Japonske zbrane

Japonske zbrane

Poslaťod cyro » 12 Dec 2018 04:57

Zatial som tu nevidel temu o japonskych zbraniach, tak na zaciatok hlavne rozdelenie podla dlzky.
Prílohy
366.jpg
cyro

Obrázky: 0

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Japonske zbrane

Poslaťod Maroš » 12 Dec 2018 19:34

Super thumb up
Maroš

Obrázky: 15

Poslaťod kotuc20 » 12 Dec 2018 21:15

Tak toto sa mi páči. A keď ešte nájdeš čo bolo na čo a kto to nosil tak to bude aj na rigoróznu prácu. Super.
Človek väčšinnou stretne svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20

Obrázky: 3

Poslaťod sheriff » 13 Dec 2018 11:54

Na rigorózku to asi nebude, ale z toho čo si pamätám, tak najmenšie kiridashi v podstate bolo ako náše rybičky, často to mali deti a remeselníci na nejaké značenie. Je to jednostranne brúsený “nôž” na stružlikanie.
Kwaikeny (kaiken) nosili ženy v rukáve na sebaobranu, a občas vraj aj na samovraždu. V moderných dejinách je to malý nôž na všetko.
Wakizashi (okrem toho že sa tým oháňal Štefan Seagal ;-) ) fungovalo myslím ako záložná zbraň, taká mini-katana, u samurajov niečo ako EDC čo strčíš za pás keď ideš do obchodu. V skoršej dobe to bolo tanto, potom ho nahradilo dlhšie wakizashi. K tomu EDC statusu wakizashi alebo tanto čepelí pridáva aj zvyk nechávať katanu pri dverách (ak muž niekam vstúpil) ale nechať si kratšiu čepeľ za pásom.

Myslím že by to bolo na zaujímavý článok, v angličtine sú k tejto tématike tony materiálov, ale kto má čas cez skúškové obdobie ? :) Ak by to niekoho zaujímalo tak vo voľnom čase môžem niečo pozbierať.
The 80's called, they want their fade back.
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Delewar » 13 Dec 2018 13:50

Bolo by fajn. Hlavne niečo na slovenskom fóre, lebo české sú aj v tomto na míle vzdialené v kvalite, aj kvantite. Nespomínajúc iba všeobecne známe knife.cz.
Takže ucelené a dobre spracované informácie určite potešia.
Obrázok užívateľa
Delewar

Poslaťod cyro » 13 Dec 2018 16:31

Velky problem je, ze sa rozsirily rozne nazvi a uz tasko je vediet co znamenaju. Preto zacinam z materialmi od najuznavanejsich znalcoch, ktore sa pouzivaju medzinarodne medzi zberatelmi. V minulosti bol prave problem, ze nastali roztrsky koli tomu ze kazdi mal predstavu pod jednim nazvom inu vec. Tiez nazov Kaiken sa tiez nepouziva. U zien sa nosievalo Aikuchi Tanto (noz bez zastity). Ken pouzivaly viac budhisticky mnisi, a je to zbran ostra je ostra z oboch stran. Tiez mam neake v zbierke.
Na teraz pridam, ako sa ktora zbran odklada na stojan.
Prílohy
041 (Large).jpg
cyro

Poslaťod cyro » 13 Dec 2018 16:40

Ukaska ako vizera Ken. Idlzka cepele je zvicajne pod 30 cm
Prílohy
00012.jpg
cyro

Poslaťod Delewar » 13 Dec 2018 20:39

Keď som písal o tých ucelených informáciách,akosi som pozabudol,že by mali byť aj gramaticky správne napísané. crazy
Obrázok užívateľa
Delewar

Poslaťod cyro » 14 Dec 2018 03:48

Uz ked som spomenul Ken, ta pre zaujimavost, tento je z prvich co boli vyrobene v japonsku. Ich povod je z Korei. Na fotke je vidiet este korejsky tvar, neskor uz robily Keny bez zuzenia v spodnej tretine. Podla povesti prvi empera zabil draka a vzal mu z chvosta Ken a pokoril si cele japonsko a stal sa emperom. Prilozil som fotku na ktorej su Menuki, kde vidiet rozdiel medzi samcom a samickov draka. Samec (hore) ma na chvoste Ken.
Prílohy
DSC07521.JPG
cyro

Poslaťod cyro » 16 Dec 2018 18:17

Inac urcenie podla velkosti, niezas tak jednoduche. Zakladne cepele sa delia na Kogatana, Tanto, Wakizashi, Katana a Tachi. Podla toho ci je od standartu vecsia, alebo mensia, sa erie O (velke) alebo Ko (male), Tak niekedi je dilema na priklad O Wakizashi alebo Ko Katana. Navise medzi nimi este Uchjgatana a medzi Katanou a Tachi je Handachi. Je to uz skor podla viazania.
cyro

Ďalší

Späť na Pevné nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť