Cena nožov a cenotvorba.

Re: Výstava nože - Bratislava Apríl 2013

Poslaťod tritrek » 30 Apr 2013 15:19

Čo ma ale stále prekvapuje (či neprekvapuje?!) je cena nožov. Určite veľa z vás chodí na iné fóra (DE, UK, US, atď. Jaren na nórske :D) tak vie, vidí, že ceny sa PODSTATNE líšia. Možno preto vidím tie isté nože už X-tý rok na predaj... Prečo sú Česko-slovenské nože minimálne 2x také drahé, ako inde?
Netrepem do luftu: bežný, bežne opracovaný nožík bežného tvaru z bežných materiálov, t.j. nôž "pracant" z ocele zo starej pružiny a s rúčkou z napr.orechu či agátu či pod. stojí 2x viac, než nôž z ušlachtilej ocele, trebárs s mosaic pinmi, rúčka z exotického dreva alebo mikarty/G10 zahraničnej výroby? Cena materiálov polovičná až štvrtinová a cena dvojnásobná...
tritrek

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod forgy » 30 Apr 2013 18:01

ja zase nechápem prečo sú niektoré take lacné ... ( teda asi aj chápem ale posudzujem to , či skor sa nad tym čudujem s pozície remeselníka ktorého nožiarina živý )
Obrázok užívateľa
forgy

Obrázky: 11

Poslaťod kotuc20 » 30 Apr 2013 21:48

Chlapi ďakujem za super fotky. Na budúci rok si to už nenechám ujsť.
Človek väčšinnou stretne svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Obrázky: 3

Poslaťod spartan » 30 Apr 2013 22:28

Problem je asi v kupyschopnosti obyvatelstva. Ved ruku na srdce, kolko ludi z okolia poznate, ktori sa u nas zaujimaju o noze? 99% ludi z mojho okolia si poklepka po cele ked poviem ze som dal za noz 30€, nieto este X00... Neviem sa vyjadrit z pohladu noziara, kolko objednavok dostane napr. za mesiac, kolko vlozi do strojov, udrzby, spotrebaku, materialu, kalenia a pod, no myslim ze lepsie sa dari niekomu, kto noze spravi najma na zaciatku za nizsiu cenu ako konkurencia, s tym ze mu to pokryje vsetky naklady spojene na vyrobu a co to zarobi na zaciatok na nove nastroje a pod. Casom si vybuduje dobre meno a snazi sa vyst zakaznikom v ustrety tym ze vyrobi noz podla ich predstav a v kvalite, ktora im doslova vyrazi dych (ako Milosove kusky napriklad a vacsina inych skvelych nozov od sikovnych ludi na nasom fore ;)) Casom si zakaznici urcite uvedomia posun v kvalite vyroby, pouzitych materialov, ochotnej komunikacii a budu ochotni si priplatit.

Suhlasim vsak s Tritrekom, ze uz snad po 5tich rokoch (ak nie viac) je vidiet na stoloch niektorych noziarov stale tie iste kusky. Mnoho nozov z mojho pohladu su rozne polovnicke "lestenky" opakujucich sa tvarov a pouzitych oceli... Nic nove, ziadna invencia, originalita. Neviem, mozno toto prave ludia chcu, len nerozumiem preco su noze tolke roky v rukach noziarov a nie zakaznikov.

Niekedy mam pocit, ze podaktori noziari pridu na vystavu uz len zo zotrvacnosti...skusim co predam ale cenu neznizim aj ked viem, ze by sa niektori spokojni zakaznici mozno vratili o rok zas.
Samozrejme po 5 tich rokoch su niektore noze o niekolko desiatok eur drahsie... Mne to pride doslova trapne, castokrat sa pytam na ceny nozov, ktore vidim na stole niekolko rokov po sebe. Vie prekvapit odpoved niektorych "obchodnikov". Keby som sa mal osobne zivit vyrobou nozov, asi by som pristupil na iny sposob komunikacie a pristup k zakaznikom bez ktorych by som to mohol zabalit.
Stacilo sa napr. pozriet na stoly nasich juznych susedov, ktori prinasaju kazdy rok nieco odlisne a pouzite materialy na cepeliach a povrchova uprava je vidiet skor z US produkcie. O cenach ani nehovorim...

Dalsou kapitolou su "wannabe noziari" ktori vyrobia svoj prvy noz z pera trabantu, zbuchanej retaze z motorky, "storocnej ocele" a o par tyzdnov je v inzercii za cenu damaskoveho noza od noziara, ktory sa venuje vyrobe nozov desiatky rokov, ma svoj styl, ludia ho respektuju...

Nastastie je vsak vacsina noziarov na SK rozumna, sikovna a ceny su podla mna primerane kvalite.
Poznam aj takych, ktori robia dokonale noze za take ceny, ze si neviem predstavit odkial a v akych objemoch musia nakupovat material a ci skor neprerobia ako zarobia :(

Ked uz som zacal s tou kupyschopnostou. Asi to nebude az take zle s tymi cenami... Nedavno som v jednom nemenovanom obchode s nozmi v BA, v jednom z najvacsich obchodnych centier ;) zazil situaciu ked prisla pani s igelitkami z nemenovaneho potravinoveho retazca a vypytala si noz v hodnote cez 600 eur pre manzela asi takym stylom ako ja kupujem sunku v hypermarkete :) Nedala si ani prilis robotu s vyberom. Povedal by som, ze tej sunke venujem viac casu pri vybere ako ona darceku pre manzela.
...mozno to bol tiez prave "leziak", ktory len cakal na toho praveho majitela ;)

EDIT: az teraz som si uvedomil kolko textu som natukal cez tablet, tak sa ospravedlnujem za moju "slohovu pracu".
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Poslaťod hidalgo » 01 Máj 2013 06:22

pekne si to zoslohoval clap ,ešte pridám......ak si človek skúsi len dorobiť hotovú čepieľku podľa svojich predstáv,a je aspoň trochu zručný,tak si uvedomí čo asi obnáša "vyrobiť kompletný nôž" a ešte aj slušné púzdro..... crazy ......bez ohľadu na cenu materiálu.
Nožiar živiaci sa týmto remeslom má v cene aj prácu,stroje,materiál,energie,.......fanúšik si námahu nepočíta a má radosť už len z toho,že niečo slušné vytvoril a predá v podstate za cenu materiálu,aby sa mohol zase hrajkať v dielničke a nezavadzal manželke..... :grin:
Šťastena praje pripraveným!
Obrázok užívateľa
hidalgo

Poslaťod menem » 01 Máj 2013 07:54

Ono je to vseobecne na Slovensku vsetko preratane kolko co stoji a kolko ma napr... na nozi ten ci onen zisk na kuse.Malo kto pozre na to kolko roboty je na jednom aj tom najmensom nozicku,puzdre,kolko veci,strojov,nastrojov,casu,svojej energie,namahy a z casti aj zdravia,lebo z kazdeho jedneho noza kusok ostava v plucach..radim si vyskusat urobit kazdemu noz co si mysli ze je nieco na nozi precenene,nepozerat ci je to uhlikovka,nerezovka ,alebo kozmicky material,pripadne stara pruzina z vraku na ktorej sa noziar narobi jak curak kym ju na buchare spracuje pre niekoho do obycajnej...placky..to je na tom pre niekoho zanedbatelne,necudujem sa cenam vobec.Kazdy ma svoju cenu a na kolko sa ceni,ci sa precenuje ,alebo podcenuje je len jeho vec.Radim vyskusat si urobit noz od A po Z,objednavat material z kadejakych koncov sveta,chodit kvoli posratemu spaliku na colnicu,ocel objednavat zo zahranicia,lebo tu ked nekupis 30 kilo tak Ta zoderu z koze,zohnat obycanu nerezovu tycku na piny,trubku na zadne ocko,kozu na puzdro,trebars aj ihlu na kozu,ked tam ma by D kruzok asi si ho z drotu neurobim,drazkovace,orezavace koze..atd,atd a niekto si zrata ze to stoji par euro dokopy,ale nevidi ze su to hodiny len pri PC kde co odkial,hodiny pripravy ,brusenia,kalenia,lestenia,sitia...na konci si vychutnat ten pocit s nozom v ruke, s cigaretou v hube a tesit sa z neho,z kazdeho jeho detailu.Mozno si nakoniec clovek povie ze ten noz ma prenho taku cenu ze ho ani nepreda za to co donho vlozil.Trosku ma to rozhodilo...sorry
menem

Obrázky: 14

Poslaťod venco » 01 Máj 2013 09:28

Uhm a práve Ty Miro predávaš svoje nože o dosť lacnejšie ako konkurencia :lol:. Samo nič v zlom thumb up
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco

Poslaťod spartan » 01 Máj 2013 16:16

Nechcel som tym nikoho rozhodit ani urazit, len sa zamysliet nad tym preco lezia na zopar stoloch noze niekolko rokov a zakaznici nekupuju...

Svata pravda co si napisal ohladne driny spojenej s vyrobou noza. Kazdy by si mal niekedy vyskusat vyrobit noz vlastnymi rukami a nastrojmi ktore ma k dispozicii. Ja som za 10 rokov zbuchal len 3 noze, v domacich podmienkach v kuchyni doslova na kolene. Cepelky som mal vzdy kupene. Len poskladat jeden noz mi trvalo spravit niekolko mesiacov, kedze stale nebol na nic cas. Skusil som fullltang, lepenie cepele do drevenej rukovate, kozenak... S vysledkom som v podstate nikdy nebol spokojny na 100%, lebo nastroje s ktorymi som pracoval boli naozaj len na zakladne opracovanie..
O znicenom zdravi mas tiez pravdu, brusit alebo rezat G10, carbon alebo pertinax je pekny hardcore a clovek ktory nema dobru masku si koleguje o pruser o niekolko rokov...
Poucil som sa na vlastnych chybach a povedal som si ze do vyroby noza sa uz nikdy viac nepustim... Viac tym pokazim ako si to uzijem a budem s vysledkom spokojny a to sa celkom povazujem za manualne zrucneho cloveka. Zatial sa drzim par mesiacov a velmi sa k tomu nemam. Radsej dam zarobit niekomu z miestnych noziarov a budem mat noz podla vlastnych predstav ;)
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Poslaťod robik » 01 Máj 2013 19:54

Ak by som k tomu mohol aj ja dačo napísať , tak len tolko , podpisujem sa do bodky pod to čo píše Miro (menem) , a k tým cenám... to že ležia nožíky na stoloch aj niekolko rokov tiež nerozumiem ,je to bud naschvál aby mali čo nosiť na výstavy, alebo je to ich blbá cenová politika. Na Slovensku cenu nožov navyšuje viac faktorov, jeden z nich je ten, že vstupné materiály sa zvätša zle zhánajú a sú o polovicu alebo aj viac predražené oproti zahraničiu , tak isto nástroje ,spotrebny mat. atd. Dalej , vatšina nožiarov zo západu o ktorých sa tu dozvieme má také strojové vybavenie o akom my tu môžme snívať , takže čas výroby noža je podstatne kratší a tým pádom lacnejší. Inak zopár stránok nožiarov zo západu či z USA som videl aj ja , no nezdali sa mi ceny až také malé. Skôr čo ma zaráža neni ani tak to že človek je ochotný dať 100-200 eur za ručne robený kvalitný nôž od nožiara , ved je to originál ktorý nikto viac nemá, skôr ma zaráža , že niekto je ochotný dať tie isté prachy za nejakú sériovku ,tuctového tvaru , síce z kvalitným mat. na čepeli ale zaliatu do plastu a v plátennom puzdre, netvrdím že to nie sú kvalitné a praktické nože , ale je to posraná sériovka ktorú chrlia mašiny na mrte kusov a je to neskutočne predražené. Ja osobne by som za to tolko prachov nedal, ale to je vec vkusu a názoru , niekomu to možno takto vyhovuje 8-)
Obrázok užívateľa
robik

Poslaťod macakv » 01 Máj 2013 20:36

....velky suhlas s Mirom a Robikom...ja som sa nedavno pohadal s jednym panom prave o cene noza...a teraz trosku naviazem na Spartana,co sa tyka kupyschopnosti obyvatelstva....pozri si priemerny plat v narodnom hospodarstve a skus cloveku,ktory zaraba cca 800euro ponuknut noz za 100euro...posle ta do prdele,lebo musi zivit rodinu,splacat pozicku,vyplatit byt,elektrinu a co ja viem co este...z jeho pohladu je to samozrejme drahe.....ale skus sa takeho cloveka spytat,ci by robil za 2-3eura na hodinu v zamestnani...tiez ta posle do prdele....a ked mu povies,ze ty robis za tu cenu noze,tak zostane nemo stat a nevie co ma povedat....a to pisem iba o cene prace... ked uz teda sa niekomu nepacia ceny u nas,nikomu tu nebrania aby si noz objednal v zahranici.(aby nebol prekvapeny kvalitou).Este jedna taka poznamka k vystave....ja som si vsimol taku vec ....perfektne vypracovane noze a puzdra skoda komentovat...ja si myslim ze puzdro je sucast noza a tiez by malo nieco prezentovat a nejako ladit.Urcite neposobi dobre ked si das k obleku gumaky....v niektorych momentoch mi to bohuzial tak pripadalo...
Nič nieje nemožné.
macakv

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia o nožoch

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia