HYPERION custom knives

Podeľte sa o svoje skúsenosti a prispejte vlastným článkom

HYPERION custom knives

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 08:54

Hyperion custom knives

Mnohé búrlivé debaty a príspevky na našom fóre ma doviedli k myšlienke vniesť trochu svetla do týchto málo známych miest nožiarskej scény na Slovensku. Záujem o nože alebo firmu mám o to väčší, že sa jedná o slovenskú produkciu určenú zákazníkom, ktorý naozaj vedia čo chcú. Či už sú to vyzdobené custom kusy, alebo jednoduché a účelné nástroje pre prácu.

Hyperion je firma zaoberajúca sa výrobou nožov ľahko rozoznateľnými, avšak napriek tomu málo známymi. Investície do reklamy sú minimálne, možno práve preto ich nože nie sú tak známe. V dnešnom svete sa prederie vpred skôr značka, ktorá má na výrobu minimálne náklady a na reklamu vynaloží veľké investície. Pritom ale dizajn nožov Hyperion je prepracovaný a veľmi charakteristický. Je to firma s malým logom, ale veľkým potenciálom.

Firma Hyperion vyrába nože pre mnohých z naozaj málo známého materiálu a to je NiTiNol 60 alebo SM 100. Jedno aj druhé je v podstate to isté. Jedná sa o zliatinu titánu a niklu v pomere cca.40/60, presné zloženie je výrobné tajomstvo a know-how výrobcu. Výroba prebieha práškovou metalurgiou. Bol vyvinutý v 60. Rokoch, keď sa hľadal nový material pre plášte a trupy bojových lodí. Od použitia sa ale ustúpilo pre jeho vysokú cenu a náročnú výrobu. Teraz sa ale jeho vlastnosti využívaju v zdravotníctve (implantáty), motopriemysle (ložiská,disky áut), kozmonautike a v zbrojárskom priemysle (testovaný pre použitie ako materiál na výrobu hlavní).
Medzi jeho hlavné a podstatné vlastnosti patrí:
1. nemagnetický charakter
2. je ľahší ako oceľ o cca.18 percent
3. vysoká húževnatosť
4. výdrž ostria
5. kalitelnosť až do 62 Hrc.
6. oxidy Nitinolu môžu dosahovať tvrdosť až do 100 Hrc.
7. je nekovový, myslím nulový obsah železa a samozrejme absolútne koróziivzdorný .

Čo sa spracovania týka sú informácie veľmi skromné. Firma Summitmaterials, z ktorej stránok som čerpal uvádza: „Dodávaný v plátoch o tvrdosti 30-35 Hrc. Ďaľšie spracovanie a použité prostriedky sú už na majstrovi výroby“, vo všeobecnosti odporúčajú ale spracovávať pri nízkych otáčkach. Kalenie prebieha pri teplote 982 stupňov a výdrži na teplote 30 minút. Potom samozrejme popúšťanie... Či takýto technologický postup používa aj fi. Hyperion neviem. Vzhľadom na to, že sa jedná o výrobný postup som to viac ani neriešil. Jediné čo som sa dozvedel je, že celá výroba prebieha ručne (žiadne CNC stroje) a výroba jedného noža zaberie cca.5 mesiacov. Dizajn bol zdokonaľovaný a upravovaný niekoľko rokov. Nože sú potiahnuté DLC povlakom, tak ako aj všetky šróby. Predtým je ale na zakalenej čepeli vytvorená zoxidovaná vrstva o tvrdosti 70 Hrc. Samozrejme anodizované kusy sú bez povlakovania, prípadne len čepel. Celá výroba je podriadená funkcionalite s prihliadnutím na použitie v rôznych častiach zeme, či už je to súš, more či arktické alebo tropické podmienky.
Tu sa už dostávame k tým“super tajným „ nožom. Po telefonickom rozhovore som sa stretol s p.Mištinom a ďalším členom týmu Hyperion. Niektoré kusé informácie prebehli pred rokmi aj v médiach, ale veľmi veľa som sa dozvedel práve od nich. Pri výrobe prvých kusov sa medzi inými testoval a bol použitý aj materiál RIGOR či O1. A v daľšich fázach projektu čepele nožov tvorila kombinácia SENDVIČOVEJ OCELE A DAMAŠKU, či ELMAX. Súčasné nože Hyperion, pevné alebo zatváracie, sú vyrábané z Elmaxu alebo zmieňovanej SM100. Rúčky pri „zatvárakoch“ sú celotitánové, prípadne kombinácia titán/G10 alebo G10. V tomto prípade sa bavíme o „linerlockoch“, v predchádzajúcom o masívnych „framelockoch“. V produkcii nájdeme ako pevné (väčšie/menšie), tak aj zatváracie nože. Taktiež veľké a masívne kusy ako aj menšie, vhodné viac na bežné každodenné nosenie. Všetky nože sú vyrábané podľa špeciálnych kritérií organizácii, ktoré o ne požiadajú. To znamená, že aj nože určené na civilný trh, spĺňajú tieto kritéria. Tie pekné, anodizáciou zdobené customy tiež. Nože majú hrúbku čepele od troch do šiestich mm. Môžem potvrdiť, že Nitinolová verzia je naozaj lahšia ako klasická ocelová, ktorá mala ešte o jeden mm tenšiu čepel. Čo sa rukovätí týka je zaujímavé, že aj keď neboli nijak zdrsnené, sa do dlane prilepili a ani pri švihoch som nemal pocit, že by mi nôž mal z ruky vyletieť. Pri tom prehmatávanie do rôznych úchopov bolo aj pre mňa ako laika isté a akoby automatické a bezproblémové. Či už sa jednalo o titánovú alebo G10 rúčku „zatváraku“, tak isto som nemal problém pri veľkom „bojováku“.
Pri výbere materiálu na nože je venovaná veľká pozornosť materiálu - konkrétne podrobná kontrola kvality, série tavby a rezu. Pri výrobe je sledovaná presnosť a hlavne dodržiavanie uhlov a rádiusov čepelí tak, aby boli dosiahnuté čo najlepšie rezné a bodné vlastnosti. Dizajn nožov je podriadený funkcionalite a požiadavkám mnohých odborníkov na používanie zo silových zložiek (pre ktoré prioritne sú vyrábané), alebo odborníkov na boj nožom.
Nie sú to však len bojové nože na zabíjanie, ale hlavne pracovné nástroje na ktoré sa možno naozaj spolahnúť.

Tu sa rozpíšem ešte trochu osobnejšie. Mal som možnosť ísť a vyskúšať „zatváraky“, aj modely s pevnou čepelou - starší aj novší momentálne zavedený model. Pri tej príležitosti som si zobral aj svoje nože (viz foto nižšie) a už len porovnával. Vyberal som tie o ktorých som bol presvedčený, že budú vhodné. Tým, že nože Hyperion sú určené hlavne vojakom, pracujúcim pod psychickým aj fyzickým tlakom, unaveným.... mi chalani navrhli nasimulovať vypätú situaciu. To nebol problém vzhľadom na moju kondičku (osobne:“na sračky“). Takže pár minút poskakovania a bol som vybavený. Pri predstave, že by som mal mať na chrbte ešte ruksak je mi zle ešte teraz. Už po pár sekundách som si uvedomil aké dôležité je kvalitne urobené púzdro a jeho umiestnenie a uchytenie. Lietalo na všetky strany ako aj „neckknife“ na krku. Jediné čo nelietalo bolo Enzo v kydexe na opasku.
Ďalšia fáza bol oheň pomocou škrtadla - „firesteel“. Pre upresnenie nasledovala hneď po tom zhruba osem minútovom poskakovacom utrpení. Limit bol jedna minúta, netvrdím, že som turbo majster v zakladaní ohňa touto metódou, ale viem to. Vytiahol som teda kresadlo, Enzo, nazbieral nejaký bordel na podpal a pome na to. Trapas, porezal som sa do tretieho článku na ukazováku tak, že po pár sekundách som bol krvavý až za ušami. To by si samozrejme všimol aj slepý a tak som si ho za všeobecného veselia obalil servítkou a rozklepanými rukami pokračoval ďalej... Zmákol som to tuším do 4-roch minút. „Hurá“, horí, teda bleskom priložiť a rýchlo príprava jedla. Bravčová krkovica, klobása, slanina, cibuľa, paprika, rajčiny čo bolo zrovna po ruke. Teda taký vyklepaný s dorezaným prstom som sa vrhol na ďalšie činnosti vyžadujúce zapojenie jemnej motoriky. Na striedačku som krájal a rezal s mojimi nožmi a pomedzi to som si bral „Hyperiony“ rôznych veľkostí a materialových prevedení. Rozdiel bol značný. Na rozdiel od tých mojich sa mi zdalo,že ich nože išli do rezu tak nejak ochotnejšie a takisto manipulácia s nimi bola niekde úplne inde. Istota a pohodlie úchopu bola neuveriteľná aj s mastnými, mokrými a lepkavými rukami. Mäkšie potraviny (krkovica-akurát odležaná) úplne bez problémov a tvrdšie ako cibuľa - bez rozlamovania či roztláčania a tým pádom aj rozchádzania jednotlivých vrstiev. Vysoký výbrus so žiadnou, alebo len minimálnou fazetou prenikal všetkým možným jak žeravý drát maslom. Rýchlo do alobalu a do pahreby, hotovo.Odkrojiť pár krajcov chleba už nebol problém...

Ďalší bod programu bol (či sa vám to páči alebo nie) „Boj nožom“.
Chalani mi ukázali pár techník a postupov, spôsoby nosenia noža, tasenia atď.... Áno, myslíte si správne, ja ako netrénovaný a úplný laik, by som bol mŕtvy, alebo by som v bolestiach umieral v priebehu pár sekúnd. To dokonca aj keď by bol útočník neozbrojený, vtedy by som dostal tak minimálne poriadne cez...., keby ma nechceli zrovna zabiť. Chalani vysvetľovali a snažili sa mi v skratke toho veľa povedať a čo najviac ma naučiť. Či už o obrane, alebo útoku na človeka nožom, či bez neho. Postoj, držanie rúk a tela.... No pre mňa osobne samé zaujímavé veci. Samozrejme sme cvičili s plastovými nožmi a ochrannými okuliarmi. Najskôr pomaly a potom v rýchlosti. Modriny sa mi stratili v priebehu týždňa, ale ucho cítim ešte teraz. Tu som si spomenul, ako som kedysi hodnotil nože, ešte ako decko ma zaujímalo vyváženie. Neskôr som si to prestal všímať, ale teraz som si znovu uvedomil, aké sú dobre vyvážené nože obratné a šikovné.
„Dík Hlavy.“

Po tomto nasledovala pauza a ďalšie testovanie, skúšanie a porovnávanie nožov. Ako sekanie dreva, prútov, lán, rôzne bodanie, či len také orezávanie halúzok. Zas som zobral tie svoje, chalani svoje a išlo sa na vec. Prvé nasledovalo sekanie asi tak 2 cm hrubého konáru, tu v pohode obstál aj moj „balkónový bojavák“ v porovnaní s pevnou B 8-čkou. Aj keď ergonómia rúčky bola niekde úplne inde. “Opäť ten pocit bezpečia a pohodlia.“ Zo zatváracích nožov čo som mal pri sebe sa nechytil ani jeden. Hyperion dával tú posr.. haluz na jeden max.dva seky. Ďalším bodom programu bolo sekanie. Keďže sme boli v Karpatách s prevahou bukového porastu, drevo nebolo iné. Aspoň teda myslím, že to bol buk. “No tvrdé to bolo jak ...“ Opäť rovnaký postup, najskôr moje potom ich. S tým veľkým, kvázi kukri - Bolom to šlo, s tým ostatným tiež, ale už sakra horšie, priam až na .., či vôbec. Zatváraky úplne nič, teda šlo by to aj s tými, ovšem za cenu a s rizikom zničenia noža a s najväčšou pravdepodobnosťou aj zranením ruky. Tu môžete argumentovať: „Seká sa sekerou, alebo mačetou a už vôbec nie zatváracím nožom.“ Áno máte pravdu, ale pre vojakov, ktorý sa presúvajú často peši, rýchlo a vo všetkých možných poveternostných podmienkach a teréne na veľké vzdialenosti je každý gram váhy dôležitý. Alebo v situacii, keď vám ostane len nôž či zatvárak, by sa naň človek mal vedieť spolahnúť. Tí, čo chodia peši na túry, určite vedia a poznajú aká je výbava ťažká a ja ako prototyp nožmi postihnutých to viem tiež. Hlavne keď len venčiť psa idem s dvomi nožmi. Takže váha je dôležitá, rovnako ako radosť z práce, s tými pokladmi čo máme. Takže sa sekalo veselo, ďalej zábava, hovor neviazol... Chalan sekal, šero, fotiť sa nedalo (bohužiaľ), ďalší mi vraví: „A toto dokážeš aj so zatvárakom“. Na to sa Dušan otočil a vraví: „Veď to je ten zatvárací“. Oči mi vyliezli „jak keď škrečka zmačkneš“ a on to cca. 15 cm vysušené bukové poleno presekal tým zatvárakom dokonca. Hneď som išiel kontrolovať nôž, holil. Kto ma pozná vie, že mi vôle na nožoch celkom vadia, ale po tomto som uznal aj sám, že toto sa tak často nevidí, resp. ja som to videl prvýkrát: „Nôž bez závad“. Nasledovalo bodanie do pňa, rôznych polien, kolmo, z boku, zo spodu, jak ma len napadlo. Po tomto prišlo sekanie PET flaší a voľne visiaceho lana. Postup bol rovnaký jak pri predchádzajúcich ukážkach. Opäť sa celkom dobre ukázal ten môj „Balkoňák“, zatváraky nič moc. Fľašu nasekli, ale neodrovnali úplne. Ani Spartan. Hyperiony problém nemali.

Po tomto všetkom odchod k táborisku a ešte test na A4. Na mojich to trochu drhlo, ale šlo to a k „Háčkam“ poviem zas len bez problémov.

Po neskoršej večeri, bonbónik na záver. Polnočný pochod, niečo cez 12 km cez kopce na Pezinskú babu. Paráda, ja nabalený, spacák, celta, 12 nožov, foťák, plecháč asi tak 4 litre vody a plno všelijakých iných životne dôležitých drobností. Tu som si uvedomil dôležitosť kvalitného vybavenia... Tí profesionálnejší z nás, mali len malý ruksačik a tam naozaj len to čo potrebovali. Prešli sme to za približne 2 hodiny 20 aj nejaké drobné. Mokrý - spotený som bol jak myš. Po tomto pochode asi tak trojhodinový spánok - konečne....
Ráno trochu upršané, nohy ma boleli jak koňa, ešteže som na to zvyknutý, sa už nieslo v kludnejšom duchu, rozprávaní a vtipkovaní.

Myslím a teda som presvedčený, že chalani naozaj vedia čo robia. Ako to robia a pre koho to robia. Celá ukážka, ochota a ústretovosť členov Hyperion tímu a ďalších prítomných ma o tom presvedčila. Môžete si myslieť čo chcete, ale s nožom nedostanete len bloček o kúpe, ale aj možnosť naučiť sa a vyskúšať si niečo pre mnohých nové a samozrejme komplet servis k nožu - brúsenie, opravy, výmeny dielov. Po dobu servisu je zákazníkovi poskytnutý náhradný nôž. Čo sa zas tak často nevidí.

Za mňa: Ešte som nedržal v ruke nôž, ktorý by mi tak sadol a s ktorým som mal hneď chuť rezať, sekať, bodať, jednoducho začať hneď niečo robiť. Ako som povedal už niekoľkokrát, mať tie peniaze, už je minimálne jeden môj.

Týmto chcem poďakovať za podporu, rady a ukážky, bez ktorých by to asi nešlo:
Jurimu, Paľovi, Ďusovi, Frogovi, Tamare a svojej manželke za pomoc a trpezlivosť.

Slavik

Zoznam použitých nožov:

Moje nože:
1. Herbertz – mačeta – aisi 420
2. Enzo Trapper – O1
3. Balkoňák – pružina vrakovisko
4. Glock FM 81 – uhlíkovka
5. Falkniven F1 – VG10
6. DEK Narval 1 – N690
7. Lovász Gyula – Sleipnir
8. DPX Hest – Sleipnir
9. Colt steel Spartan – AUS8
10. Vinox Farmer – nepoužitý
11. Gerber – náraďák – nepoužitý
12. Sisipuuko – uhlíkovka

Nože Hyperion:
1. Pevný- model 8
2. Pevný B05/06
3. Zatváraky rôznych typov – Viper, Mamba, Delta
Prílohy
DSCF1718.jpg
Delta
DSCF1720.jpg
DSCF1721.jpg
DSCF1723.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Obrázky: 10

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: HYPERION custom knives

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 09:02

Zopár ďalších ...konkrétne Mamba custom a Delta s camo úpravou na čepeli.
Prílohy
DSCF1707.jpg
DSCF1710.jpg
DSCF1711.jpg
DSCF1716.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 09:04

Viper,Delta a ZT 561 pre porovnanie.
Prílohy
DSCF1697.jpg
DSCF1699.jpg
DSCF1701.jpg
DSCF1704.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 09:09

Jedna pri večeri a prepravné kožené púzdra.
Prílohy
DSCF1725.jpg
DSCF1726.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 09:13

Model 08,prototyp a zavedený model.
Táto fotka je stiahnutá z netu zo stránok výrobcu,lebo jak som písal na fotenie som nejak pozabudol a svetlo už neskôr stálo za ...
Prílohy
DSCF5098.jpg
Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod Slavik » 11 Jún 2014 09:25

Obrázok užívateľa
Slavik
Moderátor

Poslaťod spartan » 11 Jún 2014 12:41

Vyborny clanok! Hltal som slovo za slovom. Mam pocit, ze jeden hyperion "nevyhnutne potrebujem"! Skoda, ze nebola moznost zucastnit sa testovania a nocneho tripu nazivo.
Obrázok užívateľa
spartan
Site Admin

Obrázky: 3

Poslaťod Jaren » 11 Jún 2014 14:21

Všetky tvrdenia a myšlienky v tomto príspevku sú výlučne mojimi úvahami.

Priznám sa, odkedy som sa o tom dozvedel čakal som na to, čo napíšeš. Nedržal som tieto nože v ruke, preto môj názor vytvorený len na základe počutia a fotografií. Pretože sa na škodu veci jedná o kontroverzné nože nie tak samotným prevedením ako šumom, ktorý okolo nich vznikol. Nože aj pre armádu sú veľmi sledované každým, či sa v tom vyzná, alebo nie a neodpustí si často možno len škodoradostne rýpnuť. My, ktorí nie sme priami cieľoví zákazníci sa možeme len domnievať, prečo toto, alebo tamto.

Kvalita prevedenia sa podľa fotografií dá posúdiť len čiastočne. V rukách som držal pred niekoľkými rokmi jeden pevný (neviem model) za nie veľmi šťastných okolností a vlastne si to ani veľmi nepamätám, tak len moje úvahy z fotografií. Nevidím v prevedení žiadny problém a keď funguje záruka, ako bolo napísané a ostatné podmienky okolo a ďalší servis vzbudzuje to dobrý dojem.

Materiály sú podľa mňa zvolené tiež korektne k predpokladanému použitiu nožov. Mne osobne vyhovujú najviac uhlíkové ocele takže ak sú nože aj z tohoto materiálu, ja som spokojný. Rukoväť ak je protišmyková (a nie je to drevo - môj osobný názor) tak aj s tým som spokojný.

Z môjho pohľadu je najproblematickejšia časť tvar noža, teda dizajn. Tak ako som sa kedysi zadrapil do tvaru kukri a dodnes som presvedčený o správnosti svojich myšlienok, tak aj tu si myslím, že tvar mohol byť jednoduchší. Mne osobne sa zdá byť najpraktickejší tvar nožov podobných nožom ESEE - 3 až ESEE - 6 a to aj pre armádu a podobné zložky či útvary. Nie som pacifista, ale ani armádu nepreferujem. Ja napríklad nemám rád takú vec, ako je falošné ostrie, ale chápem to. Ak by bol urobený z rovnakých materiálov s rovnakou starostlivosťou a rovnakými popredajnými službami.. nebudem to ďalej rozvíjať. Technická poznámka: nevlastním ani jeden nôž ESEE a ani som nevlastnil a asi ani nebudem vlastniť.

Ja osobne si rád beriem na vonkajšie aktivity viac jednoúčelových nástrojov. Pretože chcem použiť to čo je podľa mňa pre mňa najdôležitejšie. Napríklad: na strihanie drôtov sa mi najviac pozdávajú kliešte v multitoole Leatherman Rebar. Ale iba kliešte, všetko ostatné pôjde preč. Zo švajčiarskeho noža mám už iba jednoúčelovú pílku, je lepšia ako od Leathermana. To preto, aby ste poznali akým smerom sa uberajú moje úvahy.

Trochu humoru k batohu s vecami, ktoré si beriem sebou. Odkedy som schudol viac ako 10kg, môžem si bez obáv do batohu 5kg prihodiť. Plánujem chudnúť aj ďalej.

Skoro všetko som písal formou ja, môj názor a podobne. Iné, ako môj osobný názor však v tomto prípade nemá zmysel. Rozpísal som sa viac aj preto, aby tí, ktorí umožnili kamarátovi Slávikovi viac sa nožmi Hyperion oboznámiť poznali aj to, čo ma viedlo k názorom ktoré som tu opísal.

Všetky tvrdenia a myšlienky v tomto príspevku sú výlučne mojimi úvahami.
Obrázok užívateľa
Jaren

Poslaťod papen » 11 Jún 2014 15:46

slavik: pekny clanok a ake su tam teda ceny zatvarakov od kolko zacinaju, viem ze koncia okolo 2600e?
papen

Poslaťod palec » 11 Jún 2014 16:01

Fajna recenzia a sympaticke noze... O nicom podobnom som doteraz nepocul. Ozaj zaujimave citanie thumb up
Obrázok užívateľa
palec

Obrázky: 0

Ďalší

Späť na Články a recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť