TOPS

TOPS

Poslaťod ARNLH » 01 Mar 2012 12:25

Postrehy od majiteľov TOPS-ov.
Táto značka ma neuveriteľne chytila. Nemyslím modely ktoré hraničia s reálnosťou, ale tie ktoré sa dajú použiť.
Ale určite sa tu nájdu aj zberatelia bláznivých variácií.

Pochválte sa.
ARNLH

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: TOPS

Poslaťod Jaren » 01 Mar 2012 14:53

Nôž od TOPS bohužiaľ nemám.

Všimol som si istý trend, ale to nie je len u nich. Staršie modely sú OK, novšie čím ďalej tým viac vykrútenejšie, zubatejšie a tantovatejšie. Keby sa občas takéto firmy zostúpili na zem a vrátili sa k staršej produkcii.
Oceľ 1095 v ich prevedení je kvalitne spracovaná. Nikto sa na ňu na fórach nesťažoval. Katalógové ceny sú priemer, ale obchdníci nedávajú až také zľavy, ako napr. ESEE. Veľmi som kedysi chcel Steel Eagle 107E, ale už ma to prešlo.
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod ARNLH » 20 Mar 2012 19:33

Moje momentálne Tops
A.L.R.T. XL05- do práce na otváranie krabíc, paliet, . . .

Hoffman Harpoon XL- viac menej zo zvedavosti, skúsiť použitie takejto konštrukcie

Wolf pup- foto dodám neskôr spolu s mini recenziou

Spracovanie je u všetkých na 1*, ako nože tak aj púzdra.
Prílohy
DSC00430.JPG
DSC00429.JPG
ARNLH

Poslaťod ARNLH » 25 Mar 2012 20:13

Chcel som nachystať malý test wolf pup a hoffman harpoon, ale stala sa nehoda pri skúšaní púzdra na jedno kiridashi. Keďže zašitá ruka do hory nepatrí, tak som testol aspoň A.L.R.T XL 05.
Test spočíval v nachystaní triesok na podpal-z celkovo 11polienok. Po hodine a pol roboty nôž už neholil ale stále bol dosť ostrý aby nakrájal nejaký bufet.
Čiernenie zostalo po práci mierne zaleštené na prechode výbrusu k čepeli. Úplne sa zodralo na špičke-asi 1mm.
Návrat do stavu absolútnej ostrosti bol otázkou 3 minút.
Ešte rozmery:
celková dĺžka-135mm
dĺžka použiteľného ostria-35mm
hrúbka čepele/rúčky(cez mikartu)- 4,7/13mm
priemer diery na prst-17,5mm
Materiála čepele 1095, rúčka je z micarty

Úplne je nôž charakterizovaný samotným výrobcom:A SMALL RELIABLE, EXTRA STRONG TOOL ;-)
DSC00528.JPG
Prílohy
DSC00535.JPG
DSC00524.JPG
DSC00531.JPG
DSC00526.JPG
ARNLH

Poslaťod ARNLH » 02 Apr 2012 21:22

Tentokrát hoffman harpoon XL.
Nôž zaujímavej konštrukcie, prvotným určením pre ´survival´.
Testovaný bol v dvoch fázach: na trojdňovom treku ako nôž na prípravu
jedla a dreva na oheň(nezúčastnil som sa priamo), a pri dnešnom výlete len na založenie ohňa+čo znesie.
Z prvej časti testu mám len jednu fotku a to je stav noža po troch dňoch. V náplni práce mal krájanie potravín, kde
sa mu darilo celkom obstojne, pokiaľ nedošlo na mrkvu a kaleráb. Kôli hrúbke čepele(1/4 palca) a nízkemu
výbrusu len rozlamuje.Príprava dreva na oheň bola v poriadku, avšak pri príprave hobliniek na podpal firesteel-om
bolo treba riadne zabrať. Po troch dňoch používania bolo čiernenie zaleštené na celej ploche výbrusu a zodraté až na kov na prechode výbrus čepel, a špičke. Samotné ostrie bolo už v stave, keď sa dala prekrojiť rajčina-papier
mierne trhal(nôž mal pár zúbkov). Opätovné nabrúsenie netrvalo dlho, nôž znova holil.
Druhú časť testu som mal plne vo svojich rukách. Najprv som nachystal drevo na podpal. Nasledovalo štiepanie
dreva. Našiel som vyplavené drevo(druh neviem), ktoré bolo dosť hrčovité. Robil som všetko možné, nôž som zatĺkal ako klinec, aj normálny batoning. Všetko obstál bez straty ostrosti. Toto bola posledná fotka ktorú sa podarilo odfotiť.
Skúšal som vyrobiť aj harpúnu a harpúnovať kanister čo som našiel. Vďaka veľkej hrúbke materiálu, prenikanie
do materiálu nebolo jednoduché. Celkovo hodnotím ako dobrý nôž na ´prežitie´,ale na bežné použitie? Záleží na nárokoch používateľa.

Továrenské puzdro som nahradil koženným, ktoré má pútko vyrobené na opasok šírky 40mm. Tak sa dá nosiť na opasku bez húpania.
Zmenil som aj oplet rukoväte na jednoduchú omotávku-neodiera kožu na ruke tak agresívne.
nejaké údaje:
dĺžka-235mm
čepel-85mm
hrúbka-6.3mm
priemer vybratia na prst-24mm
výška výbrusu-15mm
omotávka z paracordu má 2.5m
váha-cca 250g
Prílohy
DSC00444.JPG
DSC00460.JPG
DSC00462.JPG
DSC00463.JPG
DSC00464.JPG
DSC00466.JPG
DSC00467.JPG
DSC00468.JPG
ARNLH

Poslaťod Slavik » 02 Apr 2012 23:50

Dobre a pekne napísané. Páči sa mi že aj ked si za to dal kopu peňazí,ostal si objektívny a napísal si klady aj zápory. thumb up Aj ked si Ho určite nekupim je to rozhodne zaujímavá pi..vinka na pohranie a hlavne zaplnenie vreciek.
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Poslaťod ARNLH » 03 Apr 2012 11:41

Ďakujem.
Tento nôž som kúpil z druhej ruky, viac-menej zo zvedavosti a kôli skúške. Ale hrať sa s ním už viac nebudem, ani nebude zapĺňat vrecká. Je v inzercii. Mám totižto rád nože ktoré využijem.
Možo raz zastane miesto v zbierke TOPS-ov ktorú mám ako sen, ale ako nový a nikdy nepoškvrnený kúsok. . .
ARNLH

Poslaťod Sfenkel » 03 Apr 2012 12:05

Súhlasím so Slávikom, zaujímavá pič....ka na pohranie sa. Ale pokiaľ sa človek nechystá loviť tulene, moc praktické to ako nôž asi nebude. No už to, že ma to aspoň ako hračka zaujalo, je z mojej strany svojím spôsobom kompliment. Lebo väčšinu tých ultimátne taktických podivností, čo TOPS produkuje, by som rovno zahodil. ;-)
Obrázok užívateľa
Sfenkel

Poslaťod spartan » 04 Apr 2012 21:21

ARNLH, keby malo nase forum moznost pridavat Karmu, myslim, ze by si bol vzorovym prikladom pre ostatnych ;-)
Paci sa mi, se sa nesnazis predat za kazdu cenu ale objektivne hodnotis vsetky vlastnosti ako napisal Slavik.
Verim, ze mnozstvo ludi najde vyuzitie, mozno skor ako pre ESEE arrow head a pod. Mne sa to paci. A k tomu paradne kozene puzdro...
Tak nech sa skoro preda thumb up

za mna K+ chlape
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod ARNLH » 17 Apr 2012 21:09

Ďakujem.

Už čoskoro bude trošku lepšia recenzia na WOLF PUP. Plánoval som ju ako dlhodobú záležitosť, je to najpoužitelnejší nôž z mojich topsov, tak dostal zabrať.
Uvidíte. . . :)
ARNLH

Ďalší

Späť na Pevné nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť