Scrap Yard model SYKCO 511

Scrap Yard model SYKCO 511

Poslaťod Jaren » 10 Nov 2011 17:34

Obrázok
Porovnanie veľkosti so známejšími nožmi

Americká nožiarska rodina Busse, Jerry Busse, majiteľ Busse Combat, jeho žena Jennifer,naktorú je vedená firma Swamp Rat Knives a Jerryho brat Dan so svojim Scrap Yard Knives Company si dali za cieľ výrobu nožov stavaných v prvom rade na dlhodobú výdrž pri veľkej záťaži, o čom nasvedčuje aj doživotná záruka, pri ktorej sa nepýtajú na to, čo ste s nožom robili. Jednoducho pošlete poškodený nôž a pošlú vám nový.
Táto sympatická záruka oslovila aj mňa a tak som skúsil objednať nôž, ktorý sa mi od prvopočiatku pozdával – SYKCO511, čo značí Scrap Yard Knife Company 5“ model roku 2011.
Nôž je vyrobený z ocele tvrdenej na 58-60 Rc, hrúbky cca 4,75 mm, dĺžky 140 mm, šírky 35 mm potiahnutej farbou tzv. vráskavým nástrekom. Oceľ SR-101 je uhlíková odvodená z 52100, kvalitne spracovaná,
ako býva zvykom pri mene Busse.
Rukoväť je z materiálu Resiprene C na omak ako guma, ale zatiaľ to najlepšie, čo sa mi dostalo do rúk v porovnaní s Fallknivenom F1, alebo Sissipuukko M95. Tento materiál je trochu tvrdší, ako Thermorun, čo mi vyhovuje.
Ani na fórach nebýva hodnotený negatívne. Celkovo je úzka a dlhá a keďže mám štíhlejšie a dlhšie prsty jej priemer je pre mňa na dolnej hranici, ale dá sa.
Konštrukcia je skoro ako full-tang presne ako u spomenutých nožov.
http://www.scrapyardknives.com/tech.htm

Výbrus je mierny konvex. Pre zdatnejších angličtinárov uvádzam odkaz s popisom noža a použitých materiálov.
http://www.scrapyardknives.com/knives.htm

Nôž som kúpil bez púzdra, pretože som ako ľavák nedôveroval firme Scrap Yard, že má pre ľavákov púzdro v ponuke. Bohužiaľ som sa mýlil, pretože Scrap Yard ponúka skutočne perfektné obojstranné púzdro. :cry:

Práce v kuchyni

Práce v kuchyni pravdaže nerobia päťstojedenástke problémy, ale hneď viete, že jeho doména je niečo iné.
Chlieb som mal po ruke len čerstvý, možno by viac mrvil sendvič, alebo niečo podobné.

Obrázok
Chlieb môžeme nakrájať aj napriek tomu, že je cítiť hrúbka čepele.

Cibuľa sa dá nakrájať celkom pohodovo. Ak sa neponáhlate, alebo nie ste človek pracujúci s nožom v kuchyni denne ako kuchár, tak dokážete cibuľu nakrájať veľmi jemne. Okrem toho ja cibuľu väčšinou nasekám na drobno.

Obrázok
Cibuľa rulez

Paradajky tiež nie sú problém. Nemal som k dispozícii prezretú, ale len takú strednú a šlo to dobre.
Obrázok
Krásny a čistý rez paradajkou.

Mrkvu pre zmenu skôr rozlamuje. Ak sa dá, treba zvoliť takú s menším priemerom, kde to tak nie je cítiť.

Mäso, klobáska, či slaninka je nakrájaná (a aj zjedená :lol:) v okamihu a s veľkým pôžitkom.

Obrázok
Čistými rezmi vyniká nôž pri krájaní mäsa, napríklad kuracie prsia na soté.

Tvrdý syr sa nelepí, ale povrchová úprava syr rozstrapká a trhá. Preto ho na syr asi používať nebudem, čo už. :D

Obrázok
Ani s mozarellou to nie je najhoršie

V prírode

V prírode sa obyčajne ukážu prednosti a nedostatky každého noža. Pri svojej dĺžke sa skutočne na sekanie veľmi nehodí, ale ako núdzovka to ujde. Preseknúť vetvu je lepšie pomocou inej palice, ako batoning.
(Prekladá sa ako palicovanie, ale mne sa takýto preklad nepáči, len nemám lepší. Google vyhodí preklad z angličtiny ako obušok a z francúžštiny je to tyč)

Obrázok
Tu som doma, to je pre mňa zábava

U klasického štiepania batoningom naprosto bez problémov aj na extrémne tvrdom dreve. Pri Dunaji som potreboval naštiepať naplavené drevo. Sissipuukko M95 som mierne ohol, SYKCO 511 vydržalo bez najmenších ťažkostí.
Lenže Sissi je kalená parciálne a možno v tom je problém. Ustrážiť kvalitu si dokáže asi Scrap Yard predsa len lepšie, ako Fiskars, ktorý má masovú produkciu na všetko možné, ako sekery, kuchynské nože a pílky.
(Pre US čitaťelov: Sissi, alebo Sissipuukko M95 = Finnish Ranger Knife http://u-fr.blogspot.com/2010/11/sissipuukko-m95-ranger-knife-by-j-p.html)

Obrázok
Porovnanie pri práci: Sissi a SYKCO 511

Pri svojej veľkosti, ale väčšej šírke, ako napríklad Mora Clipper 840 MG nie je až tak na veľmi jemné a precízne vyrezávanie, ale SYKCO 511 je univerzál zameraný na všeobecné použitie.

Obrázok
Aj na prípravu núdzových prostriedkov na oheň je SYKCO 511 ideálna

Obrázok
Obrázok
Pohoda pri ohni

V tých plameňoch to nie je vidno, ale drevo bolo spracované technologicky aj ekologicky pomocou SYKCO 511, lenže certifikáty priložené k naštiepanému drevu zhoreli tiež. ;)

Celkovo mám osobne z tohto noža veľmi dobrý dojem. Pre niekoho, kto nemá rád zatváracie nože ako EDC, je SYKCO 511 dobrá voľba. Viem, že niektorí preferujú nože malé a zhrozia sa, ak odporúčam nôž takýchto rozmerov na EDC, ale učil som na vysokej škole a mal som ako EDC 8“ pevný nôž a nikto si nič nevšimol.
Ja mám rád veľké a spoľahlivé nože. SYKCO 511 splnil presne to, čo som od neho očakával a splnil to veľmi dobre, čo je pre mňa podstatné. Ešte preň vyrobiť púzdro.
Netrpezlivo očakávam ďaľšie modely na tento rok SYKCO 711 a SYKCO 911, ale ešte nie sú tu. Už ani veľmi nedúfam.

Jaren
Obrázok užívateľa
Jaren

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Scrap Yard model SYKCO 511

Poslaťod 224477 » 10 Nov 2011 18:20

perfektna recenzia :!:

vdaka
Obrázok užívateľa
224477

Poslaťod spartan » 10 Nov 2011 20:03

Jaren parada! Recenzia aj noz. Stale nie som rozhodnuty ci mi pod stromec bude nadeleny SYKCO, alebo ESEE 6 :roll: Keby spravili 711tku tak nevaham.
To bude zas bezsennych noci. Este ze na podobne veci momentalne nemam cas :D
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod Jaren » 10 Nov 2011 21:02

Ďakujem za pochvalu. Poteší to, že to nepíšem len tak do tej "bedne"
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod sanjuro » 29 Mar 2012 10:11

Ahoj,

ja by som sa chcel spytat, ako si SYKCO objednal, pretoze tiez nad tym uvazujem? A kolko to cele do kopy stalo, pripadne ako je to s clom (ak nejake)? Este som nikdy nieco take neuskutocnil, tak sa velmi v tom nevyznam.
sanjuro

Poslaťod Jaren » 29 Mar 2012 11:25

Z tejto stránky som vyberal nôž

http://shop.scrapyardknives.com/categor ... tegoryId=4

Z tejto som zvolil International Shipping

http://shop.scrapyardknives.com/categor ... tegoryId=7

Spolu to bolo 129,95 $, čo bolo vtedy 90,56 €. Nič viac som neplatil.

J
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod sanjuro » 17 Máj 2012 06:30

Takze uz som sa stal tiez novym vlastnikom recenzovaneho noza. Velmi som sa mu potesil. Taka mala komplikacia bola v tom, ze sa nasi colnici rozhodli noz podrzat, kym sa navyplati dan. Takze sa cena este navysila. Kedze som ho nebol vyzdvihnut a vyplatit ja, tak vam neviem povedat o kolko. Kazdopadne sa tesim na pracu s nim, pretoze mi padol do ruky ako uliaty.
sanjuro

Poslaťod tritrek » 17 Máj 2012 08:08

Parádny nôž! Recenzia Jarenovská maximalistická klasika thumb up
tritrek

Poslaťod AAA » 03 Júl 2012 21:16

to SYKCO objednaval si ho pramo z ich sajty?
Obrázok užívateľa
AAA

Poslaťod sanjuro » 04 Júl 2012 21:40

Ak to je otazocka na mna, tak som postupoval pri kupe podla linkov, ktore su uvedene vyssie. Kupa bola riesena caz pay pal. Poslali ho v obrovskej krabici, ako keby to boli kanady.
sanjuro

Späť na Pevné nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť