Cena nožov a cenotvorba.

Re: Cena nožov a cenotvorba.

Poslaťod IXION » 20 Júl 2014 16:18

Ahojte co tak Limitka ZT0600 aka by tam bola aktualne realne cena na Slovensku pripadne nejaky ferovy priemer po com to ide ?
Dakujem.
IXION

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod 5om » 15 Júl 2019 08:38

Ahoj, reagujem trošku časovo neskôr, ale zaujímam sa o nože a ich výrobu.
Začal som asi pred niekoľkými rokmi kúpou vyhne a nákovy s tým, že by som sa chcel venovať tomuto pre mňa krásnemu remeslu - nožiarstvu.
Väčšinu času som zatiaľ strávil v teoretickej forme študovaním materiálov a jednotlivých technických postupov.
Zo začiatku sa mi to zdalo podstatne jednoduchšie ako to vidím dnes. Dnes mám z môjho pohľadu celkom slušne zariadenú dielničku a stále sa priúčam jednotlivým procesom výroby.
Do dnes ma to stálo zatiaľ viac ako 6000€ čo sa týka vybavenia dielne a zatiaľ som si ešte netrúfol vyjsť s nožom na "trh".
Kritériá som si asi nastavil príliš vysoko, presnosť, povrchová úprava, vlastný tvar.
Prešiel by som ale k téme cenotvorba.
Náklady na materiál mi vychádzajú zatiaľ na cca 150€.
Oceľ, vyrezanie vodným lúčom, kalenie a popúšťanie,povrchová úprava, materiál na rúčku a puzdro.
V tejto sume nieje započítaná práca, náklady na stroje, brúsne pásy, vrtáky, chémia na černenie, doprava a mnoho ďalšieho.
V inom odvetví si majster účtuje za prácu asi toľko čo je cena materiálu. Nájdete napríklad obkladača kachličiek, ktorý Vám obloží kúpeľňu za cenu nižšiu ako bola cena kachličiek ? (samozrejme s ohľadom na kvalitu, detail a presnosť.)
Dosť sa divím nožiarovi, ktorý odmietne zákazníka, pre jeho požiadavky ako sú tvar či materiál. Ak si niekto povie, že on je umelec, a toto nedá, tak si nezaslúži venovať sa tomuto segmentu. Umenie je akákoľvek činnosť či už murár, úradník, kuchár. Každý človek venujúci sa niečomu je umelec, každý kto dáva nejakej činnosti svoju pozornosť je umelcom. Nazvať sám seba umelcom a povedať toto neurobím je u mňa arogancia a neschopnosť.
Moja predstava a pohľad je taká, že na svete je viac ako 7 mld. ľudí a to si vyžaduje 7 mld. nožov. Každý ma inú ruku a potrebuje inú rúčku, každý potrebuje iný, špecifický tvar, materiál, výbrus podľa svojho použitia. A tu prichádza skutočný umelec, prečnievajúci z davu ostatných a vyrobí čokoľvek, čo zákazník požaduje presne na jeho mieru. Nožiar má byť duševným prostredníkom medzi zákazníkom a výsledným produktom. Vkladá "dušu" svojmu výrobku a harmóniu medzi majiteľa a jeho nástroj.
A cena ? Cena za prácu by mala byť minimálne toľko ako cena surového materiálu, v závislosti od požiadaviek, od zdobenia a detailu.
Iste sa nájde mnoho ľudí čo odmietne dať za nôž 300 - 600 € a môže si kúpiť čosi čo vyhovuje jeho požiadavkám a čo ponúka trh.
Tož toľko môj postoj, ktorý som chcel ....
5om

Poslaťod maros.janovic » 02 Aug 2019 07:24

Čau,
prečítal som si tu tento príspevok. Tak trochu som sa zamyslel nad svojím postupom/prístupom. Môj postup bol úplne opačný. Začal som s pilníkom, šmirgľami a ručnou vŕtačkou. A pekne na kolene. Na začiatku som nemal ani dielňu, mal som malý modelársky zverák upnutý o betónovú šalovaciu tvárnicu na zemi. A hneď s prvým nožom som šiel s kožou na trh. A čuduj sa svete - predal sa. Okrem pozitívnych referencií som dostal a niekoľko negatívnych. Tie mali pre mňa oveľa väčší význam ako tie pozitívne (a je to tak dodnes), pretože mi pomáhajú posúvať sa ďalej. Keby som ho daroval rodine alebo kamarátovi, tí by ho vychválili do nebies, lebo niekto z nich predtým nedržal v ruke ručne robený nôž. Keď ho kúpil človek, ktorý s nožmi má skúsenosť, tak mi povedel, že fajn, ale toto by mohlo byť tenšie, toto hrubšie, tu si to mohol lepšie dobrúsiť... a tak. Spätná väzba je veľmi, veľmi cenná skúsenosť. Čo týka vybavenia, toto je dodnes veľmi minimalistické - maličká pásová brúska za 100 EUR, o ktorej 99% nožiarov tvrdí, že sa na nej nedá brúsiť (ja zas tvrdím, že čokoľvek je lepšie ako pilník), lacná stojanová vŕtačka, karboška, akumulátorový skrutkovač a toť vsjo. Dokopy nie viac ako 500 - 600 EUR. A ide to s tým. Pri počte cca 10 nožov do roka toho oveľa viac ani nepotrebujem. Do veľkej miery ale vybavenie u mňa limituje priestor, ktorý na to mám a tiež je to otázka toho, koľko času tomu chce človek venovať. A samozrejme ak chce nože kovať nielen brúsiť, tak toho treba oveľa viac.
A ešte som chcel svoj názor na toto: "Dosť sa divím nožiarovi, ktorý odmietne zákazníka, pre jeho požiadavky ako sú tvar či materiál." Prečo? Každý nožiar má svoj štýl. Niekto robí skôr buschcraftové nože, niekto poľovnícke, iný bojové, ďalší zasa kuchynské. Ja napr. nebudem robiť nože, ktoré sa mi nepáčia. Ja sa vlastne za nožiara ani nepovažujem, ale z tých pár nožov, ktoré som doteraz spravil, je myslím jasné, aký štýl robím a tento štýl sa mi aj páči. A keby náhodou odo mňa niekto chcel niečo úplne iné, je podľa mňa úplne ok, ak poviem - sorry, ale toto už nie je moja šálka kávy a nebudem to robiť. A myslím, že to tak robí dosť veľký podiel nožiarov.
Chcel som napísať 2 vety a dajak som sa rozpísal.... tak pekný deň
M.

5om píše:Ahoj, reagujem trošku časovo neskôr, ale zaujímam sa o nože a ich výrobu.
Začal som asi pred niekoľkými rokmi kúpou vyhne a nákovy s tým, že by som sa chcel venovať tomuto pre mňa krásnemu remeslu - nožiarstvu.
Väčšinu času som zatiaľ strávil v teoretickej forme študovaním materiálov a jednotlivých technických postupov.
Zo začiatku sa mi to zdalo podstatne jednoduchšie ako to vidím dnes. Dnes mám z môjho pohľadu celkom slušne zariadenú dielničku a stále sa priúčam jednotlivým procesom výroby.
Do dnes ma to stálo zatiaľ viac ako 6000€ čo sa týka vybavenia dielne a zatiaľ som si ešte netrúfol vyjsť s nožom na "trh".
Kritériá som si asi nastavil príliš vysoko, presnosť, povrchová úprava, vlastný tvar.
Prešiel by som ale k téme cenotvorba.
Náklady na materiál mi vychádzajú zatiaľ na cca 150€.
Oceľ, vyrezanie vodným lúčom, kalenie a popúšťanie,povrchová úprava, materiál na rúčku a puzdro.
V tejto sume nieje započítaná práca, náklady na stroje, brúsne pásy, vrtáky, chémia na černenie, doprava a mnoho ďalšieho.
V inom odvetví si majster účtuje za prácu asi toľko čo je cena materiálu. Nájdete napríklad obkladača kachličiek, ktorý Vám obloží kúpeľňu za cenu nižšiu ako bola cena kachličiek ? (samozrejme s ohľadom na kvalitu, detail a presnosť.)
Dosť sa divím nožiarovi, ktorý odmietne zákazníka, pre jeho požiadavky ako sú tvar či materiál. Ak si niekto povie, že on je umelec, a toto nedá, tak si nezaslúži venovať sa tomuto segmentu. Umenie je akákoľvek činnosť či už murár, úradník, kuchár. Každý človek venujúci sa niečomu je umelec, každý kto dáva nejakej činnosti svoju pozornosť je umelcom. Nazvať sám seba umelcom a povedať toto neurobím je u mňa arogancia a neschopnosť.
Moja predstava a pohľad je taká, že na svete je viac ako 7 mld. ľudí a to si vyžaduje 7 mld. nožov. Každý ma inú ruku a potrebuje inú rúčku, každý potrebuje iný, špecifický tvar, materiál, výbrus podľa svojho použitia. A tu prichádza skutočný umelec, prečnievajúci z davu ostatných a vyrobí čokoľvek, čo zákazník požaduje presne na jeho mieru. Nožiar má byť duševným prostredníkom medzi zákazníkom a výsledným produktom. Vkladá "dušu" svojmu výrobku a harmóniu medzi majiteľa a jeho nástroj.
A cena ? Cena za prácu by mala byť minimálne toľko ako cena surového materiálu, v závislosti od požiadaviek, od zdobenia a detailu.
Iste sa nájde mnoho ľudí čo odmietne dať za nôž 300 - 600 € a môže si kúpiť čosi čo vyhovuje jeho požiadavkám a čo ponúka trh.
Tož toľko môj postoj, ktorý som chcel ....
maros.janovic

Predchádzajúci

Späť na Všeobecná diskusia o nožoch

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia