Brúsenie

Re: Brúsenie

Poslaťod Jaren » 22 Apr 2013 15:01

Ako začať brúsiť s japonskými vodnými kameňmi.

Tieto rady sú z mojej praxe. Nevylučujem, že niekto iný môže mať odlišné skúsenosti a poznatky od mojich. Píšem to v dobrej viere, že môžu pomôcť začiatočníkom vyvarovať sa chýb, ktorých som sa dopustil ja.
Odporúčal by som následovné.

- Nekupujte si japonské kamene hneď na začiatku. Lepšie je začať na lacných kameňoch SiC napríklad tieto.

ZnicenyKamen.jpg

Obr. Mnou zničený kameň. Je to obojstranný kameň za pár EUR. Už sa mi neoplatí zarovnávať ho.

Dá sa s nimi celkom dobre brúsiť a aj keď rýchlo ubúdajú, na naučenie sa pracovať s vodnými kameňmi sú vhodné. Ak budete schopní dodržať uhol, potom môžete prejsť aj na japonské kamene. Ušetríte si možno nejaké to Euro a hlavne nervy. Ja som si kúpil Matsunaga King 800, 1200 a 6000 grit, pretože som videl video od Raya Mearsa. Dnes viem, že som kúpil kamene, ktoré sú na moje brúsenie príliš mäkké. Keď už niečo viete, budete chcieť kamene s väčšou tvrdosťou.

Matsunaga.King.1200.01.jpg

Obr. Clay, príklad kameňa na báze ílu

Imanishi.Bester.01.jpg
Imanishi.Bester.01.jpg (42.62 KiB) Zobrazené 10803 krát

Obr. Ceramic, príklad kameňa na báze keramiky

- Kamene majú byť vždy zvlhčené. Niektoré sú viac “smädné” ako iné, ale treba ich dostať do stavu saturácie, že už ďalej neberú vodu. Kamene na báze keramiky sajú vodu oveľa menej, ako na ílovej báze, Niektoré sú tzv. “Splash and Go” (opláchni a choď), stačí ich len opláchnuť pred brúsením a potom priebežne oplachovať podľa potreby.

shapton3steine.jpg
shapton3steine.jpg (64.06 KiB) Zobrazené 10803 krát

Príklad Splash and Go kameňa.

- Vždy, zdôrazňujem naozaj vždy, kamene zarovnávajte, aj v prípade konvexného výbrusu a brúseného noža. Zásadne sa zarovnáva mokrý kameň.

- Ako vhodná pomôcka pre dodržanie uhla sa dá použiť malý klin so zvoleným uhlom ako na obrázku.

chocks-wedges.jpg
chocks-wedges.jpg (50.27 KiB) Zobrazené 10803 krát

Obr. Klin. Tu sú zobrazené drevené kliny len ako ilustrácia. Uhol na nich je veľmi tupý.

Z tohoto klinu môžete štartovať pohyb ako zo štartovacej rampy a ak sa vám netrasú ruky, tak by ste nemali mať problém dodržať uhol a neskôr ho už tento klin nebudete potrebovať. Vhodné je urobiť si takéto kliny s viacerými uhlami. Je to však prípravok a čím skôr sa vám dostane brúsenie do rúk bez takýchto barličiek, tým lepšie pre vás.

- Pozor na zrnitosť. Nenaháňajte sa za vysokým grit číslom. Ušetríte si ďalšie peniaze. Na finálne nabrúsenie STAČÍ 1200 – 2000 grit. Už po 800 – 1000 grit je nôž skutočne ostrý. Iné je, ak chceme, aby bola rezná hrana vyleštená, čo napríklad nepotrebujeme u nožov určených na hrubú prácu. Videl som dobre nabrúsený nôž aj so 600 grit kameňom. Ak chcete leštiť nôž aj na brúsnej paste, je zbytočné pokračovať nad 2000 grit. Ak však budete pokračovať, na väčšinu použitia stačí 6000 – 8000 grit. Každý kameň nad 6000 grit sa správa inak. 10k0 Naniwa Chosera je odlišná od 10k0 Naniwa Superstone. Chosera vraj akoby “kúše“, zatiaľ čo Superstone veľmi jemne hladí. Prvý prípad sa hodí na rezanie (ťahom), druhý na krájanie (tlakom).

- Japonskí kuchári na rozdiel od európanov nepoužívajú ocieľku. Namiesto ocieľky prebehnú brúsiaci cyklus trebárs aj od 3000 grit vyššie, ale väčšinou od 1000 grit. Napríklad 1k0 – 3k0 – 6k0 – 10k0, samozrejme, len ak ste si takú sadu kúpili. Skúste si to aj vy.

- Nebojte sa brúsiť volne od ruky. Dobré je zohnať si kúsok ocele, alebo železa a skúšať na tom. Staršie kuchynské nože často odporúčané v návodoch na brúsenie majú zvyčajne tenkú čepeľ a preto je lepšie začať na trošku hrubšom kuse železa, napr. 4mm hrubom. Nemusí byť ani veľmi zakalené, budete mať vďaka tomu rýchlejšiu odpoveď.

Na internete (Youtube) sa dá nájsť veľmi veľa videí o brúsení japonskými vodnými kameňmi. Za tie roky už celkom rozoznám, kto to vie a kto to len tak šmidlá hore, dole. Koho to zaujíma, ak nájde nejaké video a postne do diskusie link možeme si ho rozobrať, čo je na tom videu dobre a čo zle. Prípadne sa môžete opýtať na niektoré momenty z videa s udaním času o ktorý moment sa jedná. Nie som majster sveta v brúsení, ale čo to už viem a diskusiou sa človek (samozrejme okrem praxe) dopracuje k lepším a lepším výsledkom.

Na výstave v Bratislave by som chcel predvádzať členom fóra knife-life.sk na požiadanie niektoré možnosti brúsenia pomocou japonských vodných kameňov. Uvidím, čo všetko budem schopný odvliecť, pretože kamene sú skutočne ťažké. Ak by bol záujem, tak by sme mohli robievať v Bratislave workshop zameraný na brúsenie v pravidelných intervaloch. Dva krát sme sa už stretli nezáväzne nepravidelne vonku v Sade J. Kráľa. Iná možnosť je na Bratislavskom Nožopokecnom stretnutí. Budem sa snažiť informovať o stretnutí vopred, aby sme sa mohli dohodnúť na programe takéhoto stretnutia.

Jaren

© 2011-2014 Jaroslav Politzer (Jaren); knife-life.sk, all rights reserved, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie nie je možné bez súhlasu autora.
Obrázok užívateľa
Jaren

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod Jaren » 07 Feb 2014 12:41

Brúsne kamene od Haidu Ceramics.

Na výstave v apríli 2013 v Bratislave som dostal k dispozícii brúsne kamene od maďarského výrobcu Haidu Ceramics. Predajcovi som sľúbil, že napíšem o týchto kameňoch, ale nedostatok času a dlhodobé ochorenie s následnými komplikáciami a 9 mesiacov ubehlo ako voda. Takže to chcem teraz napraviť.

Vyrába sa v týchto zrnitostiach

KonverziaHaidu.png
KonverziaHaidu.png (6.03 KiB) Zobrazené 10403 krát

Tabuľka zrnitostí FEPA-F na JIS

Úmyselne píšem zrnitosti podľa výrobcu v norme FEPA-F aj keď mám v obľube japonskú JIS, ale kamene sú tak značené a prípadný majiteľ tak vie, ktorý mám na mysli.

Popis kameňov.

Rozmerovo sa kamene vyrábajú v rozmeroch 100x39x15mm malá sada a 160x39x15mm stredná sada. Pravdepodobne sa robia aj väčšie, ale moja neznalosť maďarského jazyka mi neumožnila nájsť oveľa viac podrobností. Našiel som aj predajcu, ktorý má skladom aj väčšie. Na vyrovnávanie veľkých zubov, veľmi tupý nôž prípadne zmenu tvaru či uhla výbrusu je vhodný 180 grit FEPA-F. Na menšiu zmenu uhla, alebo dokončenie predchádzajúcej práce je 280 grit FEPA-F.

Haidu-3.jpg

Obrázok kameňov.

Samotné brúsenie značne otupeného noža je dobré začať kameňom 400 grit FEPA-F a potom prejsť na 600 grit FEPA-F.
Zrnitosti 1000 grit FEPA-F a 1200 grit FEPA-F sú už určené na leštenie fazetky.

Haidu-1.jpg

Porovnanie rozmerov s RAT-1.

Haidu-2.jpg

Tie škvrnky sú hrdza. Kamene treba po použití umyť.

Prvá skúsenosť nebola pre mňa práve najpríjemnejšia. Manželka pustila v kuchyni na zem veľký hrniec s ešte väčším rachotom a tak som sa zľakol, že mi vypadol jeden kameň (400 grit FEPA-F) z ruky a teraz je na dve časti. Za to samozrejme výrobca vinu nenesie. Z menšej časti mám po tejto úprave obstojný čistiaci kameň (Nagura stone), väčšiu časť používam v ruke aj keď je to nepohodlné. Bez tej 400-vky to nie je ono.

Príprava na brúsenie.

Mne sa osvedčilo máčať tieto kamene cca 10 minút vopred. Robia to, na čo sú určené, teda odoberajú oceľ z brúseného noža. Prekvapujúce, však? Mám kameň, kde jediné, čo asi ubúda je samotný kameň. Vždy sa snažím mať vopred namočený kameň, ktorý príde na radu.

Samotné brúsenie.

Brúsenie pripomína prácu s japonskými kameňmi, ale pretože mám k dispozícii len strednú sadu, tak samozrejme efektivita práce vďaka väčšiemu počtu pohybov je nižšia.
S materiálmi ocelí, ktoré som skúšal kamene problém nemali. VG-10 na Spyderco Endura 4 Wave, uhlíkovka ma Mora 760 a čínska oceľ 8Cr13MoV na Enlane EL-02 nerobili problém a šli brúsiť v pohode.

Môj názor na tieto kamene.

Svoju prácu si zastanú a urobia ju dobre. Chápem, že sú v Maďarsku hodnotené pozitívne. Ja mám však trochu odlišné kritériá a na niektoré veci extrémne nároky ako práve na brúsenie. Opravy zubov a veľké prerábky výbrusov urobím efektívnejšie lacnými diamantovými kameňmi z Lidlu. Potom mám mierne viac práce pri prechode z diamantových kameňov na japonské vodné kamene, ale potom sa prejaví aj ušetrený čas na začiatku a konci práce.
Čo ma prekvapilo asi najviac bola vysoká cena. Vymyslel som si také kritérium, podľa ktorého hodnotím, či sa mi a odkiaľ oplatí produkt kúpiť. Prerátam si cenu kameňov na 1 dm3 (1 liter objemu). Cenu vyrátam nákup, dopravné, podľa kurzu, + 3% za prevod meny, clo 8,5 %, DPH 20 %, vydelím dvoma (polovicu hrúbky kameňa aj tak nevyužijem a kameň vyhodím) a výsledky porovnám. Ak mi vychádza cena veľkých japonských kameňov od Suehiro Cerax, Shapton Professional, Imanishi Bester, alebo Sigma Power Ceramic lepšie je to na zamyslenie. Tie Sigmy Power hodnotím ak naj, asi ako Shapton Glass alebo Shapton Pro, lepšie než Naniwa Chosera a ak sú pre mňa zohnateľné a ešte v dobrej cene tak nemám o čom rozmýšľať len začať šetriť.

© 2011-2014 Jaroslav Politzer (Jaren); knife-life.sk, all rights reserved, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie nie je možné bez súhlasu autora.

Poprosím prípadnú diskusiu do vlákna Všetko o brúsení
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Jaren » 07 Feb 2014 15:07

Menej stručný prehľad vyrábaných vodných kameňov japonského typu.

Chcel som obnoviť sadu kameňov, ktoré používam a tak som sa snažil urobiť si prehľad toho, čo ponúkajú výrobcovia. Prechádzal som si ich stránky, ale aj stránky rôznych vytipovaných obchodníkov a rôzne diskusné fóra.

Začnem prehľadom jednotlivých firiem zoradených podľa mojej malej súkromnej štatistiky, ako sú ich produkty známe v Európe. Moje priority sú samozrejme iné, ale takto je to podľa mňa asi vhodnejšie.

Jedno upozornenie. Na kameňoch s nápisom keramické (ceramic) je obyčajne použité štandardné abrazívum a keramický je len prášok, s ktorým sa brusivo zmieša a následne vypáli. Abrazívom NIE JE keramika. Samozrejme sa vyrábajú aj keramické kamene kde je abrazívom keramika napríklad od firmy Spyderco.

302UF_L.jpg
302UF_L.jpg (28.63 KiB) Zobrazené 10390 krát

Na obrázku Spyderco Ultra Fine

Firma Matsunaga

Značka King

Matsunaga.King.1k0.03.JPG
Matsunaga.King.1k0.03.JPG (16.37 KiB) Zobrazené 10390 krát

- vyrobené zmiešaním brusiva s ílom a následné vypálenie. Kamene vyrobené touto technológiu som prestal používať, pretože sú veľmi mäkké.
- zrnitosti 300, 800, 1 000, 1 200, 4 000, 6 000, 8 000 grit. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch.
- neskutočne rýchlo ubúdajú. Musia sa často zarovnávať, čo sa tiež prejavuje na ich opotrebení.
- pozitívne reakcie na fórach na 300 grit a na 8 000. Sadu 800, 1 200 a 6 000 používa Ray Mears vo svojom videu.

Značka Sun Tiger

Matsunaga.SunTiger.2k0.03.JPG
Matsunaga.SunTiger.2k0.03.JPG (30.91 KiB) Zobrazené 10390 krát

- vyrobené zmiešaním brusiva s ílom a následné vypálenie. Kamene vyrobené touto technológiu som prestal používať, pretože sú veľmi mäkké.
- zrnitosti 120, 240 grit, možno aj iné. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch. Na obrázku 2 000 grit.

Značka Ice Bear

Matsunaga.KingIceBear.4k0.01.jpg
Matsunaga.KingIceBear.4k0.01.jpg (16.71 KiB) Zobrazené 10390 krát

- zrnitosti nepoznám, ale myslím si, že sú to vlastne kamene King. Zrnitosti, ktoré som našiel sú 4 000, 6 000, 8 000 grit. Videl som aj Ice Bear označený 10 000 grit, ale to je vlastne Arashiyama 6 000 a teda podvod.

Značka King Neo

KingNeo.jpg
KingNeo.jpg (18.19 KiB) Zobrazené 10390 krát

- vyrobené zmiešaním brusiva s ílom a následné vypálenie. Kamene vyrobené touto technológiu som prestal používať, pretože sú veľmi mäkké. Sú vyrábané s ohľadom na nové druhy ocelí, hlavne pre nerezovky.
- zrnitosti 800, 1 000 a 1 200 grit, možno aj iné.

Firma Suehiro

U firmy Suehiro je trochu zmätok v označovaní kameňov.

Značka Suehiro

- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné vypálenie.
- zrnitosti som našiel len 3 000 a 6 000 grit. Možno je to len chyba obchodníka a sú to Cerax-y.
- málo známe v USA, viac v Európe a v Japonsku.

Značka Cerax a New Cerax

SuehiroNewCerax.jpg
SuehiroNewCerax.jpg (41.21 KiB) Zobrazené 10390 krát

Tieto značky sa pletú a často jeden predajca predáva kameň ak Cerax a druhý predajca ako New Cerax. Nebol som schopný rozoznať ich podľa fotografií. Myslím si, že buďto sú úplne zhodné, alebo vlastnosťami veľmi podobné.
- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné vypálenie.
- zrnitosti 320, 400, 700, 800, 1 000, 3 000, 6 000 a 8 000 grit.
- málo známe v USA, viac v Európe a v Japonsku. V Japonsku sú rozšírené v domácnostiach. Profesionálne a v reštauráciách zrejme skoro vôbec nie.
- Na jednom fóre pochvala za 8 000 grit. Ja osobne Cerax-y používam a som s nimi spokojný, ibaže ma láka postúpiť o level vyššie. Len ako vždy je to o peniazoch.

Značka Gokumyo

(pravdepodobne japonský názov Dual Stone). Iné názvy aj Debado a pod.
- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné vypálenie. Môžu sa používať s vodou alebo olejom, vraj preto Dual Stone
- zrnitosti 300, 600, 1 000, 1 500, 1 800, 6 000, 8 000, 10 000, 15 000 a 20 000 grit.
- Neviem na fórach, že by ich niekto používal a sú extrémne drahé.

Rôzne kamene bez uceleného názvu značky.

- Akamon 1 000 grit, Kouga 3 000 grit, Rika 5 000 grit, Shiramine 6 000 grit, W8 – White Alundum 8 000 grit
- Na rozdiel od predchádzajúcich keramických sú vyrobené zmiešaním brusiva s ílom a následné vypálenie.
- Na fórach je spomínaná jedine Suehiro Rika 5 000 grit a je pozitívne hodnotená a populárna.

Suehiro.Rika.5k.01.jpg

Suehiro Rika

Firma Naniwa

Naniwa_Logo.jpg
Naniwa_Logo.jpg (34.38 KiB) Zobrazené 10390 krát

Naniwa používa ako symbol langustu (Lobster)

Značka Chocera

Naniwa.Chosera.00k8.01.jpg

Chosera je vlajková loď od Naniwy.
- vyrobené zmiešaním brusiva s magnéziovým práškom a následné je zmes vypálená.
- Zrnitosti 400, 600 800, 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 10 000 grit. Pri kameňoch Chosera nie celkom sedí zrnitosť s japonskou normou JIS.
- Tieto kamene sa obecne považujú za to najlepšie, čo sa dá v syntetických japonských vodných kameňoch kúpiť. Bohužiaľ tomu odpovedá aj cena.

Značka SuperStones

Naniwa.SuperStone.02k.02.jpg

- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné je zmes vypálená.
- Zrnitosti 220, 400, 800, 1 000, 2 000, 3 000, 5 000, 8 000, 10 000, 12 000 grit.
- Nie sú také populárne ako Chosera a dokonca sú v USA na niektorých fórach zaznávané, ale niektorí iní výrobcovia by boli radi, ak by mali takúto sériu. S obľubou ju používajú aj britevníci.

Niektoré kamene mimo sérií.

- Naniwa vyrába pre japonský trh určený pre domácnosti populárne kamene na báze ílu. Japonská gazdinka si nože namiesto ocieľky pribrúsi kameňmi 1k a 3k grit. Sortiment je veľký.
- Ďalšie kamene vyrábané firmou Naniwa sú kamene na extrémne poškodené nože a podobne. Séria C-grain so zrnitosťou 36, 60, 120 a 220 grit a agresívnejšiu sériu GC-grain so zrnitosťou 46, 80 a 220 grit. Sú na báze ílu, abrazívum je karbid kremíka (Silicon Carbide) a veľmi rýchlo brúsia, ale aj veľmi rýchlo ubúdajú.
- Séria Naniwa de-luxe Gouken, zrnitosti 800, 1 000, 1 200 sú asi tiež na báze ílu.
- Naniwa Chemical 4 000 grit neviem určiť materiál z ktorého je zhotovená.

Naniwa.IE1200.4k.01.jpg

- Naniwa Snow White (iné názvy Pure White, Junpaku)
- Prevedenie nepoznám.
- Zrnitosť 4 000 grit

Naniwa.Junpaku.02.jpg
Naniwa.Junpaku.02.jpg (38.02 KiB) Zobrazené 10390 krát

- Prevedenie nepoznám.
- Zrnitosť 8 000 grit

Firma Shapton

Značka Pro
Iný názov je Professional, Ha-No-Kuromaku

ShaptonPro.jpg

- Zrnitosti 120, 220, 320, 1 000, 1 200, 2 000, 5 000, 8 000, 12 000, 30 000 grit.
- Extrémne tvrdé, alebo vám vyhovujú, alebo nie. Žiadny kompromis.

Značka Glass

Shapton.Glass.Set.03.jpg
Shapton.Glass.Set.03.jpg (49.18 KiB) Zobrazené 10390 krát

- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné je zmes naparená na sklo. Vrstva brusiva je hrubá len 5mm, ale pri vysokej odolnosti a možnosti brúsenia až do posledných desatín milimetra to nevadí.
- Zrnitosti 120, 220, 320, 500, 1 000, 2 000, 3 000, 4 000, 6 000, 8 000, 10 000, 12 000, 30 000 grit.
- Extrémne tvrdé, alebo vám vyhovujú, alebo nie. Žiadny kompromis.

Značky M24, M15, M5

ShM24.JPG
ShM24.JPG (46.55 KiB) Zobrazené 10390 krát

ShM15.JPG
ShM15.JPG (46.05 KiB) Zobrazené 10390 krát

ShM05.JPG
ShM05.JPG (46.22 KiB) Zobrazené 10390 krát

- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné je zmes vypálená. Kameň je nalepený na nosiči a preto netreba držiak. Určené len na japonský trh, ale dajú sa asi kúpiť cez internet a záleží od obchodníka, či pošle aj mimo Japonska. Vrstva brusiva je hrubá podľa čísla v názve, teda 24, 15 a 5mm, ale pri vysokej odolnosti a možnosti brúsenia až do posledných desatín milimetra to nevadí.
- Zrnitosti M24: 120, 1 000, 2 000, 5 000, grit, M15: 180, 1 000, 2 000, 5 000, 12 000 grit, M5: 120, 1 000, 2 000, 5 000, 12 000 grit.

Veľmi tvrdé. Séria M5 je robená ako Pro, ale je naparená na 15 mm vrstve keramiky. Obal je podobný a ako u Pro série sa používa aj ako držiak.

Firma Imanishi

Značka Bester

Imanishi.Bester.1k0.01.jpg

- Zrnitosti 220, 700, 1 000, 1 200, 2 000, 4 000, 6 000, 8 000 grit.

Značka Kitayama

Imanishi.Kitayama.8k.02.jpg

- Zrnitosť 8 000 grit
- Prevedenie nepoznám.

Značka Otokoyama

- Zrnitosť 8 000 grit
- Prevedenie nepoznám.

Značka Arashiyama

Imanishi.Arashiyama.6k.01.jpg

- Zrnitosti 1 000 a 6 000 grit
- Prevedenie nepoznám.

Firma Sigma Power

Značka Sigma Power Ceramic

SigmaPowerCeramic.jpg

- vyrobené zmiešaním brusiva s keramickým práškom a následné je zmes vypálená. Veľmi tvrdé.
- Zrnitosti 120, 700, 1 000, 2 000, 6 000, 8 000, 10 000, 13 000 grit.

Značka Sigma Power Select II

sigma13000.jpg

- vyrobené zapečením brusiva bez pojiva. Vhodné na všetky druhy ocelí a tvrdostí.
- Zrnitosti 240, 400, 1 000, 1 200, 3 000, 6 000, 10 000, 13 000 grit.

Čínska firma a značka Taidea

Taidea_Logo.JPG

Toto logo som videl na kameňoch Boker a iných.
- Zrnitosti nepoznám, pretože napriek cene pri vyrábaných rozmeroch sa pre mňa neoplatí. A preto sa o tieto kamene nezaujímam.

Súkromné značky

Značka Gesshin

Je to súkromná značka predajcu Johna Broida z Japanese Knife Imports.

Japanese Knife Imports

- Prevedenie nepoznám, vyššia cena.

Značka Nubatama Bamboo a Nubatama Plum

Neviem, komu patria, ale predáva ich Mark Richmond z Chef Knives To Go

Chef Knives To Go

- Prevedenie nepoznám, vyššia cena.

Existuje ešte nepreberné množstvo ďalších značiek, ale všetko sú to kamene vyrábané pre obchodníkov a preto majú názvy podľa nich.

Diskusiu a takisto všetky dotazy a podobne prosím smerovať do vlákna Všetko o brúsení
Obrázok užívateľa
Jaren

Predchádzajúci

Späť na Brúsenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť