Test nástrojov na rezanie - píliek.

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod Jaren » 05 Dec 2012 19:44

Obrázok

Test píliek - Jaren

Tento článok je staršieho dáta (zo 7.11.2009) a preto sa chystáme urobiť jeho voľné pokračovanie. Osobne by som asi dnes napísal niečo inak, ale rozhodli sme sa ho zverejniť v pôvodnom znení.

Potreboval som kúpiť pílku. Bolo mi ľúto vyhodiť veľa peňazí, kúpil som lacnú, veď mi poslúži. Už mám pár maličkostí od firmy Coghlan’s, tak som kúpil pílku od tejto firmy. Bohužial, moje sklamanie bolo veľké, preto som oslovil kamarátov a požičal som si raz od jedného, potom od druhého, aby som si vybral a potom kúpil. Niektoré boli lepšie, niektoré horšie a preto som sa rozhodol urobiť malý test nástrojov na rezanie – píliek.

Využil som príležitost a na poslednom bratislavskom nožopokecnom stretnutí som oslovil kamarátov aby som získal názor viacerých a tak možno mohol poradiť aj iným. Nerobili sme podrobný test typu malé a veľké drevo, suché a mokré, ale len taký prehľadový test o tom, čo ktorá pílka dokáže a aké z toho má človek pocity.
Fotografie v teréne robil Spartan.

Zišli sa tu viaceré nástroje na rezanie podľa foto:

Obr01.jpg
Obr01.jpg (100.3 KiB) Zobrazené 6522 krát


Testované pílky:
1. Strunová pílka SAS
2. Pílka na noži Victorinox Bundeswehr
3. Pílka na noži Wenger Ranger
4. Coghlan’s 180 Sierra Saw
5. Neznámy výrobca z číny nápis Folding Saw
6. Bahco Laplander
7. Ruská vrecková reťazová pílka – mnou kúpená, kamarát ju odo mňa vymámil.

Nepodarilo sa mi získať do testu pílku Fiskars, čo by mohla byť tiež dobrá voľba.
Skúšali sme s týmito nástrojmi píliť, v niektorých prípadoch naozaj len skúšali.

1. Strunová pílka SAS:

Obr02.jpg
Obr02.jpg (8.58 KiB) Zobrazené 6522 krát


Commando Wire Saw

Obr03.jpg
Obr03.jpg (81.18 KiB) Zobrazené 6522 krát


V rukách určite nie.

Ak ju držíte len v rukách, naozaj ju asi roztrhnete. Takže ju treba napnúť, lenže tu nastáva druhý problém, nájsť prehnutý konár, aby sa dala napnúť ako luk. Nájsť vyhovujúci priemer aby držal pílku dobre napnutú nie je jednoduché, lebo malý priemer viac pruží a struna sa uvolňuje. Hrubší konár je menej pružný a nevytvoríte tak potrebný väčší priemer luku. Vyrábať rám ako na rámovú pílku je v núdzovej situácii zdĺhavé.
Mokrým drevom sa dosť zanáša, ale ide to. Pri suchom dreve, najmä ak je tvrdšie, musíte si dávať pozor na dodržanie presného smeru rezania. Pri akejkoľvek zmene smeru aj keď malej, môžete strunu roztrhnúť. Je to naozaj len na núdzové učely.

2. Pílka na noži Victorinox Bundeswehr:

Obr04.jpg
Obr04.jpg (49.15 KiB) Zobrazené 6522 krát


Victorinox Bundeswehr

Obr05.jpg
Obr05.jpg (61.75 KiB) Zobrazené 6522 krát


Bundeswehr v praxi.

Veľmi dobre reže, ale najmä čerstve drevo ju zanáša a treba ju čistiť. Na väčšie priemery dreva je utrpenie, len ak sa použije na narezanie a potom prelomenie dreva.

3. Pílka na noži Wenger Ranger:

Obr06.jpg
Obr06.jpg (64.22 KiB) Zobrazené 6522 krát


Wenger Ranger:

V podstate to isté, ako pílka na noži Victorinox Bundeswehr, len s tým rozdielom, že je asi o 1 cm dlhšia a je to niekedy dosť cítiť.

4. Coghlan’s 180 Sierra Saw:

Obr07.jpg
Obr07.jpg (86.53 KiB) Zobrazené 6522 krát


Coghlan’s 180 Sierra Saw

Obr08.jpg
Obr08.jpg (70.45 KiB) Zobrazené 6522 krát


Nič moc. Zo začiatku to ešte ide.

Veľké sklamanie. Firma, ktorá vyrába potreby pre fanúšikov prírody by mala naozaj dbať na to, čo vyrobí. Aj poistka z drôtu je veľmi chabá a ešte aj krivá. Rezanie je utrpením, pretože zuby nemajú rozvod do strán, preto sa pílka po celkom úspešnom zarezaní začne zadrhávať. Možno by pomohol trik – natrieť boky voskom, ale aj tak koncepcia pílky na malé halúzky je do prírody rozhodne málo.

5. Neznámy výrobca z číny - nápis Folding Saw:

Obr09.jpg
Obr09.jpg (87.71 KiB) Zobrazené 6522 krát


Neznáma čína

Obr10.jpg
Obr10.jpg (57.39 KiB) Zobrazené 6522 krát


Ide jej to

Naopak celkom príjemné prekvapenie. Reže celkom dobre, aj keď sa nevyrovná Laplanderke, je funkčná. Suché aj mokré drevo nie je problém. Za tie peniaze to ide.

6. Bahco Laplander:

Obr11.jpg
Obr11.jpg (119.67 KiB) Zobrazené 6522 krát


Bahco Laplander

Obr12.jpg
Obr12.jpg (64.4 KiB) Zobrazené 6522 krát


Skutočne dobrá pílka

Táto pílka dokáže skutočne to, na čo je určená. Jej jediná nevýhoda je jej dĺžka, nedajú sa s ňou rezať konáre veľmi velkého priemeru, ale aj tak je to vynikajúca voľba všetkých „zádverákov“.

7. Ruská vrecková reťazová pílka:

Obr13.jpg
Obr13.jpg (131.48 KiB) Zobrazené 6522 krát


Extra klasa – Ruská reťazová pílka

Obr14.jpg
Obr14.jpg (58.45 KiB) Zobrazené 6522 krát


No problém

Ak potrebujete pílku, ktorou môžete rezať čokoľvek a akéhokoľvek priemeru, tak to by mala byť vaša voľba. Keď sa s ňou naučíte robiť, viete si poradiť v každej situácii.
Len skutočne malé konáriky je lepšie nalámať, alebo odrezať nožíkom. Veľmi ľutujem, že som sa nechal od kamaráta uhovoriť a venoval som mu ju, ale aj tak ju kúpim ešte raz.


Zhodnotenie:

Jaren:

Ak by som si mal vybrať teraz, tak moja prvá voľba by bol Ruská reťazová píla, ale asi v kombinácii s Wengerom alebo Victorinoxom. Druhou v poradí by bola Bahco Laplander. Príjemne ma prekvapila pílka z čínskej produkcie, kamarát ju vozí pre všetky prípady v aute, len si nevie spomenúť, kde a za koľko ju kúpil. Možno Vám týchto pár rád ušetrí peniaze, alebo čas pri vlastnom výbere.

Spartan:

1.) Strunová pílka SAS:

Súhlasím s Jarenom, táto pílka je naozaj vhodná len pre núdzové účely. Ideálna na nosenie spolu s inými drobnosťami v KPZke alebo lekárničke.

2.) Pílka na noži Victorinox Bundeswehr a 3.) Pílka na noži Wenger Ranger:

Čo sa pílenia týka sú na tom asi rovnako. Ich nevýhodou je, že sú príliš krátke. Osobne by som skôr preferoval keby boli zuby menšie a dal by sa s ňou píliť napr. kov alebo drôt. Niečo na spôsob pilníka ako na Leatherman Wave. Neviem prečo ale nejako mi uniká zmysel pílky na drevo na 11cm a kratšom noži.

4.) Coghlan's 180 Sierra Saw:

Rovnako ako chalani aj ja som bol prekvapený, že Coghlan's vôbec príde na trh s niečim, čo je takmer nepoužiteľné. Ich výrobky nie sú na vysokej kvalitatívnej úrovni a zoženiete ich takmer v každom supermarkete, ale aj keď si túto pílku kúpi niekto na jedno použitie na orezanie marhule na dvore tak skôr zošedivie ako niečo odpíli. Je to v podstate planžeta ako vyseknutá z tenkého a príliš pružného plechu s minimálnym šrankom, ktorá sa pri každom pohybe krúti a zasekáva v rezanom materiále. Dosť pochybujem že zuby boli zakalené :) V mojom prípade by určite skončila v koši a na rad by nastúpil minimálne jeden z predchádzajúcich SAKov.

5.) Folding Saw:

Táto pílka ma milo prekvapila. Predpokladám, že cenový rozdiel medzi Folding Saw a Coghlan's bol minimálny. No funkčnosť sa nedá porovnať. Ak by som mal porovnávať, povedal by som, že rezaním sa síce vzdialene ale predsa len blíži k Laplanderke.

6.) Bahco Laplander:

Tejto pílke sa dá vytknúť snáď len dĺžka, mohla byť mať o pár cm viac. Inak je to skvelý nástroj.

7.) Ruská vrecková reťazová pílka:

Jednoznačný víťaz. Bol som zaskočený aké priemery polien sa s tým dajú prerezať behom pár sekúnd. Mokré, suché, úplne jedno. Hotová motorová píla ako povedal Motorkár. Ak by som sa vybral táboriť na viac dní "naľahko", určite by som si vybral túto reťazovku. Sekerka aj väčšie nože takmer strácajú význam, vynímajúc snáď len batoning, ale na polená s menším priemerom v takom prípade stačí aj F1.

Motorkar:

V zásade súhlasím so Spartanom, len si myslím, že pílky na wreckových nožoch nie sú primárne určené na rezanie dreva, ale skôr kostí zvierat (zámok, hrudný kôš...), lebo to, čo tie maličké pílky zvládnu, to skorej zlomím a ešte sa aj menej narobím.
Suverénne je najlepšia ruská reťazová píla, reže fakt neskutočne dobre a pritom zaberie veľmi málo miesta a poslúži neskutočne. Len taký malý postreh, treba držať ruky viac od seba ide to tak lepšie, píla sa nezakusuje. Ale ak sa trocha zvládne technika + trocha fyzickej sily, výkon je úžasný.

Spartan:

Test bol naozaj len všeobecný. Určite by bolo zaujímavé spraviť dlhodobejší test pílením rôznych druhov dreva, prípadne mokrého a suchého. Tiež by som bol zvedavý ktoré ostrie vydrží dlhšie. Nožopokecné stretnutie je však najma o kecaní o nožoch a preto sme tomu veľa času nevenovali, no aj tak som rád, že Jaren prišiel s týmto nápadom podeliť sa o skúsenosti s pílením.
Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 604
Registrovaný: 14 Okt 2011 22:56
Bydlisko: BA

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod DarkEdge » 06 Dec 2012 10:10

zaujimava recenzia rychla jednoducha prehliadna :-) trafila klinec po hlavicke.... Mne sa paci ta ruska rucna pila :-D kdeze sa to da kupit? bez obav, ze by sa jednalo o smejd?.... :problem: :?: wtf
Obrázok užívateľa
DarkEdge
 
Príspevky: 790
Registrovaný: 06 Nov 2011 10:03
Bydlisko: Dunajov

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod Jaren » 06 Dec 2012 11:12

Tu

Rus Army

Táto je originál.

Nekupujte WebTex ani MFH
Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 604
Registrovaný: 14 Okt 2011 22:56
Bydlisko: BA

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod DarkEdge » 07 Dec 2012 19:06

Dik Jarene ja som to nasiel tu ;-) http://noziarstvo.sk/sk/doplnky/396-pila.html ...
Obrázok užívateľa
DarkEdge
 
Príspevky: 790
Registrovaný: 06 Nov 2011 10:03
Bydlisko: Dunajov

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod joe » 10 Dec 2012 15:23

Odporúčam ešte skladaciu pílku od Husqvarny. Veľmi dobre reže všetky typy dreva (mokré, tvrdé, suché a pod.). Ja ju mám stále v batohu. Predáva sa tuším v dvoch rozmeroch - 18 a 22 cm. Našiel som aj link na youtube (po česky)...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CIwc3I5PR8
joe
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 24 Dec 2011 13:02

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod outdoorman » 10 Dec 2012 17:36

S výsledkami testu sa v plnej miere stotožňujem (hoci čínsku pílku som neskúšal). Ostatné poznám, niektoré (tie dobré :grin: ) vlastním. Ruskú reťazovú a Bahco Laplander nonstop vozím v aute s Mora Cliperom+Firesteelom a nabrúsenou lopatkou ČSĽA. V zime pridávam ešte oranžovú hliníkovú skladaciu ruskú lopatku s vyrazeným nápisom ekspedicija (v azbuke) a vyrazeným obrázkom vrtulníka. Žiadne iné cenné predmety bez dozoru v aute nenechávam a pokus o odcudzenie týchto nástrojov budem považovať za útok proti mojej rodine...
Z testovaných používam tiež pílky na nožoch Victorinox Forester (otváraky boli odstránené) a Victorinox Swiss Tool Spirit Plus (tam otváraky neboli odstránené, tak ich aspoň považujem za skrutkovače :lol:).
outdoorman
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 24 Okt 2011 20:47
Bydlisko: Handlová

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod scout » 18 Feb 2013 14:26

Tá ruska štilka ma celkom zaujala. 24 € asi bude moja.
scout
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 13 Feb 2013 21:19

Re: Test nástrojov na rezanie - píliek.

Poslaťod Jaren » 13 Máj 2014 09:54

Chcel by som pripraviť

Voľné pokračovanie testu píliek.

Do tohto testu mám pripravené tieto pílky:

1. Pílka Bahco Laplander s mierne poničenou poistkou 180mm slúžiaca ako štandard k porovnaniu.
2. Japonská pílka Silky Super Accel 210mm.
3. Ručná rámová píla Extool 533mm.

Nezaradil som pílky Ruská reťazová pílka a takisto núdzová strunová pílka SAS od Mil-Tecu. Kvalita ruskej reťazovky je známa a strunová od SAS je taká núdzová, aká je. Ešte stále mám doma pílku Coghlans Sierra Saw 180mm, ale tú som už testoval. Takisto sólo pílka z noža Wenger Ranger s novou rúčkou 110mm, ktorá bola testovaná minule ešte ako súčasť noža.

Ďalšie zaujímavé pílky používané pri bushcrafte sú Fiskarsky, Husqarny, Corona Razor Tooth alebo EKA 21 inch Viking folding Saw.
Bohužial nie som schopný si ich všetky pozháňať (z finančných dôvodov), preto ak je niekto z Bratislavy a mohol by niektorú z menovaných píliek zapožičať, mohol by sa test rozšíriť. Tú EKU som chcel kúpiť ale cena okolo 80€ s poštovným na Ebay..

Námetom na ďalšie testy je porovnať pílky z multitoolov. Mám k dispozícii pílku v MT Leatherman Rebar a MT Leatherman Wave spolu so spomínanou pílkou z Wengeru.
Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 604
Registrovaný: 14 Okt 2011 22:56
Bydlisko: BA


Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť

cron