Passaround 4 Cold steel Broken Skull

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Re: Passaround 4

Poslaťod Chamo » 12 Sep 2016 06:46

Ja chcem ísť na konci. Najprv Hidalgo/kotuc a potom zostava este Slavik.
Chamo

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod kotuc20 » 01 Okt 2016 12:25

Tak nôž je u mňa. Hneď ako prvé ma napadlo že by sa s tým dala prebiť lebka. Obrázok
Človek väčšinnou stretne svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Obrázky: 3

Poslaťod hidalgo » 02 Okt 2016 06:33

Neviem napísať také pekné recenzie,ako iní chalani tu na fóre,tak dám aspoň zopár postrehov.

CS je šikovné EDC,...potraviny,zastrúhanie palice na prechádzke,na huby, ... vďaka konštrukcii ľahký a spoľahlivo uzamknutý nôž.Už som sa stretol so zaujatosťou voči BackLockom,ale tu nie sú na mieste.

Nemusím čierne čepele,no oranžová/DLCpovrch sa aj mne páči,syn sa tváril,že by mu vedel nájsť využitie :grin: .

Jediná vec čo mi trocha vadí je klip... malý,plochý a tvrdý,do riflí je to problém zasunúť :? ...napr.Sp.Police to má lepšie riešené ;-)

Prajem pekné testovanie ďalšiemu zúčastnenému. :wave:
Prílohy
Fotografia0886.jpg
Fotografia0896.jpg
Fotografia0895.jpg
Fotografia0894.jpg
Fotografia0891.jpg
Fotografia0889.jpg
Šťastena praje pripraveným!
Obrázok užívateľa
hidalgo

Poslaťod Chamo » 04 Okt 2016 21:28

Diky za postrehy. Vyzera ze nozik uz dostal zabrat. Co vravite to ze nozik ma len G10 konstrukciu?
Chamo

Poslaťod hidalgo » 05 Okt 2016 14:11

Ja si myslí,že G10 je parádny samonosný materiál,nepotrebuješ kovovú konštrukciu.Na ťažšiu prácu používam napr. pevný fulltang ,všetky bežné činnosti tá G10 ustojí v pohode thumb up .
Šťastena praje pripraveným!
Obrázok užívateľa
hidalgo

Re: Passaround 4 Cold steel Broken Skull

Poslaťod Chamo » 09 Nov 2016 12:13

Kto je dalsi? Pokial nikto potom by som sa ho ujal.
Chamo

Poslaťod Slavik » 09 Nov 2016 13:42

Čau.

Nôž je u mňa, zavolám ti a dohodneme sa.

Slavik
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Poslaťod Slavik » 20 Nov 2016 21:11

COLD STEEL Broken skull.

Tento nôž ma na prvý pohľad vôbec neoslovil ani po stránke dizajnovej a ani po stránke materiálovej. Človek by mal ale skúsiť občas aj niečo čo mu nie je práve po chuti. Takže.....
Na začiatok trochu TTD:
Materiál čepele CTS XHP
Materiál rúčky G 10
Poistka Triad lock
Dĺžka čepele 10,2 cm
Dĺžka rúčky 13,3 cm
Váha 113 gramov

Samonosná konštrukcia z G 10 je síce ľahká a pevná a určite aj odolná, vo mne to však evokuje staré, jedno čepeľové vreckové nože. Konštrukcia je ale dostatočne pevná a poistka „triad-lock“ spoľahlivá a čepeľ zaisťuje so zvučným cvaknutím. Dokonca mám pocit, že sa poistka ľahko zakusuje. Vôle nie je cítiť žiadne, ani stranové ani proti ostriu či chrbtu čepele. Na toto som si ale pri CS triad locku už zvykol a bol by som veľmi prekvapený keby nejaké boli. Vlastne som aj bol, keď som totiž BS držal prvýkrát v ruke na výstave v BA.

Pred stop pinom na chrbte čepele sú vyfrézované tri zárezy na každej črienke. Tie by mali upozorňovať užívateľa na polohu palca, jednoducho „pozor blížiš sa k čepeli“ . Tieto vybratia sú však ale dosť ostré a aj keď mám hrubú kožu na palci pri väčšom tlaku a dlhšej práci to bolo nepríjemné. Ostatne aj zbytok rúčky má dosť ostré hrany, tie pri práci najmä s drevom spôsobovali nepríjemné otlačeniny, ktoré boli cítiť aj pár hodín po použití. Vidieť to aj na fotkách, odfotiť ľavou rukou to bol trochu problém ale snáď je to zreteľné. Myslím si, že by mohlo pomôcť strhnutie a zašmirgľovanie hrán. Musím pochváliť backspacer, ktorý spohodlňoval celú rúčku. Telo je z hliníku súdiac podľa váhy noža a pár oderiek. Čo by som ale doplnil je pravdepodobne zdrsnenie na rúčke pred ostrým. Prípadne zväčšiť (prehĺbiť) vybranie na ukazovák, tak aby sa mal o čo zastaviť. Pri bodaní alebo robení diery čepeľou má ruka aj napriek veľmi ostrému vzoru na rúčke, tendenciu skĺznuť na čepeľ. Nôž sa vďaka svojmu plochému tvaru veľmi dobre nosil a to ako v nohaviciach tak aj vo vrecku blúzy. Rúčka je hrubá len 9 mm. Nikde netlačil, neprekážal a zbytočne neťahal. Váha noža je taktiež zanedbateľná a jeho 113 g ho robí veľmi šikovným pomocníkom najmä v letnom období. Pri čom dĺžka a hrúbka čepele z neho robia takmer plnohodnotný nôž.

Otváranie noža bolo hladké a plynulé a otvárací kolíček je dostatočne veľký. Predpokladám, že sa dá prehodiť aj na druhú stranu čepele. Celý kolíček je totiž opatrený závitom ale neskúšal som to. Čo by ale mohlo robiť zlobu je práve závit na kolíčku, hlavne pri rozmočených prstoch to bude určite zaujímavé.
Čepeľ dlhá niečo málo cez 10 cm je podľa môjho skromného názoru dostačujúca na všetky bežné činnosti s ktorými som sa potýkal počas doby testovania.

Ako obvykle som testovanie rozdelil do viacerých fáz.
Začneme domácnosťou, nejaké potraviny ako rožky, chlieb čerstvé či staršie mu problém nerobili. Čepeľ sa ochotne zakusovala a bez nejakého pilovania rezala a rezala. Pri ovocí a zelenine som tiež nemal žiadne výhrady. Nič sa nelámalo ani nedrvilo, jednoducho pohoda. Opäť môj obľúbená disciplína, zemiaky. Šúpanie a krájanie. Myslím si, že to ustál dobre. Žiadne vyštrbenie a ani nejaké extrémne otupenie. Bolo už ale cítiť, že dostal ..... Čo bolo trochu nepohodlné bolo krájanie na doske. Ostrie je takmer v jednej línii s rukoväťou a teda som občas hánkami a kĺbmi na prstoch udrel nedobrovoľne do dosky. Za to môže dizajn noža a s tým sa už tak nejak musí počítať a všetko je to na kupcovi čo si vyberie. Mäso som spracovával aké prišlo ale snažím sa hlavne hovädzie a bravčové, ktoré najlepšie preverí odolnosť ostria. Hlavne šlachovité. Pracovalo sa mi relatívne dobre, kuchyňák to nie je ale 10 cm čepeľ je veľký pomocník. Avšak ako som spomínal už skôr výhrady mám hlavne k rúčke. Po zamastení, sa celkom nepríjemne šmýkala aj napriek zdrsneniu. A ďalšia vec čo mi trochu vadila je váha (v tomto prípade skôr „neváha“) noža. Ja mám jednoducho radšej ťažšie nože. Po spracovaní niekoľko kg už prišla na rad aj ocieľka. Pár ťahov a ide sa ďalej.
Ďalšou disciplínou je rezanie kartónov, šnúr, elektrikárskych pások, lano, ....... no veci, ktoré je občas potrebné prerezať. Skartovanie papierov a kartónov prebehlo bez akýchkoľvek nedostatkov a výhrad. Po zaplnení koša som pokračoval na paracord rezom, strihom a sekom. Rezom som sa dostal až na 16 prameňov a stále rezal bez problémov a myslím že by zvládol aj tých 32 ale to som už nepovažoval za nutné. Strih mu tiež nerobil problém, pričom som využíval len hrot čepele. Voľne visiaci paracord som presekol na prvýkrát úplne bez problémov. Čo sa lana týka tam to bolo zaujímavejšie. Sekom sa mi ho podarilo preseknúť až na tretí krát. Rezanie problém nerobilo a nôž pracoval ako mal. Opäť ale rúčka, ...... Elektrikárske pásky išli už trochu ťažšie bolo cítiť, že ostrie potrebuje trochu oživiť. Nakoniec predlžovačka sekom a rezom. Tu dostalo ostrie asi najviac cez .... Nôž to ale zvládol, netvrdím, že na výbornú ale dobre. Ostrie som opäť prebehol na ocielke a môže sa ísť ďalej.

Outdoorové alebo aj „von z dverové“ použitie. V mojom prípade očakávam od noža, že zvládne prípravu dreva na podpal a v prípade pevných aj dreva na ďalšie udržiavanie ohňa. Orezanie nejakých paličiek na opekanie, krájanie slaniny, klobásy a iných poživatín. Vyrezávanie lyžíc a strúhanie chlpatých drievok prenechávam iným lebo tieto veci nerobievam. Tu som si ale nejaké jednoduché ohňové drievko vyskúšal. Šlo to výborne. Najnovšie som zahrnul do testovania aj výrobu stanových, v mojom prípade kolíkov na celtu. Nôž to zvládol veľmi dobre aj ostrie bolo v pohode a po celej práci som ho len tak zbežne prebehol na ocielke. Zvládol aj ľahký batoning polena zhruba do priemeru 7 centi. Do dreva sa zakusoval veľmi ochotne a bolo jedno či išlo o suché alebo čerstvé drevo. A nezľakol sa ani hliny na dreve a rezal a rezal. Ostré hrany na chrbte čepele sa ukázali ako veľmi šikovné pri začisťovaní čerstvých ražňov a určite by sa s nimi aj dobre kresali iskry pri zakladaní ohňa. Podarilo sa mi s ním ťuknúť o betón na bunkri pri vyrezávaní kolíkov. Hneď sa to samozrejme aj prejavilo na ostrí avšak oprava na ocieľke nezabrala ani minútu a nôž pokračoval v práci bez akýchkoľvek nedostatkov. Tu sa ale najviac prejavila jeho tenká rúčka. Cítil som ju v dlani aj na druhý deň a nebolo to nič príjemné. Určite by čiastočne pomohli rukavice ale kto ich nosí pravidelne? Snáď je to na fotkách aspoň trochu vidieť. Ináč hodnotím jeho výkon veľmi dobre.

Čo sa týka odolnosti výdrže ostria povedal by som, že je to taký lepší priemer. V čom vyniká je jeho kompaktnosť a váha pri hrúbke a dĺžke čepele, mám pocit, že nemá konkurenta. Komfort pri nosení ho naozaj predurčuje k letnému obdobiu a osobne napr. Endura má v tomto noži veľmi silnú konkurenciu. K jeho nedostatkom by som priradil len pre mňa veľmi nešťastnú rúčku. Mne jednoducho moc nesedí ale to je len môj pohľad na vec. Keby chlapci v Cold Steel urobili variantu s príložkami (trebárs titan) a s wave otváraním čepele určite by som nad ním rozmýšlaľ. Takto ako je koncipovaný BS teraz ma stále moc neoslovuje. Viem si ho ale predstaviť ako záložný niekde niekde v aute či batohu.
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod Slavik » 20 Nov 2016 21:34

Fotky vložím neskôr. crazy thumb down
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor