Kožené púzdro-ako to robím ja.

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Kožené púzdro-ako to robím ja.

Poslaťod Slavik » 05 Dec 2011 11:16

Obrázok

Vela nožov od nožiarov ale firiem je v ponuke bez púzdra Aj ked si myslím že by malo byť súčasťou predávaného noža.
Dôvody na výrobu nového alebo iného môžu byť rôzne-vôbec nieje alebo nám jednoducho nevyhovuje.

Tu je teda jeden návod ako to robím ja.Vybavenie je jasné z fotiek-žiadna dielna ,nič extra špecializované.Sú to veci,ktoré sa v domácnostiach obvykle vyskytujú a príp.sa dajú použiť nejaké náhrady.

Obrázok
Voskované nite-kupovaná ale niť si môžme navoskovať aj sami.Používal som bielu konopnú namočenu do horúceho vosku,prebytočný som potom otrel do servítky.
Ihli na kožu-bežne dostupné v galantériach.
Nôž (vlastná výroba) použitie je jasné,rezanie kože,nožnice nepoužívam lebo koža je jednoducho moc hrubá.
Vyrezávacie dlátka-vyrezanie drážky na šev a zapustenie nite.
Patentné gombíky a príslušenstvo na pripevnenie ku koži.
Duté nity-montáž klipu na opasok.
Dierovacie kliešte.
Značkovač stehov.
Klips na opasok.
Nôž na ktrorý idem púzdro robiť.
Granát typ F-1,najlepšie rozobraný ;-) -miesto kladiva,to sa mi nikdy nechcelo hladať na balkone-dielni a už som si naň zvykol. :mrgreen:
Obrázok
Púzdro si najskor nakreslím na papier a až potom na kožu.Vyrežem tvar,najskôr na hrubo a potom detailnejšie.Toto treba robiť nožom prípadne iným ostrým orezávatkom.V tejto chvíli už je dôležité vedieť či som pravák alebo lavák aje nutné mať jasno ktorá strana je ktorá. thumb up

Vyberieme si miesto a hlavne stranu na ktorú chceme namontovať klip.Tu už prichádza na rad dierovač a duté nity.Použitie a montáž nebudem rozpisovať,to je si myslím každému jasné a ak nie kludne zodpoviem na vaše otázky.
Obrázok
Obrázok
Klip istím ešte koženým prúžkom ktorý najskôr nalepím a následne prišijem k púzdru.Nepoužívam vela lepidla aby som ho zbytočne nerozmazal po celom púzdre.Treba ho nechať chvílu(tak na jednu cigu) zvetrať a až potom lepiť jednotlivé kusy.
Obrázok
Obrázok
Tu už používam značkovač stehov.
Obrázok
Diery prepichujem ihlou zo sady s trojuholníkovým prierezom.Potom si vyrežem drážku na nit.Tu treba dávať pozor aby sme nerezali moc hlboko-následky sú každému jasné.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Šijem dvomi ihlami proti sebe najlepšie je to vidieť z fotiek.Ukončenie švu uvidíte na konci článku.
Obrázok
Vyrežem si medzi kus cca. 1 cm široký.Ten chráni niť pred prerezaním.Postup lepenia je rovnaký ako v predchádzajúcom prípade.
Obrázok
Po zlepení púzdro zaťažíme prípadne nejak ináč spevníme aby nám to poriadne držalo.V tomto prípade štipce ale môžme použiť čo nás napadne.Hlavne aby to nepoškodilo kožu.
Znovu sa dostáva k slovu značkovač a tentokrát aj pero a označujem každú druhú "ďubku".Pretože som pako nepozorný a sem tam sa pomýlim a mám viac dier ako by som chcel.Pri tomto už treba dávať naozaj velký pozor aby sme ihlu smerovoli naozaj kolmo na kožu.Ináč nám tobude na druhej strane lietať s prava do lava.
Obrázok
Obrázok
Dlátkami vyrežem drážku z jednej aj druhej strany púzdra. A potom už len šijem o sto tristo.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Ukončenie.
Posledný šev prešívam dvakrát,tak aby som mal oba konce nite na jedne strane púzdra.Používam dvojitý bežný uzol tiež dvakrát.
Obrázok
Obrázok
Konce odstrihnem a opálim zapalovačom tak aby som neodymil púzdro.Nakoniec rýchlo zatlačím-kým sú horúce a zatlačím tak aby ich bolo čo najmenej vidieť.
Obrázok
Obrázok
Na záver montujem patentný gombík.
Dá sa povedať že v tomto momente máme to najhoršie(najkomplikovanejšie) za sebou.Zostáva obrúsiť a zahladiť hrany.
To už robíme za asistencie "nadšenej manželky".Pri fotení a šití tohto púzdra som prišiel na skvelú vec.Nakolko vonku už bola tma a hlavne zima v kuchyni zmienovaná "mangelka" môžme brúsiť aj vo vani.Bordel z brúsenia stačí iba osprchovať a je to.Používam takú malú skoro dremelku-mikrobrusku s ohybným káblom.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Farbenie a konzervovanie.
Používam liehové moridlá na drevo kúpené v Baumaxe.Je dôležité ked chceme mať rovnomerne nafarbené púzdro farbu pravidelne rozotrieť po celom povrchu púzdra.Mne sa flakaté púzdra páčia,tak že týmto sa ja nezaťažujem.
Obrázok
Môžeme ho nechať volne vyschnúť pri izbovej teplote alebo v lete vonku na vzduchu-nie však na priamom slnku.
V zime používam radiator alebo teplovzdušnú rúru.V obidvoch prípadoch treba ale púzdro viackrát pretočiť aby došlo k pravidelnému presušeniu.S teplotou to netreba prehánať stačí tak 30-40 stupňov a teplý vzduch.
Obrázok
Obrázok
Nakoniec konzervujem alebo impregnujem ako chcete týmto prípravkom,tuším je to nejaký jelení, neviem, niečo na topánky ale je super.Zatial všety púzdra držia.
Obrázok
Obrázok
Nakoniec trochu preleštiť a hotovo.

Dúfam,že tento článok niekomu pomôže a pustí sa do vlastnej výroby svojho púzdra.
A budem velmi rád ked sa o svoje dojmy a postrehy zo šitia podelíte aj vy a samozrejme som zvedyvý aj na vaše výtvory.

Ps.Chcem ešte podakovať za toleranciu a spoluprácu svojej žene,dcére a neurotickému papagájovi čo mi takmer celý čas sedel na ramene a "oklofával" mi ucho. thumb up
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Kožené púzdro-ako to robím ja.

Poslaťod edee » 05 Dec 2011 11:39

Tu by som pri tom zoštipcovaní doporučil podložiť pod štipce kúsky kože hladkou stranou k puzdru, aby nám neostali otlačené štipce do puzdra. Ináč super návod, teším sa na pokračovanie ;)
Obrázok užívateľa
edee

Poslaťod Slavik » 05 Dec 2011 12:07

edee píše:Tu by som pri tom zoštipcovaní doporučil podložiť pod štipce kúsky kože hladkou stranou k puzdru, aby nám neostali otlačené štipce do puzdra. Ináč super návod, teším sa na pokračovanie ;)

Ked máš silné štipce určite áno. thumb up
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod SvaroG » 05 Dec 2011 12:15

Vďaka za návod thumb up
Obrázok užívateľa
SvaroG

Poslaťod igi964 » 14 Dec 2011 20:34

Chcem sa opýtať kde sa da zohnať taká opracovaná koža? Rád by som si tiež vyrobil púzdro,ale nemám kožu.
igi964

Poslaťod spartan » 15 Dec 2011 07:16

@Slavik: super navod kamo. Uz sa neviem dockat ked zbastlim toho mojho kozenaka spolu s puzdrom. Dufam ze sa k tomu do pol roka prepracujem :)
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod tritrek » 15 Dec 2011 08:38

Ak si najdeš starého obuvníka, alebo čalúnníka, kúpiš si kožu z celej kravy za cenu, za koľko by si objednal z nejakehého eshopu tak cca 30x30cm... ono to totiž nie je drahé, len z dôvodu mne neznámeho sa to predáva sakramentsky draho.
tritrek

Poslaťod edee » 15 Dec 2011 12:09

tritrek píše:Ak si najdeš starého obuvníka, alebo čalúnníka, kúpiš si kožu z celej kravy za cenu, za koľko by si objednal z nejakehého eshopu tak cca 30x30cm... ono to totiž nie je drahé, len z dôvodu mne neznámeho sa to predáva sakramentsky draho.

Žiaľ, moja skúsenosť je trochu iná, je síce pravda, že pol kravy/celá krava je lacnejšia, ale aj tak si pri polke na 100 erách...
Ale, keby si vedel takého obuvníka, čo mi predá polkravu keď aj za 50 eur... clap
Obrázok užívateľa
edee

Poslaťod ARNLH » 16 Dec 2011 11:28

Čo sa týka ceny, tak jeden m2 kupujem za cca 25-40€ podľa hrúbky. A kupujem u brašnárky v Pov. Bystrici ktorá si materiál vozí z Liptovského Mikuláša.
A pridávam fotku rydiel ktorými vytváram drážku pre steh, prvé zľava je čosi na manikúru(používala to priateľka, následne som nástroj skonfiškoval :) ) a používam to na zrážanie hrán a plytké drážky. Ďaľšie dve sú rydlá na linoryt, prvým režem drážku pre steh, druhým drážku keď prekladám kožu(je široká tak sa koža jednoduchšie preloží).
Prílohy
DSC00293.JPG
ARNLH

Poslaťod Slavik » 16 Dec 2011 13:39

Tú manikúrovú srandičku som skúšal aj ja ale asi som na nu moc ťažkopádny.Sa mi to podarilo hned zohnúť totiž.
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Ďalší

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť