Povrchove úpravy záštity a hlavice - DarkEdge

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Povrchove úpravy záštity a hlavice - DarkEdge

Poslaťod spartan » 19 Jan 2012 12:49

Obrázok

Povrchové úpravy záštity a hlavice od DarkEdge - Pavol Jarabica

Pracoval som na zaujímavom projekte Explorer, čo bolo pre mňa také malé zopakovanie si starých vecí. Problém nastal pri výrobe fíniek Black Fairy&Fire Fairy pri finálnej úprave a to, že záštita/hlavica bola i po naleptaní svetlejšia ako čepeľ čo veľmi kazilo celkový vzhľad. Bohužiaľ nie všetky ocele sú pekné po naleptaní a keďže sa jedná o konštrukčnú oceľ, ktorá neobsahuje chróm, rozhodol som sa ju povrchovo upraviť. Len ako na to?

Jedna z možností bola, povrch upraviť Čiernením. Čo v konečnom dôsledku bola i jediná možnosť, v mojom prípade, keďže záštita/hlavica už bola namontovaná na čepeli noža.

Tak pustime sa do toho:
1. záštitu a hlavicu som vybrúsil na finálnu zrnitosť 240 grit potom ručne zrazil hrany a vybrúsil povrch na grit 400.
2. povrch som riadne odmastil liehom a zakryl, zalepil izolačnou páskou časti rukoväte a čepele aby sa nepoškodili.
3. Mikrofrézkou som upravil povrch tak aby sa vytvoril nerovnomerný povrch a následné prebehol ručne šmirgľom tak 600 grit.
4. aplikoval som technológiu povrchovej úpravy (Rýchle Čiernenie), prebrúsil ručne jemným šmirgľom 1500-2000grit ešte 2x opakoval proces, následne prebehol jemne čistým handrovým kotúčom a naolejoval.

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

Pred úpravou:
Obrázok
Obrázok

Obrázok

Po úprave:
Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

Ako máte možnosť vidieť na fotkách, rozdiel je badateľný a vzhľad noža je oveľa živší, zaujímavejší ako bol pred úpravou záštity a hlavice... :)

Existujú aj iné pracovne postupy, ktoré sú viac prepracované a efekt je oveľa lepší no výroba je náročnejšia!
Preto Vám skratke predstavím ďalšie dva postupy ako to robia Miloš Gnida a Robo Balek.

Dizajn, teda vzhľad záštity a hlavice je tiež dôležitý a prispieva ku celkovému vzhľadu noža vo finálnej úprave. Všetko musí ladiť, nič nemôže byt prehnané a kričať. Všetko musí byť v jednej línii tak aby efekt bol čo najlepší a celkovo prispieval k dokonalému dizajnu noža.

Miloš Gnida na svoje lovecké nože využíva rôzne materiály, exotické dreviny, rôzne druhy ocele na čepele, prevažne vlastnej výroby. Ku každému nožu musia byť adekvátne prispôsobené i jeho komponenty ako je záštita/hlavica a rukoväť ako taká. Technológia, ktorú využíva Miloš na svoje záštity/hlavice je trochu iná ako tá moja, no postup je skoro rovnaký.

Postup:
1. záštitu/hlavicu vybrúsim na požadovaný tvar, riadne vyčistím a odmastím liehom alebo technickým benzínom. Obidve súčasti rukoväte sú demontované mimo čepele a materiálu rukoväte!
2. na povrch nanesiem lak na nechty ( môže sa použiť akýkoľvek iný lak, alebo gumoasfalt) tak aby som vytvoril ornament.
3. upravený povrch leptám v kyseline, ktorú volím podľa materiálu záštity/hlavice. Po vyleptaní povrch opláchnem v mydlovej vode a zbavím laku! Povrch prejdem šmirgľom 2000 grit a proces niekoľko krát opakujem, kým nevytvorím požadovaný povrch.
4. Podľa potreby povrch buď čiernim aby som zvýraznil štruktúru, ručne prebrúsim šmirgľom 2000 grit a prebehnem čistím pláteným kotúčom alebo vyleštím, podľa toho aký vzhľad patiny potrebujem dosiahnuť vo finálnom vzhľade noža.

Čiernený povrch:
Obrázok
Obrázok

Obrázok

Leptaný povrch:
Obrázok
Obrázok

Leštený povrch:
Obrázok

Robo Balek
ide na to trochu inak, i keď v podstate sa nájdu zhodné postupy ako s mojimi tak s Milošovými. Výsledok ako budete mať možnosť vidieť na fotkách je viac než zaujímavý. Tak sa pozrime ako to robí Robo :).

Postup:
1. vybrúsim na finál povrch záštity a hlavice plus všetky súčasti k tomu potrebné, napr. záslepku na hlavicu, predzáštitu dopasujem na trň čepele a opálim vo vyhni.
2. opaľujem do vtedy kým sa mi nevytvoria okuje, ktoré následné očistím buď oklepaním alebo drôtenou kefou. Proces opakujem niekoľko krát až sa mi vytvorí požadovaný povrch.
3. následne sa povrch riadne očistí kefou a povrchovo úpravy čiernením. Povrch prebrúsim jemným brúsným papierom 2500-3000 grit a opatrne preleštím. Nakoniec zakonzervujem olejom.

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok

Záver:
Ako máme možnosť vidieť je niekoľko možností ako upraviť povrch záštity a hlavice a tak zvýrazniť celkový vzhľad noža. Verím, že postupov je mnoho no rozdiely sú minimálne a podstatu majú rovnakú ako je vidieť i v tomto článku. Dúfam, že aspoň trochu som odpovedal na otázky, ktoré si kladú laici a zaujal začiatočníkov.
A možno aj prebudil záujem u úplne neangažovaných spotrebiteľov o toto pestré a zaujímavé remeslo.

Osobitná vďaka patrí Milošovi Gnidovi a Robovi Balekovi za ochotu sa podeliť zo svojimi vedomosťami...

Ďakujem Pavol JARABICA (DarkEdge)

© 2011-2014 knife-life.sk, all rights reserved, všetky práva vyhradené.
Fotografie a texty sú chránené autorským zákonom a ich použitie nie je možné bez súhlasu autora.
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Povrchove úpravy záštity a hlavice - DarkEdge

Poslaťod spartan » 19 Jan 2012 12:52

Ďakujem Palimu, Milošovi a Robovi za skvelý foto návod thumb up
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod Taurus » 19 Jan 2012 13:29

Skvelý návod :) diky chlapci, niektoré metódy určite vyskúšam :)
Taurus

Poslaťod Tomáš TRMAN Rücker » 24 Jan 2012 13:33

chvályhodné clap
Obrázok užívateľa
Tomáš TRMAN Rücker

Poslaťod DarkEdge » 24 Jan 2012 14:19

Dakujem pani za zverejnenie dufam,ze navod pouci i pomoze ved je to jeho ucel ;-) ja chcem tiez vyskusat ostatne postupy ako to robi Robo i Milos.... a nieco navyse skusit len ten cas aby bol hlavne pocasie... :-) Pekny den
Obrázok užívateľa
DarkEdge

Poslaťod keres » 21 Feb 2012 11:35

Ďakujem za návod a inšpiráciu thumb up Časom vyskúšam a dám vedieť výsledok.
Najlepší priateľ človeka je nôž .
Obrázok užívateľa
keres

Poslaťod DarkEdge » 02 Mar 2012 21:54

Keres budem sa tesit ;-) snad tito pomoze vytvorit nieconoveho ;-) hodne zdaru.
Obrázok užívateľa
DarkEdge

Poslaťod Huli » 11 Dec 2012 19:49

Aj ja dakujem tieto inf.Sýce som len nový ale vidím ,že tu nájdem zaujímavé a užitočné veci na výrobu nožov.Miloša už poznám a viem že jeden najväčšý profík na výrobu damašku.
Huli

Obrázky: 26

Poslaťod DarkEdge » 14 Dec 2012 07:48

To som rad ked pomoze ;-) este by som chcel pripravit dalsie jednoduche tutorialy ale nie je casu momentalne... uvidime nabuduci rok :)
Obrázok užívateľa
DarkEdge

Poslaťod najatuw4646 » 28 Sep 2015 08:25

zalepil izolačnou páskou časti rukoväte a čepele aby sa nepoškodili.
royal1688 ผ่านเว็บ
najatuw4646

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť