TOPS

Re: TOPS

Poslaťod ARNLH » 02 Máj 2012 22:29

Konečne sľubovaný wolf pup!

Vždy sa mi páčil, bol to taký malý sen z TOPS-ov.
Až som dostal ponuku, ktorá sa neodmieta. Nôž bol v záprahu cca mesiac.
Celú túto dobu bol používaný ako nôž do kuchyne, nôž na opekačky a hlavne ako EDC. Kupovaný je z druhej ruky, avšak bol v 100% stave.Prvý pocit bol zvláštny, malý nôž, asi toho moc nezvládne vzhľadom na tvar
čepele. Prvý krát som nôž skúšal pri sťahovaní zajacov. Dobre tvarované bruško čepele a rukoväť vypĺňajúca dlaň len napomohla k perfektnej práci. O pár dní neskôr nasledovala príprava zeleninového šalátu. Prekrojiť niečo s väčšou
dĺžkou je obtiažne, ale rajčiny, papriku a dokonca aj cukrový melón dokáže zvládnuť.Čistenie zeleniny bola paráda vďaka dobrému tvaru rúčky. Obrovské mínus je použitá micarta. Tak savý materiál som ešte nezažil. Vlhkosť alebo mastnotu dokáže skvele vstrebať, ale návrat do pôvodného stavu zvládne jar a kuchynská hubka.
Nasledovala šošovicová polievka. Očistiť zemiaky bol silný zážitok, nakrájať ešte väčší. Kôli hrúbke čepele a nízkemu výbrusu sa okrajovanie ešte dalo vydržať, ale rozkrojiť zemiak kôli krátkej čepeli sa nedalo. Zvolil som
cestu zabodnutia a rozlomenia páčením. Neskôr som prišiel na objav dňa, máme šošovicu v konzerve, ale otvárak nie. Takúto vec by žiadny z mojich nožov neokúsil ale povedal som si, že keď už to je test, tak aj toto. Po striedavom zabodávaní do konzervy zostalo ostrie úplne v pohode, papier rezalo dobre. Avšak čiernenie zostalo trošku zotreté na jednej strane čepele.
Viackrát som nôž použil na zakladanie ohňa s firesteelom, preseknúť drevo s použitím tĺku
je bezproblémové, len treba brať ohľad na dĺžku čepele. Dokáže aj narobiť hoblinky
bez straty ostrosti.
Tepelné spracovanie bolo najlepšie z topsov ktoré som mal zatiaľ v rukách. Micartu hodnotím
dosť slabo, toto by robiť nemala.
Púzdro je vyrobené z kydexu s pružinovým klipom na opasok, spracovanie je dobré, nôž drží pevne,
nosený bol určitú dobu aj ako neck alebo zavesený za karabínku ´dolu hlavou´. Chybou je opracovanie
hrán na klipe. Po týždňovom nosení ostré hrany roztrhali textilný opasok!

Ešte nejaké dáta:
celková dĺžka-130mm
dĺžka čepele-58mm
výška čepele-35mm
hrúbka čepele-cca3,1mm
hrúbka rúčky-17mm
dĺžka s púzdrom-143mm
Prílohy
DSC00682.JPG
DSC00682.JPG (122.66 KiB) Zobrazené 2756 krát
DSC00681.JPG
DSC00681.JPG (126.99 KiB) Zobrazené 2756 krát
Fotografia0621.jpg
Fotografia0619.jpg
Fotografia0618.jpg
DSC00683.JPG
DSC00679.JPG
ARNLH

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg
Predchádzajúci

Späť na Pevné nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť