Stránka 1 z 1

prosba o radu

PoslaťNapísal: 11 Jan 2018 23:29
od fero prokša
zdravím,

chcel by som poziadat o radu. rozmyslal som o kupe noza SCHRADE SCHF17 (full tang tanto). hladal som nieco stredne velke, aby sa s tym dalo aj sekat, ale nie zase macetu ako pre zberaca cukrovej trstiny, zaroven financne nie narocne a toto mi prislo ako optimalna volba. mate niekto skusenost s tymito nozmi, resp. konkretne s tymto modelom???? dakujem
fero .p (dnes poprvé)

Re: prosba o radu

PoslaťNapísal: 13 Jan 2018 21:00
od sheriff
Ahoj a vitaj :) Čakal som či sa neozve niekto kto ten nôž vlastní, ale tu asi zrejme nik.
Pridám preto svoj názor z toho čo som si popozeral na internete.

Videl som asi 3 recenzie - väčšinou tvrdé testy ako poriadne sekanie, batoning či páčenie dreva. Ani v jednom som nepočul šťažnosť že by s tým mal nôž nejaký problém. Použitá oceľ 8Cr13MoV podľa jednej písanej recenzie vydrží to čo niektoré top ocele na oveľa drahších nožoch a v pohode drží ostrie. Tu pridám svoj ani nie postreh, ale domnienku - na lacnejších nožoch som si všimol že majú tendenciu byť poriadne popustené a skôr sa ohnú ako zlomia. Či už ide o zámer výrobcu aby sa nezlomil alebo nie celkom 100% dodržaný postup pri kalení - to neviem. Každopádne, táto oceľ je pomerne rozšírená a nie je to žiaden neznámy šunt.
Keďže ide o tanto, bude mať zosilnenú špičku, tá by ti nemala uletieť ak nôž sem-tam zabodneš do pňa. Podľa mňa si zaobstaráš normálny nôž ktorý čosi vydrží. Ak vravíš že max. na nejaké sekanie, tak za tie peniažky ti dúfam zopár rokov poslúži.

Ak sa rozhodneš ho kúpiť, pridaj sem pár postrehov ak by ho niekto v budúcnosti zvažoval.

Re: prosba o radu

PoslaťNapísal: 14 Jan 2018 00:32
od fero prokša
Dík za radu

Re: prosba o radu

PoslaťNapísal: 14 Jan 2018 16:01
od Delewar
Mal som klasickú verziu, tanto čepele neobľubujem.
Je to nôž v solídnom spracovaní, v nižšej strednej triede. Úplne postačujúci na kempovanie a bežný pobyt v prírode.
Kto chce štiepať polmetrové polená, páčiť blok motora z džípu, sekať betón a podobne, nech si zadováži iné náradie. crazy
Ale to, čo sa v našej prírede od noža očakáva, úplne pokojne zvládol a zvládne. Niektoré kusy boli chybové, ale Schrade celú tú šaržu vtedy stiahla, aspoň tak bolo písané.
Inak s tým problém nie je, zo spomínanej ocele mám veľa nožov a Schrade ako značka je vcelku spoľahlivá. thumb up

Re: prosba o radu

PoslaťNapísal: 16 Jan 2018 18:24
od fero prokša
Ďakujem.