Poznatky z užívania finančne nenáročných zatváracích nožov

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

Poznatky z užívania finančne nenáročných zatváracích nožov

Poslaťod FeMa » 24 Sep 2014 18:42

Chcel by som sa podeliť o prvé poznatky po zakúpení 4 väčších zatváracích nožov a pre lepšiu predstavu ich porovnať s notorický známym nožom RAT 1. Tieto postrehy by mohli pomôcť pri výbere zatváracieho noža niektorým záujemcom o kúpu nového noža. Ide o tieto nože: SW CKG21BR, Colt CT 605, Schrade SCH104L, Ontario Utilitac II. Pre lepší prehľad som miery, váhy a niektoré ďalšie údaje zhrnul v nižšie uvedenej Tabuľke:

Tabuľka

tabulka.jpg
tabulka.jpg (71.59 KiB) Zobrazené 5148 krát

Všetky nože boli zakúpené u českého predajcu a došli v originálnych krabičkách. Pri kontrole ich stavu som zistil len u noža Colt Framelock nerovnomerné vybrúsenie fazety na ľavej strane pred špičkou v dĺžke 6 mm. Ostatné nože mali rovnomerné výbrusy faziet a ich celkové spracovanie bolo bez nedostatkov. Nôž SW budil dojem ako keby už bol viackrát používaný, pretože veľmi ľahko chodil a črienka z G10, v mieste úchytu, už zmenila farbu (pozri fotografiu). Pri kontrole rezných vlastnosti na skúšobnom papieri si najlepšie počínal Utilitac II a za nim som vyhodnotil SW a Colt. Schrade sa umiestnil na poslednom mieste, pretože papier rezal až po mojom prebrúsení. Podobne pri holení chlpov bol najmenej úspešný. Pravdepodobnou príčinou bola nízka fazetka s veľkým uhlom, ktorú bolo potrebné prebrúsiť.
V bežných činnostiach v kuchyni som nože testoval pri krájaní paradajky, cibule, chleba a mäsa, čo považujem za najbežnejšie a najčastejšie činnosti. Pri krájaní paradajky, cibule a chleba sa najlepšie správal Colt, ktorý má mierne dutý výbrus a jeho hrúbka čepele je druha najtenšia, tak ako to vyplýva z Tabuľky. Hneď za ním možno zaradiť Utilitac II. Nože Schrade a SW boli kvôli hrúbkam čepele a výbrusom s výraznejším odstupom za nimi. S mäsom nemal žiadny z nich problémy a záležalo len na ich držaní, ktoré je u každého individuálne, preto bolo ťažko určiť víťaza. Testy vonku som nerobil, pretože ich nepovažujem za rozhodujúce pre výber zatváracieho noža. Kto potrebuje pracovať s drevom môže si zabezpečiť sekeru, alebo pevný nôž príslušných rozmerov a tvarov. Zastrúhať paličku na opekanie čohokoľvek žiadnemu z nožov by nemal robiť problém, už len kvôli ich robustnosti. Spoľahlivosť vyhotovenia a výdrž ostria preverí až samotný čas ich používania, alebo spoľahlivo výpovedný test podobný, aký robí „Pavol Šandor“ pri reze lana.
Konštrukcia nožov: Žiadny z nožov nemá vôľu v axiálnom smere (v smere osi čapu). Mierna vôľa sa ale vyskytla v radiálnom smere u nožov Colt, Utilitac II a najmä Schrade, ktorý mal väčšiu vôľu ako dva predchádzajúce. Zistil som to náhodou pri pomalom otváraní pri uhle zhruba 90° práve u noža Shrade. Na počudovanie túto vôľu nevykazuje nôž SW a nezaznamenal som ju ani u môjho noža Rat 1. Pri obhliadke otočného mechanizmu nožov som zistil, že nože Colt a Schrade majú čap uložený z jednej strany na teflonovej podložke a z druhej strany pravdepodobne na bronzovej (nože som nerozoberal). Nôž SW má čap uložený na dvoch teflonových podložkách a nôž Utilitac II na dvoch pravdepodobne bronzových podložkách. Všetky tri framelockové nože majú pod črienkou na opačnej strane než je framelock kovové podložky. Nôž Schrade má túto podložku najtenšiu, vzhľadom k hrúbke črienky z G10 a táto podložka siaha len do polovice črienky (kopíruje polovicu framelockovej strany). Pri porovnaní klipov najlepšie vypracovaný a najpevnejší klip je na noži Schrade. Najlepšie však je vymyslený klip na noži Utilitac II, ktorý je možno upínať variantne na obe strany hore aj dole (pozri foto). Celkovo musím konštatovať, že na mňa urobili dobrý dojem všetky framelocky svojim spracovaním a pevnosťou zámkov.
Záver: Všetky štyri nože pôsobia veľmi solídnym dojmom. Sú odlišné vo veľkosti, váhe a držaní a každý individuálne si určí svoje preferencie pri ich výbere. SW a Schrade sú skôr militantne zamerané a Colt a Utilitac II sú praktickejšie orientované na bežné nosenie a používanie, ale záleží na preferenciách každého užívateľa.

IMG_5552.JPG

IMG_5553.JPG
FeMa

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Poznatky z užívania finančne nenáročných zatváracích nož

Poslaťod palec » 26 Sep 2014 21:33

Vďaka za recenziu... Zaujala, pretože sa pri výbere pohybujem práve v podobnej kategórii nožov. Nôž Smith & Wesson, ktorý je tu recenzovaný som kupoval pred časom aj ja ako dar. Črienka bola taktiež fľakatá - ten materiál bol evidentne vysušený... Črienku som dostal do pôvodného stavu tak, že som si na paličku do uší naniesol olivový olej a postupne som pretrel celú rukoväť - všetky priehlbiny. Potom som cez rukoväť prehodil servítku a suchou paličkou na uši všetko zopakoval, aby som odstránil prebytočný olej. Po tejto procedúre vyzerá črienka ako nová, nevedel som sa na ňu neskôr vynadívať ;-)
Obrázok užívateľa
palec

Obrázky: 0

Poslaťod FeMa » 27 Sep 2014 19:12

Palec, vďaka za odozvu a radu. Dlho som sa nevedel rozhodnúť či tieto moje postrehy ma zmysel zverejňovať. Nakoniec, keď som si povedal, že áno, ma odradzovala aj zložitosť celého postupu zverejňovania článku. Týmto chcem poďakovať Jarenovi, ktorý si našiel čas a pomohol mi celú túto záležitosť doviesť do úspešného záveru.
Skúsim s tou črienkou niečo spraviť na základe Tvojej skúsenosti. Zatiaľ sú moje postrehy z ďalšieho užívania predstavených nožov podobné ako na začiatku pri písaní tejto mini recenzie. Pristihol som sa, že keď potrebujem zatvárací nôž, najčastejšie siahnem po noži Utilitac II a noži Colt. Nôž SW som zatiaľ ani vonku neprevetral, pretože ma odradzuje jeho veľkosť a hlavne váha. Nezvyknem zatvárací nožík nosiť na klipe a tak veľké púzdro do ktorého by sa vošiel SW ani nemám. Na každodenné nosenie mám najradšej nože do celkovej dĺžky 115 mm v zatvorenom stave.
FeMa

Poslaťod Jaren » 28 Sep 2014 09:18

Ďakujem za poďakovanie. :grin:

Už som to osobne hovoril autorovi, ale ak chcem lacný nôž pozriem sa po SanRenmu, Enlanoch či Ganzo. U nich je cena určená imho povedomím o značkách a krajine pôvodu. Ja osobne nedôverujem US značkám vyrábajúcim lacné nože. Okrem toho keď sa sklamem v nejakej značke už jej nikdy neverím a nenapraví to nijako.

V začiatkoch som mal SW 3000, pevný Colt. To boli také hnoje, že som ich zahodil. Hanbil som sa ich predávať. Okrem toho nebolo kde, ešte aj český knife bol v plienkach.

Všetky nože, čo som mal som predal a ponechal som si iba dva Enlany. Nemajú rezivosť Spyderiek, ale na to čo potrebujem mi stačia. Aj tak som si ich nabrúsil tak, ako potrebujem.

Jaren
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod Slavik » 28 Sep 2014 17:18

Dobrá práca. thumb up
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Poslaťod FeMa » 29 Sep 2014 13:51

Ďakujem všetkym za reakcie na mini recenziu. Nôž SW som vylepšil podľa návodu, ktorý mi dal PALEC a črienka sa zmenila na nepoznanie. Namiesto olivového oleja som použil detský AVIRIL (neviem či sa ešte vyrába), ale mám ho zo starých zásob. Črienku som ani neutieral lebo na druhý deň bola suchá. Výsledok môžte posúdiť na fotografii.
Čo sa týka nožov čínskej produkcie, je treba privítať každý poznatok o nožoch, ktoré nestoja horentné sumy a pomer výkon k cene stoji za povšimnutie. Nie je umenie kúpiť drahý nôž, kto na to má, pretože je tam predpoklad, že bude aj dobrý, ale už ťažšie sa hľadá kvalita za nižšiu cenu a o to by nám malo ísť pri každom nakupovaní. Už skôr som si všimol čínske nože Sanrenmu, Ganzo a Enlan a najmä posledné menované sú mi vzhľadom veľmi sympatické a pravdepodobne v budúcnosti si niektorý axislock, pre porovnanie, zaobstarám. Mne sa zatiaľ pre denné nosenie osvedčil COLT CT 236 M-4 Tactical Folder, ktorý používam od roku 2008. Nemá síce žiadnu superoceľ, ale ja rád si nože z času na čas prebrusujem a pre normálne použitie mi vyhovuje. Presne sadne do púzdra od Victorinoxu 111 mm, je ľahký, výborne sa ovláda cez buttonlock a pravdepodobne ho žiaden z posledne recenzovaných nožov nenahradí. Pri každodennom nosení dostal prednosť pred RAT-1. Niekedy ho podľa situácie nahrádzam niektorým z Viktorinoxov 111 mm, hlavne v kombinácii s pevným nožom.
Prílohy
IMG_5680.JPG
FeMa

Poslaťod FeMa » 26 Okt 2014 15:09

Chcel by som ešte doplniť cely článok o poznatky z nového framelocku, ktorý som pred nedávnom zakúpil a ktorý doplnil celú moju súčasnú potrebu nožov typu framelock. Na nôž som narazil náhodou, keď som si prezeral stránky predajcov nožov kvôli potrebe zakúpiť čepeľ pevného noža, pretože si pevné nože sám rád dokončujem. Všimol som si nôž Avispa firmy ESEE, ktorý sa mi okamžite zapáčil svojim tvarom podobným RAT 1 a povedal som si, že doplním svoju novu rodinu framelockov o tento typ, veď aj muškari neboli traja, ale nakoniec boli štyria.
Myslim, že som urobil dobre, pretože po príchode noža som mal dobrý vnútorný pocit, že som peniaze nevyhodil zbytočne. Nôž je spracovaný výborne a ako celok pôsobí veľmi elegantným dojmom. Čepeľ v prevedení stonewash je veľmi pekná, fazetka je rovnomerne vybrúsená a nôž bez problémov holí a reže papier. Čepeľ nemá žiadne axiálne alebo radiálne vôle a jej otáčanie je vymedzené bronzovými (fosforbronzovými) podložkami. Čepeľ je tiež z porovnávaných nožov najtenšia, ale má dobre rozloženú hrúbku. Doplnil som Tabuľku 2 o potrebné parametre a z nej je patrné jeho tenké telo a len dúfam, že to nie je na úkor mechanickej pevnosti a odolnosti. Tabulka2.jpg[/attachment] Črienka G 10 je rovnako hrubá ako u noža COLT ale kovová podložka a framelocková črienka je tenšia, čo vlastne zmenšilo celkovú hrúbku. Črienka pôsobí veľmi pekne práve v hnedej farbe s čiernymi skrutkami a stonewash prevedenie je aj na framelocku. Klip je dostatočne veľký a a má možnosť variantného upevnenia podobne ako RAT 1. Jediným nedostatkom noža je pomer medzi veľkosťou črienok a veľkosťou čepele. V zatvorenom stave je v tele noža rezerva aj na väčšiu čepeľ, ale to je vecou výrobcu. Záverom možno skonštatovať, že nôž je výborne spracovaný a pôsobí veľmi elegantne. Jeho mechanickú pevnosť a odolnosť preverí až čas používania. Rozhodne tento nôž môžem odporúčať.
Prílohy
Tabulka2.jpg
Tabulka2.jpg (84.76 KiB) Zobrazené 4757 krát
IMG_5634.JPG
IMG_5636.JPG
FeMa

Poslaťod FeMa » 28 Okt 2014 09:18

Včera na BNPS, mimochodom bolo to veľmi príjemné posedenie, thumb up som bol upozornený na predchádzajúci príspevok k AVISPE, kde som sa odvolával na "muškatierov" a pritom som ich omylom premenoval na "muškarov". :o Týmto sa chcem všetkým "muškatierom" ospravedlniť. :wave:
FeMa

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť