Kultivátorová oceľ

Kultivátorová oceľ

Poslaťod Padre » 10 Júl 2018 17:10

Čaute,
chcel by som Vás poprosiť o radu. Začal som sa vo voľnom čase hrať s výrobov nožíkov, materiál som našiel v dedovej stodole - čmajzol som mu náhradné diely na kultivátor, ide o tvar písmena "S" podľa obrázku. Oceľ je pevná ako šlak, poriadne pruží, keď sa vybrúsi ihneď hrdzavie. Čo som si googlil, malo by sa jednať o nejakú uhlíkovú oceľ. Neviete niekto prosím povedať viac? Zaujíma ma najmä kvôli kaleniu a popúšťaniu.

Viem, že to bude asi ťažké, ale budem veľmi rád za každú podnetnú radu :)
Prílohy
26827_2.jpg
26827_2.jpg (32.82 KiB) Zobrazené 258 krát
Padre

Obrázky: 0

Share On:

Zdielaj na Facebook Facebook Zdielaj na Twitter Twitter Zdielaj na Digg Digg

Re: Kultivátorová oceľ

Poslaťod sheriff » 11 Júl 2018 09:42

Ahoj a vitaj :)

Pravidlo č. 1 - gazduj tak aby dedo mal ešte s čím orať :lol: Aj ja som tak začínal, porezal som ocovi kotúč do cirkulárky ;-)
Možno sa tu nájde niekto kto ti bude vedieť povedať aspoň bližšie čo je to za oceľ. Ak pracujem s mystery steel - z neznámeho zdroja, tak najprv odrežem malý kúsok. Zakalím ho tradične ako väčšinu uhlíkových ocelí - to znamená v ohnisku, oceľ má čerešňovo červenú a oranžovú farbu (niektoré ocele vyžadujú vyššiu teplotu.) Následne po zakalení skúšam pilníkom (ak sa šmýka ako po skle, máme vhodný materiál - tu by som ťa rád nasmeroval do vláken “Kalenie v obyčajnej dielni” a “Je to vhodný materiál ?” kde sa dozvieš hromadu užitočných informácií.)
Popúšťanie ocele závisí na účele noža. Ak chceš nožík na stružlikanie, na hubky a podobne tak 1,5 hodiny na 200-220 stupňov C v trúbe by malo stačiť. Ak chceš niečo väčšie, na sekanie - tak pôjdeš ešte na vyššiu teplotu.

Máš tu k dispozícii prehľadné a plodné fórum, kde by si mal nájsť všetko potrebné, tak veľa šťastia thumb up
The 80's called, they want their fade back.
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Padre » 11 Júl 2018 10:47

Díky moc za odpoveď a privítanie, obe skupiny mám preštudované, bolo tam ozaj veľa užitočných informácií. Oceľ som skúšal pilníkom ako hovoríš, len tak sklzol ako po skle. Ide mi skôr o dosiahnutie čo najlepších výsledkov, ak by mohla byť ešte tvrdšia tak nech kalím čo najpresnejšie, a najmä nech trafím popúšťanie - nože sú určené na outdoorové použitie, od krájania jedla po stružlikanie a štiepenie polien.
Padre

Poslaťod sheriff » 11 Júl 2018 12:44

To je snaha všetkých nožiarov na svete - získať z ocele to najlepšie ;-) Pracuješ s oceľou ktorá primárne nie je určená na nože, takže treba si proste zvyknúť na zopár nedostatkov, možno častejšie prebrúsiť a podobne.

S kalením je to občas zložité, musíš to nejako mať v oku, návody sú aj tu aj na knife.cz Skús sa orientovať podľa pružinovej ocele 14260, to možno bude najbližšie tej tvojej (môj názor, nevyznám sa v poľnohosp. náradí)

Keď chceš nôž do lesa, myslím zme nič nepokazíš ak ho popustíš v dvoch hodinových intervaloch na teplote 220 až 250 stupňov celzia - 60 minút, vytiahnuť, nechať vychladnúť a zas 60 minút v trúbe. Nôž by mal mať po popúšťaní slamovú farbu, niečo medzi zlatou a hnedou. Tých 250 stupňov by ti malo da nôž čo vydrží nejaké to sekanie v lese. Ako vravím, tak by som to spravil ja, ale je tu dosť iných nožiarov a možno budú mať iný názor :)
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Padre » 11 Júl 2018 15:49

Vieš mi povedať aký má význam popúšťanie 2 x 1 hodina? V čom je to lepšie ako raz na 2 hodiny? Všade na nete som našiel rady skôr na 1 popustenie.
A ešte jedna otázka, nakoľko som na fóre nový - je tu možnosť nahrať niekam moje doterajšie pokusy a skúsenejší by sa k mojim prvotinám vyjadrili a dali nejaké rady?
Padre

Poslaťod sheriff » 11 Júl 2018 18:26

Myšlienka za dvoma hodinovými cyklami namiesto jedného nie je asi od nás - aj u nás aj v Poľsku skôr nožiari používajú jeden. V USA toho sledujem oveľa viac, a väcšina tamojších nožiarov používa 2 a viac (!) cyklov aj na jednoduché ocele. V podstate ide o to že keď nôž zakalíš, molekuly sú pevne previazané väzbou ktorá vytvára tvrdú ale krehkú štruktúru. Popúšťaním sa molekuly zas trocha roztiahnu, čím sa uvoľní časť napätia, oceľ získa húževnatosť a štruktúra sa zjemní. V podstate je to len o uvoľňovaní napätia, a 2 cykly namiesto jedného s vychladnutím na izbovú teplotu medzi cyklami sú považované za lepšiu alternatívu - čím viac popúšťacích cyklov, tým jemnejšia štruktúra a menšie riziko prasknutia.
To je teória - ani ja nepoužívam dvojcyklové popúšťanie pravidelne. Ak robím nôž s ktorým sa bude sekať, dám 2 x 1 hodina. Na zvyšné, ktoré beriem do ruky len ja dávam 1x1 hodina lebo viem ako sa k nožom správať (a nechce sa mi čakať :-) )

Vlákno si môžeš vytvoriť v sekcii Galérie, tam to máme všetci :)
Instagram profil
sheriff

Poslaťod Vasko » 31 Júl 2018 05:35

Na obyčajné (uhlíkové a nízkolegované) ocele dávam hodinu okolo 170-200 C, maximálne po slámovú farbu.
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Poslaťod Padre » 31 Júl 2018 10:56

Vasko píše:Na obyčajné (uhlíkové a nízkolegované) ocele dávam hodinu okolo 170-200 C, maximálne po slámovú farbu.

A skúšal si potom aj tvrdosť a pružnosť? Či popustenie napr. na 170´C na hodinu nie je málo na nejaký nôž, čo sa bude používať aj na sekanie alebo štiepanie polien. Tento víkend som robil nôž z obruby z ložiska a popustil som na 200´C na hodinu a pol, farba slamová až mierne hnedá, a keď som ho skúšal ohnúť tak trochu šiel ale už som cítil že ešte trochu zatlačím a čepeľ praskne :)
Padre

Poslaťod Vasko » 31 Júl 2018 18:53

Skúška sekaním áno, špičku občas tiež, pružnosť niekedy buchnutím plochou na hranu kovadliny. Kalenie vo vyhni je na každej čepeli iné, ale zasa parciálny ohrev a parciálne kalenie majú svoje výhody.
Pri popúšťaní niekedy vyberiem čepele a robím vryp do fľaše, lebo farba je jedna vec a vychodzia tvrdosť druhá, snažím sa dosiahnuť popustenie na stav občasného vrypu do fľaše alebo obtiažného vrypu do fľaše.
I tak še da, i tak še da:
Štádiá pri popúšťaní:

pri teplote do 200 °C – rozpad tetragonáleneho martenzitu. Vzniká eta (napr. Fe2,4C) karbid a zvyškový austenit a martenzit
pri teplote 200-300 °C – vylučujú sa karbidy. Výslednou štruktúrou sú karbidy (cementit a ferit - zvyškový austenit sa mení na ferit)
Wikipedia
lepšie ohnutý ako zlomený..
Obrázok užívateľa
Vasko

Späť na Materiály na výrobu nožov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia