Malá rada - veľká pomoc

Re: Malá rada - veľká pomoc

Poslaťod Vasko » 26 Feb 2017 10:01

Vďaka za rady.
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Poslaťod sheriff » 17 Jún 2017 19:01

Ahojte, mal by som otázku.
Je po zakalení (povedzme oceľ K720, aby to nebolo veľmi všeobecné) potrebné nôž hneď popustiť ? Dá sa to napr. aj na druhý deň ? Doteraz som popúšťal hneď po kalení, ale keďže kalím po večeroch nechce sa mi už veľmi čakať ďalšiu hodinu pri trúbe. Ovplyvní to vlastnosti noža ?
Vďaka
The 80's called, they want their fade back.
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Vasko » 20 Jún 2017 17:09

Mohlo by sa stať, že ráno už chytí trhliny, ideálny stav, podľa mňa, je hneď po kalení popustiť.
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Poslaťod sheriff » 21 Jún 2017 08:00

Vasko píše:Mohlo by sa stať, že ráno už chytí trhliny, ideálny stav, podľa mňa, je hneď po kalení popustiť.

Vďaka Vasko ;-)
Instagram profil
sheriff

Poslaťod zabludeny » 03 Jún 2018 07:54

Zdravím
Potreboval by som v širokom okolí Piešťan poradiť niekoho kto by vedel zakaliť perko z 14260.
Vedel by mi s tým niekto pomôcť?
zabludeny

Poslaťod sheriff » 02 Jan 2019 13:50

Ahojte, mal by som takú otázku (možno trocha širšieho charakteru), bolo by to aj na menšiu diskusiu. Na (takmer) všetkých nožoch ktoré vyrobím mám drevenú rukoväť. Všetky sú “pracujúce kone”, žiadne krásky a výstavné kusy. Chcel by som sa teda opýtať, aký finiš používate na drevené rukoväte, hlavne také ktoré budú často vo vlhkom prostredí ?
Ako prvé som skúšal oleje, doteraz používam teakový olej. Pekne to vyzerá, zvýrazní to štruktúru každého dreva no na pracovný nôž to nie je najlepšia voľba. Výhodou je možnosť kedykolvek rukoväť pretrieť a za pár minút je ako nová, nevýhodou je malá odolnosť keď sa dostane do kontaktu s vodou (hoci aj s mokrou rukou.)
Druhá možnosť - tenkovrstvá lazúra. Skúsil som Luxol - bezfarebný aj zopár odtieňov. Hodí na to však len na špecifický typ dreva, na niektorých dokonca ani nezaschne a zostane lepkavý. Na druhej strane, na jednom noži je to ten najlepší finiš aký mám, môže zostať vo vode aj deň a nijako ho to neovplyvní. Teda výhoda - odolnosť (na určitom type dreva) a nevýhodou je že nikdy neviete ako na dané drevo chytí.

Videl som viacero odporúčaní na včelí vosk a rád by som ho skúsil, ale príjmem každú radu hoci aj na iné prípravky. Vďaka :wave:
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Maroš » 04 Jan 2019 19:57

Ahoj určite nie som ten kto tu má dávat rady ja som skúšal lanový olej a kus všelieho vosku roztopit a do teplého oleja dat rúčku.Nechaj nasiaknut vyschnút a preleštit handrákom.ked mám len obyčajné drevo dobre vysušené a už je na noži niekolko krát ho namočím do vody,nechám vyschnut prebrúsim asi 3-4krat to zopakujem,drevo nebude tak pit do seba vlhkost,tak asi tolko.
Maroš

Obrázky: 15

Poslaťod cyro » 06 Jan 2019 06:37

Ja na drevo pouzivam English olej. len neviem ako sa drzi pri pracovnom nozi. Japonci pouzivaju magnoliove drevo a dolestia fusov (je to druh rastliny) ktora obsahuje siliku. Da to drevu voskovy vzhlad a zaroven sa nesmika v ruke.
cyro

Obrázky: 0

Poslaťod cyro » 07 Jan 2019 20:47

Abi som zas nezavadzal ja, musim sa opravit. Fusa je len slengovy nazov, spravne je to Tokusa.
Prílohy
images.jpg
images.jpg (12.64 KiB) Zobrazené 76 krát
033.jpg
cyro

Obrázky: 0

Poslaťod sheriff » 12 Jan 2019 14:13

Vďaka chlapi, ja ešte skúsim ten vosk, aj ten recept od Maroša s namočením/sušením. Cyro - viem si predstaviť že ten finiš môže vydržať, no neviem kde u nás taký krík zoženiem :grin:
Instagram profil
sheriff

Predchádzajúci

Späť na Všeobecná diskusia o nožoch

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť