Test dvojičiek od firmy Colt

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod palec » 22 Máj 2014 22:25

Ahojte,

túto menšiu recenziu som sa rozhodol napísať okrem iného preto, lebo sa na nožiarskych fórach málo rozoberajú nože nižších cenových kategórií, možno s výnimkou nožov od firmy Mora alebo Mikov a rád by som to zmenil... :) Tento článok teda venujem dvom nožíkom od Coltu - Colt bushcraft a Colt framelock, ktoré používam od januára tohto roka. Zatvárak ako EDC a pevný zapriahnem občas v kuchyni, alebo pri výjazdoch do prírody.

Kritériá výberu

Po vhodnom kandidátovi som sa začal obzerať hlavne preto, že chodím do prírody stále častejšie a dobrý nožík by mal byť súčasťou vybavenia každého turistu. Rozhodol som sa, že si zaobstarám nožík, ktorý zvládne všetky veci, ktoré sa na turistike poprípade nejakých čundroch bežne robia, a teda nakrájať si potraviny, natrieť ich nejakou paštékou (ak mi chýba otvárak, tak by mal nôž zvládnuť suplovať aj túto funkciu:)), pripraviť drevo na podpal, skrátka narezať všetko čo je treba. Z toho vyplýva, že som hľadal niečo univerzálne, zároveň som nechcel do toho dať veľa peňazí, takže aj niečo čo veľa nestojí a bude sa mi páčiť. Nože Mora a Mikov, ma odrádzali svojím dizajnom a tak som začal lustrovať stránky až kým som nenašiel Colt bushcraft. Hneď mi padol do oka a na noze-nuz.com ho majú za 780 kč, čo ma milo prekvapilo a tak som si rovno priobjednal aj zatvárak Colt framelock v cene 420 kč. No nekup to .... :D

Čepeľ

Bushcraft: Čepeľ noža je vyrobená z nerezovej ocele 440A, čo je papierovo jedna zo slabších ocelí, povrchová úprava je stone wash finish, ktorý zatiaľ drží dosť dobre a príliš na seba neviaže nečistoty - má pomerne hladký povrch. Nožík má dutý výbrus, a tvarovo je to drop point, ktorá miestami pripomína až spear point. Konštrukcia noža je full tang, čiže je pevný a odolný. Nôž dorazil biedne nabrúsený, fazeta bola málo vytiahnutá a uhol bol dosť tupý takže nôž sa prakticky nedokázal zahryznúť ani do potravín ani do dreva. Neskôr som dal na dobré rady členov fóra, fazeta sa prebrúsila, zmenil sa uhol a nožík už reže aj papier :) Do dreva ide ochotne a ani potraviny mu nerobia problém. Problémom (pri potravinách) je skôr hrúbka čepele 5mm, ktorá má tendenciu rezané veci rozlamovať. Dĺžka čepele je asi 10 cm.

Framelock: Oceľ 440A, tak isto v úprave stone wash finish (trošku tmavšia a menej zrnitá). V podstate platí všetko povedané vyššie okrem toho, že nožík prišiel slušne nabrúsený - nie do jedovata, ale obstojne, nemusel som ho dávať prebrusovať. Kolík na otváranie veľmi nezmenšuje využiteľnú plochu čepele. Hrúbka čepele je 3 mm, a teda dovoľuje komfortnejšie krájanie napr. potravín, ktoré sa nerozlamujú. Dĺžka čepele je cca 8,5 cm.

Rukoväť

Bushcraft: G-10, jemne zrnitá, v strede odľahčená, dobre sa drží a nešmýka sa, nemá ostré hrany, nepretŕča ani nič podobné - sedí ako riť na šerbeľ :) Mohla by však byť trošku širšia... Dalo by sa poriešiť fíbrom.

Framelock: Z jednej strany G-10, ktorá je drsnejšia, má drenážne kanáliky po celom povrchu. Celá strana s framelockom a aj klip sú oceľové. Klip je veľmi pevný, drží na dvoch torxoch a neviem si predstaviť, že by sa ohol alebo zlomil. Nedá sa však premiestniť, je ale dobre ergonomicky tvarovaný a vôbec neprekáža. Na konci rukoväte je otvor na prevlečenie poistnej šnúry.

Poistka

Framelock: Framelock šiel na začiaktu strašne z tuha. Skoro som si na ňom prsty vylámal. Potom som začal špekulovať a rozoberať a keď som to všetko poskladal naspäť, tak už nezapadal, tak ako by mal. Trošku som prebrúsil pilníkom miesto kde zapadá framelock a odvtedy pohodka. Ako slabinu noža vidím čap, okolo ktorého rotuje čepeľ pri otváraní a zatváraní. Je podložený umelohmotnými podložkami a treba ho sem tam dotiahnuť. Pokiaľ je suchý, tak trošku vŕzga.

Púzdro

Bushcraft: Puzdro je nylonové, s tvrdenou vložkou. Má viacero spôsobov uchytenia. Do prievlakov sa zmestí cca 4 cm široký opasok. Nôž sa dá nosiť horizontálne aj vertikálne, nôž však veľmi dobre v púzdre nedrží... Ja som to vyriešil tak, že som do púzdra (v mieste kde je rukoväť a kde je ten istiaci pásik na cvok) nalepil to čo sa lepí na nohy stoličiek aby nepoškriabali parkety. Tým pádom je nôž lepšie obopnutý tým istiacim pásikom na cvok a drží v puzdre pevnejšie. Nie je to však katastrofa ani bez toho, myslím si, že viaceré drahšie a lepšie značky nožov majú rovnaké slabiny pri nylonových púzdrach. Spomeniem ešte, že na púzdre sa nachádza kapsička, do ktorej sa akurát zmestí napr. firesteel alebo brúsny kameň od fallknivenu DC4. V spodnej časti púzdra sú popruhy, ktoré slúžia na istenie okolo nohy, avšak sú dosť krátke, takže kto má poriadne stehná, tak to neprevlečie.

Skúsenosti

Bushcraft: Nôž sa dobre drží, má dobrú ergonómiu. G-10 je príjemná do ruky, úchop je pevný. Čepeľ je masívna, pre niekoho môže byť krátka (cca 10 cm - rezná plocha cca 9 cm). Po prebrúsení fazety zvláda vpohode aj jemnejšie práce, pričom stále nemá problém sekať do dreva, páčiť špičkou, batoning a podobné drsnejšie činnosti. Nôž je vzhľadom na veľkosť dosť ťažký a ťažisko má posunuté viac na rúčku asi 60:40. V zadnej časti noža je otvor na prevlečenie poistnej šnúry, čo človek ocení hlavne pri sekaní s mokrými rukami :)

Framelock: Používam od kúpy ako EDC. Taktiež výborná ergonómia, pôsobí pevným a robustným dojmom. Skúšal som s ním vyrezávať, zaostriť palice na opekanie + doma čo ma napadne a všetko OK. V chladnejšom počasí, polovica rukoväte chladí. Ak ho však nosíte vo vrecku nohavíc ako ja, tak je to v pohode a udržuje si telesnú teplotu :) Jeho váhu je vo vrecku cítiť, takže vždy viete, že ho máte.

Záver

Na záver by som dodal, že som chcel týmto článkom pomôcť vo výbere ľuďom, ktorí nechcú (alebo nemôžu) dať za nôž kopu peňazí a chcel som zdôrazniť, že existujú aj lacné alternatívy, ktoré môžu príjemne prekvapiť. Poprípade môžu byť používané ako kombo ku drahším nožíkom aby si zastali kus špinavej roboty :) Spomeniem ešte, že oba nože sú made in China, a kto by chcel vedieť viac o parametroch tak ho odkazujem na nasledovné odkazy:

1. http://www.noze-nuz.com/colt/CT623.php
2. http://www.noze-nuz.com/colt/CT600.php

Samozrejme prikladám aj foto, kde sú nožíky zapriahnuté do rôznych činností (nepodarilo sa mi ich dať do textu, tak aspoň takto...). Čerstvé drevo na fotkách bolo zrejme z vŕby a ten väčší odlomený konár bude asi topoľové drevo. Neviem to isto, lebo konáre som našiel poodlamované dosť ďaleko od stromov...

P.S.: Recenzie nožov si vždy rád prečítam, poprípade pozriem na videu, ale keď vidím že niekto úplne nezmyselne vytína mladé stromčeky poprípade inak decimuje naše krásne lesy, tak to okamžite vypínam! Na tomto fóre považujem všetkých za natoľko uvedomelých, že podobné veci ich ani nenapadnú, píšem to sem preto, lebo počítam s tým, že návštevníkov nožiarskych fór je čoraz viac a pokiaľ to donúti zamyslieť sa čo i len jedného z nich, alebo nebodaj zachráni len jeden malý stromček, tak sa to oplatilo a stálo to zato :)
Prílohy
Dvojičky od Coltu.jpg
Dvojičky od coltu
Dvojičky od Coltu.jpg (205.46 KiB) Zobrazené 4957 krát
Colt bushcraft+puzdro.jpg
Colt bushcraft + puzdro
Colt bushcraft+puzdro.jpg (176.67 KiB) Zobrazené 4957 krát
Colt bushcraft.jpg
Colt bushcraft
Colt bushcraft.jpg (174.1 KiB) Zobrazené 4957 krát
Bushcraft a sekanie.jpg
Bushcraft a sekanie
Bushcraft a sekanie.jpg (244.58 KiB) Zobrazené 4957 krát
Colt bushcraft a vyrezavanie.jpg
Bushcraft a vyrezavanie
Colt bushcraft a vyrezavanie.jpg (132.79 KiB) Zobrazené 4957 krát
bushcraft a pacenie spickov cepele.jpg
Bushcraft a pacenie spickou cepele
bushcraft a pacenie spickov cepele.jpg (167.11 KiB) Zobrazené 4957 krát
bushcraft vysledok po páčení.jpg
Bushcraft vysledok po paceni
bushcraft vysledok po páčení.jpg (151.69 KiB) Zobrazené 4957 krát
bushcraft a batoning.jpg
Bushcraft a batoning
bushcraft a batoning.jpg (214.08 KiB) Zobrazené 4957 krát
bushcraft a priprava ohna.jpg
Bushcraft a priprava ohna
bushcraft a priprava ohna.jpg (211.06 KiB) Zobrazené 4957 krát
Framelock detail rukoväte.jpg
Framelock detail rukovate
Framelock detail rukoväte.jpg (151.61 KiB) Zobrazené 4957 krát
framelock a strana s klipom.jpg
Framelock strana s klipom
framelock a strana s klipom.jpg (179.03 KiB) Zobrazené 4957 krát
Framelock poistka.jpg
Framelock a poistka
Framelock poistka.jpg (124.21 KiB) Zobrazené 4957 krát
Framelock a vyrezevanie.jpg
Framelock a vyrezavanie 2
Framelock a vyrezevanie.jpg (111.94 KiB) Zobrazené 4957 krát
Framelock a vyrezávanie.jpg
Framelock a vyrezavanie
Framelock a vyrezávanie.jpg (146.49 KiB) Zobrazené 4957 krát
Obrázok užívateľa
palec
 
Príspevky: 49
Obrázky: 0
Registrovaný: 05 Jan 2014 17:43

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod Slavik » 22 Máj 2014 23:36

Super. thumb up
Len tak ďalej.
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor
 
Príspevky: 1777
Obrázky: 10
Registrovaný: 19 Okt 2011 09:04

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod Atrej » 23 Máj 2014 09:06

Pekna recenzia. thumb up

Odoslané z B15 pomocou Tapatalku
Nôž a slovo ber vždy za správny koniec!
Obrázok užívateľa
Atrej
 
Príspevky: 74
Registrovaný: 16 Nov 2011 10:37
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod papen » 23 Máj 2014 15:44

pekna dvojica thumb up
papen
 
Príspevky: 278
Registrovaný: 17 Sep 2012 08:34

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod palec » 23 Máj 2014 22:53

Vdaka pani! Chcem sa Vas opytat... Na inych forach sa da prispevok upravovat a tu mi to nejako nejde... Zabudol som tam spomenut par veci, co by som rad doplnil... Da sa to nejako???
Obrázok užívateľa
palec
 
Príspevky: 49
Obrázky: 0
Registrovaný: 05 Jan 2014 17:43

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod Slavik » 26 Máj 2014 19:54

Napíš to kľudne do ďalšieho príspevku tu do debaty.
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor
 
Príspevky: 1777
Obrázky: 10
Registrovaný: 19 Okt 2011 09:04

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod Mr.Sock » 27 Máj 2014 09:50

Ten Bushcraft je vážne docela fešák. Mám niekoľko číňanov ale ku Coltu som sa zatiaľ nedostal, no tento mi dosť padol do oka. Len tá cena by snáď mohla byť o niečo nižšia. Vzhľadom na použité materiály a na to, že to už je cena za ktorú je napr. Glock ... Ak by ale niekto mal odkaz na nejaký čínsky eshop (kde bude asi pomerne lepšia cena) smelo sem s ním :P
Mr.Sock
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 13 Apr 2012 10:02

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod Delewar » 27 Máj 2014 12:26

Zaujímavá a dobre spracovaná recenzia, dobré čítanie.

Len teda súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom, že vzhľadom k použitým materiálom, by cena mohla byť ozaj o niečo nižšia. Ale to už spotrebitelia veľmi nevyriešia. :)
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 187
Registrovaný: 23 Mar 2013 23:37
Bydlisko: Poprad

Re: Test dvojičiek od firmy Colt

Poslaťod palec » 27 Máj 2014 14:46

Ďakujem Vám za názory :) Som rád, že sa Vám recenzia páči. Dobré ohlasy sú pre mňa stimulom k pokračovaniu. Takže je dosť možné, že o nejaký čas pribudne ďalší článok :)

K tejto téme som ešte chcel doplniť, myslím si, že pár dôležitých drobností.

Framelock nemá absolútne žiadnu vôlu - ani najmenšiu, či už vertikálnu, alebo horizontálnu...

Pri oboch nožoch som skúšal hádzať iskry s kresadlom. Nejaká tá iskra sa objaví, ale ani jeden z tých nožov na to nieje stavaný. Bude to zrejme tým černením a hranami, ktoré sú mierne zaoblené. Takže samotný firesteel s nožom (jedným aj druhým) je viac menej nepoužiteľný.
Obrázok užívateľa
palec
 
Príspevky: 49
Obrázky: 0
Registrovaný: 05 Jan 2014 17:43


Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron