharpen/NOStosharp.html

Videá o pokladaní abrazívneho filmu
www.youtube.com Video from : www.youtube.com

Veľmi pekné video o brúsení.

Na záver by som chcel poprosiť o tipy, kde nakupovať brúsny papier, hlavne tie jemnejšie zrnitosti. Jeden čas som mal problém zohnať v kamennom obchode čokoľvek nad 600 grit. Teraz nakupujem tu
http://www.fine-tools.com/schleifen.htm ,
ale možno máte niekto lepší tip a podelíte sa s nami.

Brúsenie brúsnymi papiermi je jedno z najvďačnejších, čo sa týka rôznych prípravkov, držiakov a pomôcok. Týmto prípravkom a prípravkom k iným spôsobom brúsenia sa budeme venovať v našom seriáli neskôr.
Ešte raz by som chcel poďakovať pánovi Brentovi Beachovi. Thank You Brent.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 20 Feb 2012 17:14

Dobrusovanie pomocou brúsnych pást.

Dobrusovanie pomocou brúsnych pást slúži k finálnemu dobrúseniu (lepšie povedané k dolešteniu) ostria. Používajú sa na to rôzne pasty nielen priamo na to určené, ale aj iné pasty na leštenie kovov, napríklad dobre známy silichrom ex, pôvodne určený na leštenie nárazníkov a iných chrómových líšt pri automobiloch.

Určite to bude fungovať aj na iný podobný prípravok. Ako brusivo sa používajú v podstate všetky abrazívne materiály, tak ako na iné brúsne materiály ako sú brúsne kamene, brúsne papiere. Najčastejšie je to karbid kremíka a podobne, ale aj diamantový prášok.

Výrobcov je ako vždy obrovské množstvo. Mne osobne sa najviac pozdávajú produkty firmy Bark River a to hlavne preto, že je to firma vyrábajúca nože a udávajú pri svojich pastách zrnitosť v grit. Kvalitné pasty vyrába aj firma DOVO Solingen alebo Thiers Issard, produkty ostatných výrobcov si netrúfam posúdiť, pretože s nimi nemám praktické skúsenosti.

Thiers-IssardStropPaste.jpg
Thiers-IssardStropPaste.jpg (11.9 KiB) Zobrazené 25877 krát

Thiers Issard

DovoPaste.jpg
DovoPaste.jpg (14.02 KiB) Zobrazené 25877 krát

Paste1.jpg

DOVO Solingen

BRKTCompound.jpg
BRKTCompound.jpg (105.94 KiB) Zobrazené 25877 krát

Bark River pasty

Paste2.jpg
Paste2.jpg (17.32 KiB) Zobrazené 25877 krát

Paste3.jpg
Paste3.jpg (5.63 KiB) Zobrazené 25877 krát

Paste4.jpg
Paste4.jpg (15.88 KiB) Zobrazené 25877 krát

Paste5.jpg
Paste5.jpg (9.18 KiB) Zobrazené 25877 krát

Rôzne pasty od rôznych výrobcov

Keďže je chaos vo všetkom, prečo by nebol aj vo farebnom značení pást. Od jedného výrobcu je najhrubšia pasta ružová cez zelenú k bielej, iný výrobca má najhrubšiu čiernu cez zelenú k bielej (Bark River), ďalší pre zmenu zelenú, bielu a ružovú. Preto treba vopred zistiť, od ktorého výrobcu sa pasta predáva a nespoliehať sa len na predajcu, už som sa stretol s nesprávnym popisom pri pastách a nielen pri nich. Hraničí to s neúctou k zákazníkovi.

Pasta sa nanáša obyčajne na kožu nalepenú na drevenú doštičku. Samozrejme môže byť aj iná podložka. Videl som kedysi video z jednej firmy vyrábajúcej nože, kde bola koža nalepená po celej dĺžke pracovného stola. Dokonca som videl na internete aj nanášanie pasty na kartónový papier. Ďalšia možnosť je nanášať pastu na balzové drevo.
Pastou sa na rozdiel od brúsenia ťahá od ostria, teda nie ako keby sme chceli odrezať plátok z kože, ale opačným smerom, po ostrí.

Fotografia-0001.jpg

Moja sada. Pasty sú zrejme vyrobené na objednávku pre firmu DICKUM

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 20 Feb 2012 18:10

Prípravky a pomôcky na brúsenie

Existuje množstvo rôznych prípravkov a pomôcok k brúseniu, profesionálnych aj amatérskych. Niektoré amatérske sú kópie profesionálnych, niektoré vzbudia úsmev, niektoré iné aj keď vyrobené v domácich podmienkach. Často obdivujem úroveň invencie niektorých domácich majstrov.

Profesionálne prípravky ja osobne používam nerád. Ja chcem mať všetko pod kontrolou podľa hesla “ja sám“. Cez to všetko nepopieram užitočnosť takýchto pomôcok.

Najznámejší prípravok je Lansky Sharpener

LanskySharpener.jpg

Lansky Sharpener

Ďalším je DMT Aligner

DMTAligner.jpg
DMTAligner.jpg (51.88 KiB) Zobrazené 25876 krát

DMTKnifeClamp.jpg

DMT Aligner. Dá sa použiť aj podľa obrázku

EgdePro

EdgePro1.jpg
EdgePro1.jpg (110.11 KiB) Zobrazené 25876 krát

Apex1.jpg
Apex1.jpg (100.14 KiB) Zobrazené 25876 krát

EgdePro a zjednodušený prípravok Apex

Niektoré klony Lansky Sharpener

Smith Camp

SmithCamp.jpg

Smith Camp

Taidea

http://www.exduct.com/Taidea-Sharpeners/T0931D-Precision-Sharpener.html

TaideaSharpeningSystem1.jpg
TaideaSharpeningSystem1.jpg (69.17 KiB) Zobrazené 25876 krát

TaideaSharpeningSystem2.jpg
TaideaSharpeningSystem2.jpg (79 KiB) Zobrazené 25876 krát

TaideaSharpeningSystem3.jpg

V Číne sa vyrába naozaj všetko

Iným typom prípravku je Spyderco Sharpmaker.

SpydercoSharpmaker204_L.jpg
SpydercoSharpmaker204_L.jpg (56.4 KiB) Zobrazené 25876 krát

Spyderco Sharpmaker

Klony Spyderco Sharpmakera.

TaideaT0917C1.jpg
TaideaT0917C1.jpg (71.1 KiB) Zobrazené 25876 krát

TaideaT0917C2.jpg
TaideaT0917C2.jpg (72.73 KiB) Zobrazené 25876 krát

TaideaT0917C3.jpg
TaideaT0917C3.jpg (20.81 KiB) Zobrazené 25876 krát

TaideaT0917C4.jpg
TaideaT0917C4.jpg (19.63 KiB) Zobrazené 25876 krát

Prípravky nevyrobené firmami.

Takto som to nazval, pretože niektoré sú urobené naozaj profesionálne aj čistotou prevedenia aj keď ich nevyrobila továreň.

Mr. Brent Beach má na svojich stránkach niekoľko zaujímavých prípravkov

T1.jpg
T1.jpg (27.65 KiB) Zobrazené 25876 krát

T2.jpg
T2.jpg (20.62 KiB) Zobrazené 25876 krát

Brúsenie dlát. S malou úpravou sa dá použiť aj na nože.

T3.jpg
T3.jpg (15.78 KiB) Zobrazené 25876 krát

T4.jpg
T4.jpg (61.93 KiB) Zobrazené 25876 krát

T5.jpg

Zaujímavý spôsob upevnenia.

Prípravok z konárov v prírode

jig1.jpg
jig1.jpg (17.59 KiB) Zobrazené 25876 krát

jig2.jpg
jig2.jpg (13.37 KiB) Zobrazené 25876 krát

jig3.jpg
jig3.jpg (20.58 KiB) Zobrazené 25876 krát

Aj takto sa dá dodržať uhol pri brúsení.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 21 Feb 2012 08:37

Čo sa inam nevošlo.

Kombinovanie brúsnych prostriedkov.

Kombinovaním brúsnych prostriedkov mám na mysli to, že nôž začneme brúsiť napríklad na brúsnych papieroch, pokračujeme na jemnejších japonských vodných kameňoch a dolešťujeme na brúsnych pastách. Tento odstavec som napísal hlavne pre to, aby sa nebralo ako dogma, že keď som začal na diamantoch tak musím na nich aj dokončiť. Práve diamantové kamene sú špecifické v tom, že sú vynikajúce najmä na hrubšiu prácu, na rýchle odoberanie brúseného materiálu a na dokončenie brúsenia je dobrá keramika, alebo brúsna pasta. Často sa dávajú dokopy sady kombináciou hrubších diamantových a jemnejších keramických (alebo japonských vodných) kameňov.

Brúsenie núdzovými prostriedkami

To, že sa na brúsenie používajú aj iné materiály, než len továrensky vyrobené je už dnes asi každému jasné. Pri pobyte v prírode sa dajú použiť na brúsenie rôzne prírodné kamene, istý druh huby sa dá použiť na honovanie, dá sa použiť mramor, rôzne dlaždice atd. Pre mňa veľmi zaujímavé video z YT je od Carter Cutlery brúsiaceho na tehle.

Týmto videom ma presvedčil o tom, že najdôležitejšie je podobne ako všade inde mať to najprv v hlave. Drahé náradie sa dá nahradiť rozumom.

Veľmi dobrý materiál na doleštenie čepele je novinový papier. Dá sa použiť dokonca aj na britvy. Vyskúšal som to s až prekvapujúco dobrým výsledkom. Brúsenie nemusí byť vždy drahá záležitosť. Podobne na stroping (honovanie, leštenie) sa dá s úspechom použiť aj pasta nanesená na kartónový papier.

Celkom dobrý tip na brúsenie konvexu
Brusenie.gif
Brusenie.gif (40 KiB) Zobrazené 25865 krát

Údržba ostria a nožov vôbec.

Wash... Dry... Steel... Put away...
Wash... Dry... Steel... Put away

Atď.. atď..

Takto napísal kamarát zaoberajúci sa brúsením nožov pre hotely a reštaurácie na stredozápade USA na otázku správneho ošetrenia nožov. Pre slabších angličtinárov – Umy... osuš... oživ ostrie na ocieľke... a odlož. Prekrásne povedané, ale málokedy videné v praxi.

O1.jpg
O1.jpg (27.76 KiB) Zobrazené 25865 krát

O2.jpg
O2.jpg (24.07 KiB) Zobrazené 25865 krát

O3.jpg
O3.jpg (29.82 KiB) Zobrazené 25865 krát

O4.jpg
O4.jpg (23.67 KiB) Zobrazené 25865 krát

Ocieľka je určená k predlžovaniu trvanlivosti ostria. Značí to, že neostrí, ale vyhladzuje nerovnosti, ktoré vznikli používaním noža. Predlžuje interval medzi brúsením a opätovným brúsením. Vyrábajú sa z ocele (preto ten názov ocieľka), ale aj diamantové a keramické.

Ja som ešte z generácie, ktorá zažila predaj mäsa priamo u mäsiara. Ako malý som sa fascinovane díval na starého pána mäsiara, ktorý bol u nás v dome, ako skoro pred každým rezom obťahoval nôž na ocieľke. Jeho pohyby boli také elegantné. Proste vedel.

Zoznam obchodov z EU

http://www.fine-tools.com/japwas.htm
http://www.knivesandtools.nl/nl/ct/slijpstenen.htm
http://www.mehr-als-werkzeug.de/category/Banksteine-3594_4934.htm
http://www.feines-werkzeug.de/product_info.php/language/en/info/p81_Wolfknives--japanischer-Hatanaka-Polierstein---8000-Koernung.html
http://uk.ardennes-coticule.com/index.asp?ID=395&f1=Coticule+Selected&q=
http://www.edenwebshops.co.uk/en/ct/naniwa-super-stones-japanse-sharpening-stones.htm
http://www.rutlands.co.uk/hand-tools/sharpening-stones-&-tools/stones---norton-waterstones/NWS220/water-stones
http://www.executive-shaving.co.uk/shaving/leather-strops/1763-shaving-leather-strop.php

Tento zoznam samozrejme nie je úplný. Je to čiastočný výpis z mojich záložiek, kde ich mám, pretože ma čímsi trochu zaujali.

Falšovanie japonských vodných kameňov.

Napriek agresívnemu názvu, nejedná sa ani tak o falšovanie brúsnych kameňov ako takých, skôr niektorí predajcovia a je ich dosť si nechávajú vyrobiť kamene a predávajú ich pod svojou značkou a značia ich obyčajne vyššou zrnitosťou, než originálny výrobok od priameho výrobcu. Za jemnejšie kamene sa dá pýtať viac a toto predajcovia využívajú, či skôr zneužívajú.
Ako príklad uvediem kameň, ktorý sa pôvodne predával pod označením Ice Bear 10 000 grit, neskôr ako Kitayama raz 8 000, raz 10 000 aj 12 000 grit.

Ice_Bear10,000_grit.jpg
Ice_Bear10,000_grit.jpg (97.8 KiB) Zobrazené 25865 krát

Matsunaga Ice Bear 10 000 grit

Kitayama.8k.02.jpg

Kitayama 8 000 grit (uvádzaná aj ako 12 000 grit, alebo 10 000 grit)
Až na nápisy vyzerajú oba kamene rovnako.
Cez to všetko, kamene firmy Naniwa, alebo Shapton takéto problémy nemajú. Chaos je hlavne okolo firiem Suehiro a Matsunaga. Suehiro predáva aj pod menom Steelex, na E-bay je často v ponuke.

Výsledky brúsenia

Na záver nášho seriálu by som chcel všetkých, ktorí sa zaujímajú o brúsenie, aby prispeli svojimi fotografiami a videami, či už z brúsenia samotného, alebo výsledkov. Okolo brúsenia je ešte možné veľa povedať, napríklad že inak by sa mal brúsiť nôž na rezanie (s mikrozúbkami, podobne ako pílka) a inak na krájanie (tlakom na materiál zhora, mal by mať čo najviac hladké ostrie) a inak na sekanie atd. Možno sa nazbierajú myšlienky na ešte jeden diel.

Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 16 Jan 2013 18:03

Ako vypočítať uhol pri výbruse.

Na úvod trochu teórie a potom ešte viac teórie a na konci už len teória.

Zopár nožomilov sa mi ozvalo do mailu, ako vlastne počítať uhol výbrusu. Pokúsim sa pomocou teórie a matematiky odpovedať. Pre lepšie pochopenie začneme uvažovať akoby sme mali Skandi výbrus, pretože je rovný. Na záver si povieme, ako to aplikovať na iné typy výbrusov.

Uhol11.JPG

Obr. Čepeľ – uhly a strany

Uhol12.JPG
Uhol12.JPG (8.26 KiB) Zobrazené 25176 krát

Obr. Uhol a strany na čepeli použité k výpočtom

Strana u, ktorá má dĺžku 2a, je vlastne hrúbka čepele, ktorá sa dá odmerať. Strana v je vlastne strana b, ktorá sa tiež dá odmerať. Uhol α je vlastne polovina uhla výbrusu, ktorý vlastne chceme zistiť. Inú vzdialenosť, ktorú vieme vypočítať keď máme požadovanú veľkosť uhla (ten, ktorý chceme dosiahnuť) a vieme hrúbku čepele je šírka výbrusu – t.j. dĺžku v.

EnZo.Traper.01.jpg

Tu je dĺžka v zobrazená na obrázku noža EnZo, u ktorého je jasne vidieť, že rozdiel medzi V a Skandi výbrusom je malý. Je na ňom vybrúsená fazeta, čo popiera výhody Skandi výbrusu.

Vzorec je

tnα = a/b

po vypočítaní dostaneme číslo, ktoré prevedieme na uhol pomocou kalkulačky, napríklad tej na PC. Tento uhol vynásobíme x2 a máme celkový uhol výbrusu.

Na kalkulačke v PC to vyzerá asi takto. Príklad. Máme čepeľ hrúbky 5mm (u) a odmerali sme šírku (v) 8mm.
Na kalkulačke zadáme 5 deleno 2

u/2 = 2,5

aby sme dostali stranu a.
Následne vypočítame tangens uhla α

a/b = 2,5/8 = 0,3125

Teraz máme tangens uhla α.
Na kalkulačke stlačíme háčik pre inverzné funkcie Inv (kalkulačka vo Windows XP) a potom stlačíme funkciu tan a máme uhol α. Ten vynásobíme dvoma a máme celkový uhol výbrusu.

Dôležité je mať kalkulačku prepnutú na Degrees.

Uhol14.JPG
Uhol14.JPG (54.11 KiB) Zobrazené 25176 krát

kalkulačka vo Windows XP

Uhol15.JPG
Uhol15.JPG (54.99 KiB) Zobrazené 25176 krát

Kalkulačka vo Windows 7 vyzerá odlišne

Výpočet šírky výbrusu.

Ak chceme dosiahnuť 30°výbrus a máme 6mm hrubý materiál (u) postupujeme takto.
30° vydelíme dvoma, aby sme dostali uhol α. u vydelíme dvoma, aby sme dostali stranu a. Na kalkulačke stlačíme funkciu tan a dostaneme tangens uhla α. Tento tangens uhla α vynásobíme stranou a a dostaneme stranu b (v), ktorá je šírkou výbrusu.

b = a/tnα

a dostaneme číslo v mm. Urobíme si rysku a vieme pokiaľ máme brúsiť s ohľadom na polovinu hrúbky. Máme 2 krát 15°uhol, čo je spolu 30°.

Niekoľko výpočtov.

1. Mám nôž so Skandi výbrusom, hrúbka čepele je 3,6mm, šírka výbrusu je 10mm. ( napríklad Casstrom no. 10 Swedish Forrest Knife ) Aký je celkový uhol výbrusu?

Uhol16.JPG
Uhol16.JPG (53.97 KiB) Zobrazené 25176 krát

3,6 vydelím 2, aby som dostal polovinu hrúbky čepele (a).

Uhol17.JPG
Uhol17.JPG (54.1 KiB) Zobrazené 25176 krát

Výsledok je samozrejme jasný.

Uhol18.JPG
Uhol18.JPG (54.34 KiB) Zobrazené 25176 krát

Vydelíme šírkou výbrusu

Uhol19.JPG
Uhol19.JPG (54.19 KiB) Zobrazené 25176 krát

A dostaneme tangens uhla α.

Uhol20.JPG
Uhol20.JPG (60.77 KiB) Zobrazené 25176 krát

Tangens α prevedieme na uhol (stlačením Inv a tan) a máme uhol v °. Vynásobíme 2 a máme celkový uhol. To znamená, že tento nožík má uhol výbrusu približne 20°.

2. Chcem celkový uhol 25° (12,5° na každej strane), mám oceľ hrúbky 3,2mm (polovina hrúbky je 1,6mm). Aký široký mám mať výbrus?

Uhol21.JPG
Uhol21.JPG (53.85 KiB) Zobrazené 25176 krát

Uhol α vydelím 2

Uhol22.JPG
Uhol22.JPG (54.36 KiB) Zobrazené 25176 krát

Dostanem výsledok, ktorý je stále ešte v °.

Uhol23.JPG
Uhol23.JPG (60.92 KiB) Zobrazené 25176 krát

Stlačením tlačítka tan dostanem tan uhla α.

Uhol24.JPG
Uhol24.JPG (61.02 KiB) Zobrazené 25176 krát

Stlačením M+ si zapamätám medzivýsledok

Uhol25.JPG
Uhol25.JPG (53.77 KiB) Zobrazené 25176 krát

Stlačením C si vymažem výsledkový riadok na kalkulačke. V pamäti mám stále zapamätaný medzivýsledok, čo signalizuje vľavo M.

Uhol26.JPG
Uhol26.JPG (60.47 KiB) Zobrazené 25176 krát

Polovinu hrúbky čepele vydelím medzivýsledkom z pamäte

Uhol27.JPG
Uhol27.JPG (59.9 KiB) Zobrazené 25176 krát

A výsledok je šírka výbrusu v mm. Po zaokrúhlení dostanem 7,22mm šírku výbrusu.

Iné výbrusy.

V prípade konvexného, alebo dutého výbrusu dostaneme uhol presne medzi bodmi A, B a C zobrazené na hornom obrázku. Samozrejme že je to uhol ako keby to bol výbrus skandi. Horšie je to pri V výbruse s fazetou, (väčšina nožov), kde fazeta je pod tupším uhlom. Odmerať sa dá aj to, ale je to veľmi závislé na fyzickom meraní a jeho presnosti. Musíte merať viac údajov, ako napríklad aj hrúbku čepele od miesta zmeny uhla a to sa skutočne pri malých rozmeroch zle meria.
Viem, že sa dá uhol odmerať uhlomerom, ale tento postup pomocou posuvného pravítka a kalkulačky sa mi pozdáva presnejší, samozrejme závisí od toho, ako sa snažím byť presný pri meraní ja.

Na záver chcem upozorniť, dávajte si pozor na stupne °. Taká domáca 52° a všetko máte krivo. Aby ste nemuseli múdro vyhlásiť: uhly mi uhli.

Obrázok užívateľa
Jaren

Ďalší

Späť na Brúsenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť