SWIZA

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Re: SWIZA

Poslaťod Chamo » 23 Júl 2016 21:26

Swizu som registroval už dlhšie a myslel som si, že je to výtvor nejakých ex-wengeristov po tom ako Victorinox kúpil Wenger. Swiza je firma z mesta Delemont s históriou od roku 1904. Zamraná na prémiovejšie hodinky, kufre a bežné doplnky. Nové nožíky sa presne hodia do ich protfólia moderným dizajnom a univerzálnou funkcionalitou. Vývoju noža je venovaná len jedna stránka keďže nejde o výlučne nožiarsku firmu.
Celá rada začína modelom D01 s štyrmi funkciami (nôž, bodec, vývrtka a pinzeta), D02 sa líši krížovým šroubovákom namiesto vývrtky, D03 má nôž, otvárač na konzervy, otvárač na fľaše, vývrtku, pinzetu resp. D04 čo má to isté ako D03 ale krížový šroubovák namiesto vývrtky. Všetky sa robia v čiernej, modrej, bielej a červenej farbe.
Od začiatku ma zaujímalo aký bude nôž vedľa Victorinoxu a Wengeru a čo sa ešte dá pri Švajčiaroch vymyslieť inak. Doma mám cca 14 ročného Spartana a Wenger Ranger. Voľba padla na Spartana lebo je výbavou a veľkosťou blízky príbuzný Swize, Wenger má zase poistku ako Swiza.
Poistka je určite plus, funguje viac menej rovnako ako pri Rangeri.
Konštrukčne je základ noža vytvorený z nerezových príložiek a to kompletne. Spartn aj Ranger majú príložky v strednej časti noža z hliníku. Nožu to trochu pridáva na exkluzivite a vidno, že mal výrobca zámer použiť len kvalitné materiály. Na druhej strane sa tým nezvýši odolnosť, Spartan má vo vnútri hliník a za tie roky nepovolil. Takže je celonerezová konštrukcia skôr na odlíšenie a exkluzívnejší dojem:
Obrázok
Materiál na rúčke je matný plast, na omak pôsobí ako guma. Drží sa rovnako dobre v suchu aj mokre. Príložky sú zapustené, rúčka je aj priečne zaoblená a zapadne do ohybu ruky. Povrchová úprava je moderná výrobca uvažoval nad vzhľadom ktorý si sadne s inými hračkami:
Obrázok
Otváranie čepele je, po Victorinoxe, menej intuitívne. Drážka je umiestnená ďalej od hornej hrany, tiež tomu nepridáva bodec, ktorý je rovno v ceste (bodec je inak ok). Otváranie sa dá natrénovať a časom je to ok:
Obrázok
Na stránke výrobcu je ako použitý materiál uvedená oceľ 440 s tvrdosťou 57 HRC čo je pre takýto typ noža primerané a čepeľ sa dá núdzovo nabrúsiť aj na kameni alebo hrnčeku (tipujem, neskúšal som). Povrchová úprava je niečo medzi leštenou a stonewashom, ako keby mala stonewash a potom bola preleštená. Čepeľ má plochý výbrus a je veľmi tenká, tenšia ako na ostatných dvoch nožoch. To je predurčuje ako rezač na všetky bežné činnosti ako je príprava jedla, otváranie krabíc, výlety a opekačky a pod. Popri Spartan-e a Rangerovi je čepeľ vybrúsená tenšie:
Obrázok
Obrázok
Čepeľ je dlhšia ako na Spartane, a je to tak akurát aby si človek ešte pohodlne odrezal chlieb alebo rozrezal jablko:
Obrázok
Po otvorení čepeľ pokračuje v oblúkovej kontúre rukoväte takže nôž nie je priamy. Ostrie sa tak posúva bližšie do dlane, čo by malo podľa výrobcu zlepšiť prácu s nožom. Myslím si, že je to skôr vecou zvyku:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Špička je (na môj vkus) príliš oblá, zato odolnejšia pri nešetrnom zaobchádzaní. Chyba to nie je keďže je na noži aj bodec s ukážkovou špičkou. Ja len preferujem ostrú špičku na čepeli.
Obrázok
Ďalšia vec, ktorá je pre swizu príznačná je výsek na všetkých želiezkach v tvare lichobežníka a na čepeli je doplnený o značku. Čepeľ sa dá vytiahnuť v mieste výseku aj v mieste kde je značka. Výseky sú trochu problém pri mastných potravinách, inak sa nejak výrazne nezanášajú:
Obrázok
Pre puritánov som našiel tip 
Obrázok
Ostatné nástroje sú vyvinuté nanovo s určitou dávkou originality. Podstatný rozdiel je pri bodci, pri ktorom sa swiza posúva ešte o krok ďalej. Bodec je veľmi špicatý a ostrý, to má aj Spartan (Ranger má bodec bez ostria). Na rozdiel od ostatných sa neotvára v strede noža, ale na jeho konci. To mu pridáva na počte situácii kedy ho možno použiť, ja som ho posledné týždne používal hlavne na otváranie balíkov. Tým, že je krátky ovláda sa lepšie ako čepeľ, má vlastné pomerne dobré ostrie. Hodí sa tiež keď nie je vhodné vyťahovať čepeľ kvôli spoločnosti. Keby mal poistku už by bol úplne super. Pri tomto nástroji bola jeho funkcionalita od dosť zlepšená oproti ostatným:
Obrázok
Otvárač na fľaše funguje ako má, tiež má originálny tvar. Funguje ako má, ale drážka na blankovanie drótov je príliš vysoko (reps. vybranie je príliš hlboké) a pri páčení vrchnáku na fľaše sa nástroj môže zlomiť:
Obrázok
Otvárač na konzervy je zase originál, otváraní chce trochu cviku. Funguje, ale ten na Spartane mi príde intuitívnejší. Pravdepodobne to bude hrúbkou materiálu (najhrubší zo všetkých nástrojov), ktorý výrobca zvolil a malým polomerom reznej hrany:
Obrázok
Obrázok
Pinzeta je podobná tým čo sú na Victorinoxoch, osobne som za celú dobu nepoužíval pinzetu na žiadnom noži.
K drobným detailom, ktoré by mohli byť ešte zlepšené je miesto na šnúru, štandardná tenká šnúrka čo sa dodáva k mobilom sa, aj keď sa to nezdá, prešmykne bokom:
Obrázok
Ďalší detail je mierna vôľa medzi poistkou a čepeľou. Podobne ako pri Rangerovi, pri otvorenom noži dá sa čepeľ posunúť o milimeter proti zámku kým sa oň zastaví.
Ide o prvú generáciu, ktorá vyšla dobre. Verzia D03 znesie porovnanie ostatnými nožmi, podľa recenzií na internete majú užívatelia iných verzií minoritné výhrady. Napr. krížový šroubovák je príliš špicatý oproti štandardu a hodí sa skôr na menšie skrutky. Pripadne je horná hrana otvárača na konzervy ostrá.
Je lepší ako Sparta/Ranger? Je určite rovnako kvalitný a pridáva niekoľko zmien a odlišností takže ak niekomu nevyhovujú ostatné dva, Swiza môže byť to pravé. Veľkosťou zapadne medzi tieto dva nože. Inovovaný bodec a materiál určite stoja za to. Keby som si mal vybrať medzi Victorinoxom (a tým aj Wengerom) a Swizou musel by som naozaj dumať, ktorý si vybrať. Najdrsnejšie čo som s nožom robil bolo zrezanie hmoždinky v stene, ale na youtube je video kde zvláda batoning.
Swiza si zachováva všetko čo je pre tieto nože charakteristické. Čiernu swizu som dal do ruky mojej testovacej skupine laikov (poznajú len červené švajčiare) a na prvý pohľad každý z nich spoznal švajčiarsky nožík.
Komu ho posuniem ďalej?
Chamo

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod kotuc20 » 25 Júl 2016 04:51

Chamo veľmi pekne a hlavne vyčerpávajúco napísané. Tu už bude málo čo dopísať.
Človek väčšinnou stretne svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Obrázky: 3

Poslaťod Chamo » 25 Júl 2016 07:28

Kotuc diky, sak som ho j mal u seba mesiac. Poslite mi SS komu mam poslat nozik dalej.
Chamo

Poslaťod Slavik » 25 Júl 2016 08:18

Kotúč nejde o to napísať niečo nové ale svoje dojmy a názory. Poznáš to príslovie, tisíc ľudí ......
Chamo keď sa nikto nehlási dohodni sa s Kotúčom.

Pekne si to napísal. thumb up
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Poslaťod Chamo » 28 Júl 2016 07:38

Poslite mi SS adresu kam posielam dalej.
Chamo

Poslaťod kotuc20 » 03 Aug 2016 16:50

Počuj teraz som do piatku v blave tak to môžme poriešiť aj osobne.

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
kotuc20

Poslaťod Chamo » 05 Aug 2016 08:03

Kotuc, posli mi mobil na SS a dohodneme sa
Chamo

Poslaťod kotuc20 » 03 Sep 2016 20:59

Kedže som nebol stále doma a ešte sa do toho priplietla nejaká dovolenka tak je nožík v mojich rukách presne dva týždne.
V podstate tu už nôž bol zhodnotený a myslím si že veľa k nemu nieje čo dodať.
Osobne sa mi páči materiál rukoväte. KE taký skoro gumený a hlavne v mokrých a mastných rukách sa dobre drží. Šikovná je aj tlačítková poistka a takisto aj trocha pevnejšie pružinky na poistkách. Teda v porovnaní s mojím Vinoxom. Má už pár rokov ale nikdy nebol až taký pevný. Použil som všetky nástroje okrem otvárača na konzervy.
Nemám v podstate žiadne výhrady už len tie otvory na čepeliach. Fakt sa znášajú.
Ale inak by som ho odporučil každému.
Ešte pár fotiek. Veľmi nebolo kedy fotiť.
ObrázokObrázokObrázokObrázok
A poslal by som ho ďalšiemu testerovi. Tak sa niekto ozvite kto je na rade.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Poslaťod kotuc20 » 03 Sep 2016 21:00

A ešte samozrejme ďakujem za možnosť vyskúšať tento šikovný nožík.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Poslaťod kotuc20 » 29 Sep 2016 21:58

Esfe raz skúsim či sa niekto nechce pridať k vyskúšaniu tohoto nožíka.
Obrázok užívateľa
kotuc20

PredchádzajúciĎalší

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť